sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Agentura ESA podpoří vývoj rakety od PLD Space

Pokud jste ještě o španělské společnosti PLD Space neslyšeli, možná si zkuste její název zapamatovat. Nemá totiž do dalších let vůbec malé plány. Už v říjnu loňského roku tato firma oficiálně vstoupila do provozu, když provedla suborbitální testovací let své rakety Miura 1, která odstartovala ze zkušební základny El Arenosillo ve Španělsku. Tento suborbitální nosič je podle projektu schopen dopravit až sto kilogramů nákladu do výšky 150 kilometrů nad zemským povrchem. Výzkumným pracovníkům, ale i širokému spektru zákazníků z různých oborů tak nabízí možnost vystavit libovolný náklad krátkému působení mikrogravitace.

Jenže jen u suborbitálních nosičů nechce tato ambiciózní firma skončit. Jejím dalším krokem má být raketa Miura 5, která cílí na zákazníky, kteří chtějí na oběžnou dráhu dopravit své malé družice. Tento segment zažívá v poslední době výrazný rozvoj – jak na straně zákazníků, tak i na straně poskytovatelů startů. Miura 5 bude ve všech ohledech silnější a větší než její starší sestřička Miura 1. Na sun-synchronní dráhu by měla být schopna dopravit až 540 kilogramů nákladu. Nová orbitální raketa bude mít průměr dva metry a půjde o dvoustupňový nosič. Firma přitom nevylučuje, že by se první stupeň Miury 5 nemohl vybavit padáky, které by v budoucnu umožnily znovupoužitelnost tohoto hardwaru.

Detailní pohled na pracující motor TEPREL-B, který pohání raketu Miura 1.
Detailní pohled na pracující motor TEPREL-B, který pohání raketu Miura 1.
Zdroj: https://www.esa.int/

Včera (19. února) podepsaný kontrakt mezi Evropskou kosmickou agenturou ESA a společností PLD Space podporuje vývoj projektu Miura 5 částkou 1,3 milionu Euro. Finance mají být použity na vznik modulárního a přizpůsobitelného systému pro připojení vynášeného nákladu. Návrh systému MOSPA (Modular Solution for Payload Adapter – modulární řešení pro adaptér užitečného nákladu) se v první řadě zaměřuje na schopnost vypouštět všechny možné typy družic s maximální možnou flexibilitou. Díky systému MOSPA může firma PLD Space nabízet služby zákazníkům na širším spektru misí a služeb. Jde třeba o možnost připojení CubeSatů, nanodružic, ale také mikrodružic. Vývoj modulárního adaptéru užitečného nákladu bude realizován v rámci partnerství s firmou OCCAM Space

Cílem je vytvořit hardware, který bude co nejlehčí a zároveň maximálně adaptovatelný na vynášení více družic a splnění požadavků trhu. „PLD Space se osvědčila při svém prvním startu v loňském roce a my se již těšíme na to, až své zkušenosti uplatní při vývoji startovních služeb rakety Miura 5,“ uvedl Jorgen Bru z ESA a dodal: „Dnes podepsaný kontrakt na vývoj adaptéru užitečného nákladu byl zvolen se záměrem zvýšit konkurenceschopnost na trhu a zajistit, aby bylo možné obsloužit mnoho různých typů družic a zákazníků.“ Z kontraktu má radost také Raúl Verdú, vedoucí kanceláře pro rozvoj obchodu firmy PLD Space: „Získání kontraktu Boost! je úspěch, který sdílíme s naším partnerem, OCCAM Space. Jde o další potvrzení této skutečnosti a dalším hlasem důvěry ze strany ESA. Jsme nadšeni, že můžeme vyvinout modulární, vysoce flexibilní a nízkonákladové řešení, které uspokojí potřeby našich zákazníků v oblasti ubytování na palubě Miury 5.

Start rakety Miura 1.
Start rakety Miura 1.
Zdroj: https://www.esa.int/

Tato slova doplnil Manuel Serrano, výkonný ředitel OCCAM Space: „Tým firmy OCCAM Space má rozsáhlé odborné znalosti v oboru struktur a mechanismů v kosmickém sektoru. Jsme velmi rádi, že naše filozofie a konstrukce MOSPA byla vybrána jako dodatek k hornímu stupni rakety Miura 5. Těšíme se na spolupráci s ESA a PLD Space, která přinese větší konkurenceschopnost na evropský trh malých nosných raket.“ První raketa Miura 5 by měla vstříc oběžné dráze vyrazit z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně, přičemž firma PLD Space momentálně hovoří o startu v roce 2025.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/images/2024/02/miura_5/25490045-1-eng-GB/Miura_5.jpg
https://www.esa.int/…/images/2024/02/miura_1_liftoff/25490263-2-eng-GB/Miura_1_liftoff.jpg
https://www.esa.int/…/images/2024/02/miura_1_launch/25490218-2-eng-GB/Miura_1_launch.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo
Ivo
6 měsíců před

Bohužel jen další krok stranou či spíše zpátky. Nemá snad Evropa raketu Vega? Proč vyvíjet něco, co už tady je a co nemá budoucnost? Inu odpověď je asi jednoduchá, nemáme peníze na to, udělat něco většího, co by dávalo smysl, takže jedeme ve starých kolejích a svět nám vesele utíká a my budeme za chvilku jen mávat.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Ivo

Třeba proto, že trh s malými družicemi neustále expanduje a čím více poskytovatelů těchto služeb bude Evropa mít, tím lepší to z hlediska konkurence bude.

Ivo
Ivo
6 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Vzhledem k tomu, že cena nebude konkurenční lze čekat jen politické zakázky, kde zase cena nebude hrát roli a jen minimum komerčních zakázek. Je potřeba si uvědomit, že vývoj je už úplně někde jinde. Za pár let se rozjede SHS a to bude přepravní služba za pár korun jen aby naplnili kapacitu. Srovnal bych to asi jako objednat si let bizjetem někam za €10000, anebo si koupit low cost letenku za €40. Jistě, tohle bude vhodné pro 99% zákazníků a ten zbytek si připlatí za raketu, ale proč by si měli připlácet za jednorázovou, když na trhu budou mnohem levnější?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Ivo

Třeba proto, aby podpořili domácí ekonomiku. Výhody nemusí být nutně jen finanční.

Ivo
Ivo
6 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Podpora domácí ekonomiky funguje v USA, ale bohužel v Evropě nikoliv, je to smutné, ale je to tak. Dobře to je/bude vidět na prodejích čínských elektromobilů.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Ivo

Jak vidíte, tady by to fungovat mělo. 😉

Ivo
Ivo
6 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Tady se jen utopí další peníze…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Ivo

Děkuji za Vaši věštbu z kávové sedliny. Já si raději počkám na reálný provoz.

Lubo
Lubo
6 měsíců před

ako, ono to bude niekde uprostred.. nemyslim ze by niekto stavil na spanielov ze niekedy niekam poletia. Nemci len takto tlacia peniaze do juzanskych narodov podrzat ich ekonomiky a knowledge (hlavne mohli nakupovat :)).. co spravidla nie je zle.. stavil by som sa, ze o mesiac, dva sa tu objavi clanok, ze nejaky grecky launch startup dostal zakazku od ESA..
Co je ale super napad, ten univerzalny adapter, to by mala EU\ESA tlacit.. nieco ako ked sa standarizovali cubesaty.. standard voci nosicu a nakladu.. nech konecne „zmena nosica“ nie je ciernou dierou na peniaze a cas. A keby sa to podarilo potlacit o sveta – kto chce vypustit EU naklad musi pouzivat adapte.. take kosmicke USB:)

https://kosmonautix.cz/2024/02/20/agentura-esa-podpori-vyvoj-rakety-od-pld-space/