sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda Lucy spatřila svůj první cíl

Planetka Dinkinesh pohledem sondy Lucy zatím nevypadá nijak výrazně. Je to jen malá tečka, která se mezi pořízením dvou snímků posunula oproti hvězdnému pozadí. Tato planetka z hlavního pásu planetek bude prvním z deseti objektů, které má sonda Lucy během své dvanáctileté objevitelské mise navštívit. Snímky, na kterých je vidět planetka Dinkinesh byly pořízeny 3. a 5. září. Není se co divit, že NASA musela na obrázku vpravo označit planetku žlutým kolečkem, jinak by se nehledala úplně jednoduše.

3. a 5. září pořídila kamera L'LORRI na sondě Lucy tyto dva snímky planetky Dinkinesh.
3. a 5. září pořídila kamera L’LORRI na sondě Lucy tyto dva snímky planetky Dinkinesh.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Sonda Lucy pořídila oba snímky ve vzdálenosti přibližně 23 milionů kilometrů od planetky Dinkinesh, která je široká sotva kilometr. V průběhu následujících dvou měsíců se bude sonda k planetce neustále přibližovat až se 1. listopadu letošního roku dostane do vzdálenosti pouhých 425 kilometrů. Pozemní tým využije tohoto setkání k otestování palubních systémů a také postupů se zaměřením na systém pro sledování cílového objektu, který má za úkol udržet planetku v zorném poli přístrojů v době, kdy sonda kolem pozorované planetky prosviští rychlostí zhruba 4,5 km/s. Lucy bude planetku v průběhu dalších měsíců snímkovat, což bude součástí jejího programu optické navigace. Ten využívá zdánlivé pozice planetky vůči hvězdnému pozadí k vypočítání relativní pozice sondy vůči planetce k ověření, že průlet bude podle plánu. Během dlouhé přibližovací fáze bude Dinkinesh dlouho vypadat jen jako malá tečka a povrchové útvary na něm neuvidíme až do dne maximálního přiblížení.

Astronomy možná bude zajímat, že nejjasnější hvězda na obou snímcích je HD 34258 s magnitudou 7,6 ze souhvězdí Vozky, která je příliš slabá na to, aby ji lidské oko mohlo ze Země spatřit. Na vzdálenost, kterou Lucy vyfotila Dinkinesh, má tato planetka 19. magnitudu, takže je zhruba 150 000× méně jasná než tato hvězda. Severní nebeský pól se nachází napravo od hrany snímku. K vyfocení se použila kamera L’LORRI s vysokým rozlišením, kterou vyrobili na Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v marylandském Laurelu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://jnswire.s3.amazonaws.com/jns-media/6c/44/11454110/lucy.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dinkinesh_opnav_blink.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Na průzkumu malých objektů je krásné i to napětí, jaký tvar se před námi bude postupně formovat v záběrech.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Na průzkumu malých objektů je krásné i to napětí, jaký tvar se před námi bude postupně formovat v záběrech.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.