sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co způsobilo problémy landeru Peregrine?

Jak jsme Vás informovali již včera, premiérový start nové americké rakety Vulcan byl úspěšný, ale náklad několik hodin po oddělení od rakety potkaly problémy. Lander Peregrine od firmy Astrobotic nebyl schopen udržet svou orientaci vůči Slunci a energie uložená v akumulátorech povážlivě klesala. Pozemní tým proto připravil improvizovaný manévr, který zajistil správnou orientaci vůči Slunci, takže lander měl zajištěnou dodávku elektrické energie. Problémy však přetrvávaly. Jak se ukázalo, lander ztrácí pohonné látky a přistání na Měsíci je vyloučeno. Firma Astrobotic se však rozhodla ze své první mise získat alespoň maximální množství vědeckých i technologických poznatků.

Fotka z kamery na landeru Peregrine ukazuje poškozenou vícevrstvou izolaci MLI.
Fotka z kamery na landeru Peregrine ukazuje poškozenou vícevrstvou izolaci MLI.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Firma je ve svých vyjádřeních na Twitteru (či spíše X) mimořádně otevřená a proto víme, že zhruba ve čtvrtek 11. ledna už nebude možné udržovat stabilní orientaci na Slunce. Firma zároveň oznámila i velmi předběžný odhad příčiny aktuálních problémů. Hlavním pachatelem byl zřejmě ventil mezi nádobou s vysokotlakým heliem a nádrží okysličovadla. Tento ventil se zřejmě po naplánovaném pohybu během uvedení pohonného systému do provozu nedokázal vrátit do původní (uzavřené) polohy. To vedlo k vniknutí vysokotlakého helia do nádrže s okysličovadlem, kde prudce vzrostl tlak nad povolené hodnoty, což vedlo k prasknutí nádrže.

Firma sice s touto teorií pracuje, ovšem jedním dechem dodává, že skutečnou příčinu bude muset odhalit až vyšetřování, kterého se zúčastní experti z oboru kosmických letů. Pozemní tým již pečlivě stahuje všechna potřebná data, která pomohou vyšetřovatelům najít odpovědi. Firma zároveň zdůraznila, že raketa Vulcan doručila lander Peregrine na správnou dráhu bez jakéhokoliv problému. Společnost Astrobotic nemá žádný náznak, že by anomálie pohonného systému mohla být následkem nějakého problému při startu.

Fotka z kamery na landeru Peregrine. V pravém horním rohu je vidět cípek Země.
Fotka z kamery na landeru Peregrine. V pravém horním rohu je vidět cípek Země.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přeloženo z:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://www.astrobotic.com/wp-content/uploads/2021/02/p2-1.png
https://pbs.twimg.com/media/GDWXnh7WYAAyrnm?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GDb8VVMWoAAc5KJ?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

No ještě aby firma nebyla otevřená. Jde o její byznys, navíc toho ještě mnoho nepředvedla a důvěra potenciálních zákazníků je zásadní.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Nebývá zvykem, abychom se od soukromé firmy dozvídali o problémech tak rychle a navíc velmi přesně.

sumbal
sumbal
1 rok před

Pohonný systém Peregrinu tedy používal jako palivo hélium, které reagovalo s okysličovadlem? A ví se, co bylo použito jako okysličovadlo – zda kyslík nebo nějaká sloučenina?

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  sumbal

Helium jako palivo použít nejde. Helium se používalo jako tlakovací médium. Palivem je v případě této mise osvědčený monometylhydrazin a okysličovadlem směs oxidů dusíku s 75% zastoupením oxidu dusičitého.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.