Jak jsme Vás informovali již včera, premiérový start nové americké rakety Vulcan byl úspěšný, ale náklad několik hodin po oddělení od rakety potkaly problémy. Lander Peregrine od firmy Astrobotic nebyl schopen udržet svou orientaci vůči Slunci a energie uložená v akumulátorech povážlivě klesala. Pozemní tým proto připravil improvizovaný manévr, který zajistil správnou orientaci vůči Slunci, takže lander měl zajištěnou dodávku elektrické energie. Problémy však přetrvávaly. Jak se ukázalo, lander ztrácí pohonné látky a přistání na Měsíci je vyloučeno. Firma Astrobotic se však rozhodla ze své první mise získat alespoň maximální množství vědeckých i technologických poznatků.
Firma je ve svých vyjádřeních na Twitteru (či spíše X) mimořádně otevřená a proto víme, že zhruba ve čtvrtek 11. ledna už nebude možné udržovat stabilní orientaci na Slunce. Firma zároveň oznámila i velmi předběžný odhad příčiny aktuálních problémů. Hlavním pachatelem byl zřejmě ventil mezi nádobou s vysokotlakým heliem a nádrží okysličovadla. Tento ventil se zřejmě po naplánovaném pohybu během uvedení pohonného systému do provozu nedokázal vrátit do původní (uzavřené) polohy. To vedlo k vniknutí vysokotlakého helia do nádrže s okysličovadlem, kde prudce vzrostl tlak nad povolené hodnoty, což vedlo k prasknutí nádrže.
Firma sice s touto teorií pracuje, ovšem jedním dechem dodává, že skutečnou příčinu bude muset odhalit až vyšetřování, kterého se zúčastní experti z oboru kosmických letů. Pozemní tým již pečlivě stahuje všechna potřebná data, která pomohou vyšetřovatelům najít odpovědi. Firma zároveň zdůraznila, že raketa Vulcan doručila lander Peregrine na správnou dráhu bez jakéhokoliv problému. Společnost Astrobotic nemá žádný náznak, že by anomálie pohonného systému mohla být následkem nějakého problému při startu.
Přeloženo z:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://www.astrobotic.com/wp-content/uploads/2021/02/p2-1.png
https://pbs.twimg.com/media/GDWXnh7WYAAyrnm?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GDb8VVMWoAAc5KJ?format=jpg&name=large
No ještě aby firma nebyla otevřená. Jde o její byznys, navíc toho ještě mnoho nepředvedla a důvěra potenciálních zákazníků je zásadní.
Nebývá zvykem, abychom se od soukromé firmy dozvídali o problémech tak rychle a navíc velmi přesně.
Pohonný systém Peregrinu tedy používal jako palivo hélium, které reagovalo s okysličovadlem? A ví se, co bylo použito jako okysličovadlo – zda kyslík nebo nějaká sloučenina?
Helium jako palivo použít nejde. Helium se používalo jako tlakovací médium. Palivem je v případě této mise osvědčený monometylhydrazin a okysličovadlem směs oxidů dusíku s 75% zastoupením oxidu dusičitého.