sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LRO vyfotila japonský lander SLIM

19. ledna v 16:20 našeho času dokázal na Měsíci přistát lander SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) od agentury JAXA. Japonsko se tak stalo historicky pátým státem světa, kterému se podařilo přistát na Měsíci. O pět dní později prolétávala nad přistávací oblastí americká sonda LRO a podařilo se jí vyfotit lander SLIM. Sonda LRO prolétávala v danou chvíli ve výšce 80 kilometrů nad terénem a využila svou kameru LROC, které se právem přezdívá měsíční teleobjektiv. V minulosti už dokázala vyfotit místa přistání programu Apollo i další pozůstatky různých sond. Světlé pruhy v levé části náhledového snímku našeho článku tvoří kameny, které byly vyvrženy z relativně mladého kráteru Shioli.

Dva snímky pořízené sondou LRO zachycují místo přistání landeru SLIM. Jedna byla pořízena před a druhá po přistání.
Dva snímky pořízené sondou LRO zachycují místo přistání landeru SLIM. Jedna byla pořízena před a druhá po přistání.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Snímek vzniklý složením fotky před přistáním a po něm. Ke složení se použila metoda, díky které se útvary shodné na obou snímcích vytratí, čímž dojde ke zvýraznění změn v jasnosti povrchu vlivem spalin z raketových motorů.
Snímek vzniklý složením fotky před přistáním a po něm. Ke složení se použila metoda, díky které se útvary shodné na obou snímcích vytratí, čímž dojde ke zvýraznění změn v jasnosti povrchu vlivem spalin z raketových motorů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig01-m1460739214l.1100×1100.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig02-slim-blink-labels.gif
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/fig03-slim-crop-ratio-1100×1100-1.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ch
ch
9 měsíců před

LRO je inak s tou 15-ročnou rutinnou výdržou jeden z prototypových prípadov excelentného kozmického inžinierstva zo strany NASA/GSFC, podobne ako (vedecky „žiarivejšie“) počiny typu Cassini, Galileo, Juno, New Horizons, Hubble alebo Webb. Sice je to štátny moloch s brutálnym rozpočtom, no na rozdiel od mnohých iných štátnych molochov aj po 65 rokoch stále reálne „deliveruje“ neskutočné fascinujúce veci…

Radek V.
Radek V.
9 měsíců před

Opravdu klobouk dolů. Při vypuštění se uvádělo, že životnost je omezena, protože udržet satelit na oběžné dráze Měsíce je náročné. A zvládají to 15 let. Špičková kvalita fotek, spolehlivost systémů. Totéž MRO na Marsu.

legionar
legionar
9 měsíců před

Co je to vpravo dolu, asi 200m od SLIMu ?
Vyzera to velmi podobne. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.