sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Blue Origin

Společnost Blue Origin zveřejnila nové podrobnosti o vývoji cislunární transportní kosmické lodi, která bude přepravovat palivo z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Měsíce pro přistávací modul Blue Moon Mk2.

Starfish Space

Společnost Starfish Space, která se zabývá servisem družic, je připravena vypustit svou druhou misi, která se pokusí o spojení s jinou družicí. Družice Otter Pup 2 je připravena ke startu v rámci mise SpaceX Transporter-14.

Kuva Space

Startup Kuva Space zabývající se hyperspektrálním snímkováním rozšiřuje své zaměření na povědomí o námořní oblasti a v červnu se připravuje na vypuštění své druhé družice Hyperfield-1B.

NRO

Národní průzkumný úřad soukromě varoval své poskytovatele komerčních družicových snímků před možnými škrty ve financování, které by mohly až o třetinu snížit dříve plánovaný rozpočet na komerční snímky ve výši 450 milionů dolarů pro nadcházející fiskální rok.

SatixFy

Kanadská společnost MDA Space zvýšila svou nabídku za koupi společnosti SatixFy o 43 % poté co SatixFy obdržela konkurenční nabídku. Celková hodnota transakce se zvýšila na přibližně 356 milionů amerických dolarů. SatixFy je izraelská společnost zabývající se výrobou družicových čipů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Adaptér lodi Orion pro misi Artemis 2

Jednotlivé díly rakety SLS pro misi Artemis 2 podstupují závěrečné přípravy před jejich odesláním na Kennedyho středisko, kde v příštím roce započne jejich sestavování do rakety a následně začnou předstartovní přípravy. Odborníci z Marshallova střediska v alabamském Hutsville nedávno otočili adaptér OSA (Orion stage adapter), což je prstencová struktura spojující kosmickou loď Orion s horním stupněm ICPS rakety SLS. Toto otočení bylo nezbytné kvůli nadcházející instalaci ochranné membrány. Její instalace z 30. listopadu byla jedním z posledních kroků, které tento adaptér musí podstoupit, než bude připraven na odeslání na Kennedyho středisko, kam jej dopraví nákladní letoun NASA Super Guppy.

Membrána je kompozitní struktura kupolovitého tvaru, která odděluje prostor nad ICPS od prostoru pod Orionem,“ říká Brent Gaddes, vedoucí programu Orion stage adapter z Kanceláře pro integraci a vývoj kosmické lodi a nákladu pro program SLS a dodává: „Slouží jako bariéra mezi oběma prostory a brání vysoce hořlavému plynnému vodíku, který by mohl uniknout z nádrží horního stupně, aby se hromadil pod Orionem a případně při startu pronikl až k posádce.“ OSA váží zhruba 820 kilogramů a na výšku měří pouze 1,5 metru. Je to tedy nejmenší hlavní díl tvořící raketu SLS a jeho výrobu kompletně zajišťují týmy z Marshallova střediska.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/msfc-11292023-bldg-4708-osa-ii-flip-and-diaphragm-install-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.