sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Trojrozměrný pohled na vzorky z Bennu

Odběrná hlava sondy OSIRIS REx s jasně viditelnými vzorky.

Vytvoření stereoskopických snímků planetky Bennu nebylo součástí původního plánu, ale když hlavní vědecký pracovník mise OSIRIS-REx, Dante Lauretta, přizval Claudii Manzoni a Briana Maye, aby se přidali k vědeckému týmu, dostali za úkol hledat v rozsáhlém archivu vizuálních dat, která u planetky Bennu pořídila sonda, různé možnosti ke stereoskopickým obrázkům. V rámci této práce dvojice hledala páry snímků povrchu planetky Bennu, které byly vůči sobě lehce posunuté. Tento rozdíl nemůže být jen tak ledajaký. Aby mohly být obrázky prohlíženy stereoskopicky, tedy trojrozměrně, musí být pořízeny ve správné vzdálenosti od sebe. Jinak nebude mít pozorovatel ten správný dojem hloubky a reality.

Takové prohlížení vyžaduje, aby levý i pravý snímek byly „odeslány“ odděleně do levého a pravého oka. Když se to podaří, tak se malé rozdíly mezi oběma obrázky v mozku spojí do vnímání hloubky snímku. V případě aktuální dvojice se jedná o fotky, které byly pořízeny po doručení snímků na Zemi. V době, kdy se odběrná hlava v rukou pracovníků po vyjmutí z balíku avioniky převracela, bylo u toho v Johnsonově středisku v Houstonu hodně fotografů, kteří tuto událost dokumentovali ze všech možných úhlů. May a Manzoni tak v záplavě fotek dokázali najít jednu téměř dokonalou dvojici, která zachycuje jemnou strukturu pouhých pár zrnek jako uhlí tmavého materiálu.

Dva snímky zachycující vzorky z planetky Bennu, které je možné pozorovat jako trojrozměrný obrázek.
Dva snímky zachycující vzorky z planetky Bennu, které je možné pozorovat jako trojrozměrný obrázek.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Tyto vedle sebe položené obrázky je možné vidět trojrozměrně, pokud přinutíte své oči šilhat křížem. Pro někoho může být jednodušší, když uvolní svaly, které pohybují očima, jako kdyby zaostřovali za monitor do nekonečné dálky. A nebo můžete použít stereoskop, který využívali i členové týmu mise OSIRIS-REx, když hledali vhodné bezpečné místo pro nelehký odběrný manévr. A ještě informace o měřítku – největší „balvan“ na fotce měří v nejdelší ose zhruba 1 centimetr.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/10/nelson-tagsam-shot-b.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/261/2023/10/May-Manzoni-Bennu-Stereo-Pair-scaled.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel
Karel
1 rok před

Nevím jak ostatní, ale pro mě je jednodušší šilhat na druhou stranu. V tomhle pořadí obrázků bych musel dát oči od sebe. V opačném pořadí bych dával oči k sobě, což mi jde mnohem snáz.

Rosta
Rosta
1 rok před
Odpověď  Karel

Pro mě je mnohem snazší, nechat oči uvolnit a dívat se každým rovně, než je křížit a šilhat. Výsledek je stejný, jen šilhání mě v očích opravdu bolí.

Robert
Robert
1 rok před

Není onen zmíněný Brian May ten Brian May,kytarista skupiny Queen a vystudovaný astrofyzik? Také autor dvou knih o vesmíru

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Robert

Je to on. 😉

MPOCH
MPOCH
1 rok před
Odpověď  Robert

Dokonce zije v CR…

Ladicha
Ladicha
1 rok před

Úchvatný zážitek vidět vzorek ze vzdálené planetky jako by ležel před námi.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.