sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #2 AeSI

Chystaný návrat lidí na Měsíc nabízí jedinečnou příležitost učinit praktické kroky k významným vědeckým možnostem. Jedním ze zřejmých kandidátů je interferometrické snímkování s extrémně vysokým rozlišením na viditelných a ultrafialových vlnových délkách. To by pomohlo odhalit povrchy hvězd, prozkoumat vnitřnosti akrečních disků, které obklopují vznikající hvězdy i černé díry a zahájit cestu k odhalování povrchových útvarů a meteorologických jevů na nejbližších exoplanetách. Plně vyvinutý systém bude velký a drahý, ale jeho začátek takový být nemusí. Technologie je možné vyvinout a otestovat na dvou až třech menších teleskopech s menšími rozměry. Po vyvinutí technologie se mohou rozměry zvětšit, může dojít k použití větších teleskopů i navýšení jejich počtu. Každý z těchto upgradů by přitom měl jen minimální negativní vliv na zbytek systému.

Kenneth Carpenter z Goddardova střediska proto do programu NIAC předložil žádost o podporu na prozkoumání možností stavby optického zobrazovacího interferometru s vysokým rozlišením a dlouhou základní linií na povrchu Měsíce, který by byl v souladu s programem Artemis. Studie z roku 1996 rozebírala kompromisy mezi umístěním interferometrů kilometrových rozměrů na povrchu Měsíce a jejich konstrukcí jako volně létajících zařízení v kosmickém prostoru. Dospěli k závěru, že při absenci již existující infrastruktury na povrchu Měsíce, která by zajišťovala napájení a průběžnou údržbu, je lepší usilovat o volně létající platformy.

Z tohoto důvodu se minulé studie kosmických interferometrů zaměřovaly právě na poletující design. Ovšem nyní, když se díky programu Artemis dá předpokládat vznik lunární infrastruktury, je naléhavé a aktuální rozebrat stavbu interferometrů na povrchu Měsíce. Cílem projektu AeSI (Artemis-enabled Stellar Imager) je stejná úroveň podrobnosti studie, jaká byla provedena pro interferometry s velkou základnou a free-flyery během studií NASA Vision Missions 2003-2005, aby byli experti připraveni využít výhod lunární infrastruktury.

Studie povrchových lunárních interferometrů bude významným krokem k velkým souborům jak na Měsíci, tak na free-flyerech v širokém spektru vlnových délek a vědeckých cílů. Studie má určit (vzhledem k současnému a očekávanému stavu kosmických technologií a plány na pilotovaný průzkum), zda by bylo lepší rozvíjet design využívající povrch Měsíce či hluboký vesmír. Předkladatelé očekávají pokrok v astrofyzice (studium magnetické aktivity hvězd, jader aktivních galaxií, dynamiky v mnoha měřítkách) a v inženýrství takového zařízení tím, že určí nejlepší způsob, jak začlenit optické linky s proměnnou délkou, které kombinují paprsky z proměnlivých konfigurací pozorovacích soustav na povrchu Měsíce.

Odborníci chtějí prozkoumat výhody a nevýhody jednotlivých zrcadlových prvků různých velikostí a najít optimální velikost pro splnění technických i vědeckých cílů mise. Měl by vzniknout také plán údržby a vývoje zařízení v průběhu času s kombinující lidské a robotické prostředky. Zmíněné lunární zařízení podpoří technický pokrok, který by pomohl nejen UV-optickému interferometru, ale také dalším velkým vesmírným interferometrům, jako je Black Hole Imager (rentgenové záření, horizonty událostí černých děr), Life Finder (hledání známek života) a Planet Imager (zobrazování planet zemského typu kolem jiných hvězd). Nadšení z budování tak velkého zařízení na Měsíci ve spojení s programem pilotovaných misí a vědeckých výsledků, kterých díky němu dosáhneme, vyvolá obrovský zájem veřejnosti a komunity stejně jako kdysi spolupráce mezi programem raketoplánů a projektem Hubbleova vesmírného dalekohledu.

Toto úsilí by podle autorů mělo přimět lidi znovu snít – a vzpomenout si, že i v těžkých časech můžeme dokázat velké věci. Studie pomůže podle předkladatelů udržet pozornost na velkoleposti vesmíru a na to, co lidé mohou dokázat, pokud budou spolupracovat. Zmíněný projekt má také nadchnout generace budoucích pracovníků z technických oborů, které bude tato odvážná vize inspirovat.

Přeloženo z:

https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:

https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/2024-ph-i-carpenter-graphic.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
10 měsíců před

Hmm, cokoli většího na Měsíci bude mít problém, že na to 14 dní svítí Slunce a 14 dní ne. L2 je na tohle mnohem stabilnější.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 měsíců před
Odpověď  pave69

Proto chtějí vědci důkladnou analýzu výhod a nevýhod obou řešení, aby bylo možné je objektivně porovnat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.