sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LRO vyfotila japonský lander SLIM

19. ledna v 16:20 našeho času dokázal na Měsíci přistát lander SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) od agentury JAXA. Japonsko se tak stalo historicky pátým státem světa, kterému se podařilo přistát na Měsíci. O pět dní později prolétávala nad přistávací oblastí americká sonda LRO a podařilo se jí vyfotit lander SLIM. Sonda LRO prolétávala v danou chvíli ve výšce 80 kilometrů nad terénem a využila svou kameru LROC, které se právem přezdívá měsíční teleobjektiv. V minulosti už dokázala vyfotit místa přistání programu Apollo i další pozůstatky různých sond. Světlé pruhy v levé části náhledového snímku našeho článku tvoří kameny, které byly vyvrženy z relativně mladého kráteru Shioli.

Dva snímky pořízené sondou LRO zachycují místo přistání landeru SLIM. Jedna byla pořízena před a druhá po přistání.
Dva snímky pořízené sondou LRO zachycují místo přistání landeru SLIM. Jedna byla pořízena před a druhá po přistání.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Snímek vzniklý složením fotky před přistáním a po něm. Ke složení se použila metoda, díky které se útvary shodné na obou snímcích vytratí, čímž dojde ke zvýraznění změn v jasnosti povrchu vlivem spalin z raketových motorů.
Snímek vzniklý složením fotky před přistáním a po něm. Ke složení se použila metoda, díky které se útvary shodné na obou snímcích vytratí, čímž dojde ke zvýraznění změn v jasnosti povrchu vlivem spalin z raketových motorů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig01-m1460739214l.1100×1100.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig02-slim-blink-labels.gif
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig03-slim-crop-ratio-1100×1100-1.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ch
ch
1 rok před

LRO je inak s tou 15-ročnou rutinnou výdržou jeden z prototypových prípadov excelentného kozmického inžinierstva zo strany NASA/GSFC, podobne ako (vedecky „žiarivejšie“) počiny typu Cassini, Galileo, Juno, New Horizons, Hubble alebo Webb. Sice je to štátny moloch s brutálnym rozpočtom, no na rozdiel od mnohých iných štátnych molochov aj po 65 rokoch stále reálne „deliveruje“ neskutočné fascinujúce veci…

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Opravdu klobouk dolů. Při vypuštění se uvádělo, že životnost je omezena, protože udržet satelit na oběžné dráze Měsíce je náročné. A zvládají to 15 let. Špičková kvalita fotek, spolehlivost systémů. Totéž MRO na Marsu.

legionar
legionar
1 rok před

Co je to vpravo dolu, asi 200m od SLIMu ?
Vyzera to velmi podobne. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.