sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroj MOXIE zakončil svou veleúspěšnou misi

Instalace přístroje MOXIE do těla vozítka Mars rover 2020.

Až jednou v budoucnu přistanou na Marsu první lidé, možná si někdo z nich vzpomene na zařízení o velikosti malé mikrovlnné trouby, které stálo na počátku cesty k systémům, které astronautům zajišťují dýchatelný vzduch, ale i pohonné látky pro návrat. Řeč je o přístroji MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), který nyní pošestnácté a naposledy vyrobil kyslík. Poté, co tento přístroj na roveru Perseverance prokázal, že je mnohem úspěšnější, než jeho tvůrci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) očekávali, může být jeho provoz ukončen.

Schéma fungování přístroje MOXIE.
Schéma fungování přístroje MOXIE.
Zdroj: https://ars.els-cdn.com

Výjimečný výkon, který přístroj MOXIE předvedl, nám ukazuje, že je schopen získávat kyslík z atmosféry Marsu. Kyslík přitom může pomoci budoucím astronautům s dodávkou dýchatelného vzduchu nebo pohonných látek,“ uvedla zástupkyně administrátora NASA, Pam Melroy a dodala: „Vývoj podobných technologií, které nám umožní využívat zdroje na Měsíci či Marsu, je kriticky důležitý pro dlouhodobou lidskou přítomnost na Měsíci, vytváří základy robustní lunární ekonomiky a umožňuje nám podpořit prvotní pilotovanou kampaň k Marsu.

Od chvíle, kdy rover Perseverance v roce 2021 přistál na Marsu, se přístroji MOXIE podařilo vyrobit celkem 122 gramů kyslíku. Jelikož hmotnost plynu není úplně snadno představitelný údaj, můžeme si pomoci přirovnáním. Takové množství kyslíku podle NASA potřebuje malý pes k dýchání po dobu 10 hodin. V nejefektivnější fázi dokázal přístroj MOXIE vyrobit 12 gramů kyslíku za hodinu, což je dvojnásobek původního požadavku ze strany NASA. Kvantity výroby přitom nebylo dosaženo na úkor kvality. Produkovaný kyslík dosahoval čistoty nejméně 98 %. Šestnácté kolo výroby proběhlo 7. srpna a MOXIE při něm vyprodukoval 9,8 gramu kyslíku. Přístroj tak úspěšně splnil všechny technické požadavky, které na něj byly kladeny. Zvládl fungovat za různých okolních podmínek po dobu celého marsovského roku a právě díky tomu se jeho tvůrci mohli hodně dozvědět o fungování celého procesu.

K hledání defektů v dílech se používá rentgen. Zde vidíme rentgenový snímek vnitřní stavby 3D vytištěného tepelného výměníku přístroje MOXIE.
K hledání defektů v dílech se používá rentgen. Zde vidíme rentgenový snímek vnitřní stavby 3D vytištěného tepelného výměníku přístroje MOXIE.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jsme hrdí, že jsme mohli podpořit přelomovou technologii jako je MOXIE, která dokáže přeměnit místní zdroje na užitečné produkty pro budoucí průzkumné mise,“ uvedla Trudy Kortes, ředitelka technologických demonstrací na direktoriátu kosmických technologických misí v centrále NASA ve Washingtonu a dodala: „Tím, že jsme vystavili tuto technologii podmínkám reálného světa, jsme se o krok přiblížili k budoucnosti, ve které žijí astronauti na Rudé planetě.“ Přístroj MOXIE vyráběl molekulární kyslík elektrochemickým procesem, při kterém byl pokaždé z molekuly oxidu uhličitého z řídké atmosféry Marsu oddělen jeden atom kyslíku. S tím, jak vyrobený plyn postupoval aparátem, byla analyzována jeho chemická čistota a také množství.

Ačkoliv většina přístrojů na roveru Perseverance je zaměřena na primární vědecké úkoly, MOXIE se zaměřil na budoucnost pilotované kosmonautiky. Sloužil totiž jako historicky první demonstrátor technologie, kterou by jednou mohli lidé používat, aby přežili na Marsu a podle potřeby z něj mohli také odletět. Systémy produkující kyslík mohou budoucím misím pomoci hned v několika směrech. Tím nejdůležitějším využitím však bude výroba okysličovadla pro rakety, které se bude muset vyrábět v průmyslovém měřítku, aby bylo možné natankovat nádrže stroje, který dopraví astronauty zpět na Zemi.

Graf průběhu výroby kyslíku přístrojem MOXIE během prvního testu 20. dubna 2021.
Graf průběhu výroby kyslíku přístrojem MOXIE během prvního testu 20. dubna 2021.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Pokud budeme schopni vyrábět na Marsu kyslík, nebude potřeba, aby s sebou lidé vozili ze Země velké zásoby kyslíku. Budoucí astronauti totiž budou ke svému přežití využívat materiály, které najdou na povrchu planety či v její atmosféře. Tento koncept, který se označuje zkratkou ISRU (in-situ resource utilization = volně přeloženo využívání místních zdrojů), se v posledních letech rozvíjí stále více. „MOXIE se určitě stala inspirací pro komunitu okolo ISRU,“ přiznává Michael Hecht z MIT a dodává: „Tento přístroj nám ukázal, že NASA je ochotná investovat do tohoto typu budoucích technologií. Z MOXIE se stala vlajková loď, která ovlivnila tento úžasný obor kosmických zdrojů.

Přístroj MOXIE
Přístroj MOXIE
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Pokud očekáváte, že dalším krokem bude něco jako MOXIE 2.0, tedy o něco účinnější varianta, není tomu tak, ačkoliv Hecht a jeho tým získali z provozu MOXIE mnoho cenných zkušeností o tom, jak navrhnout ještě efektivnější verzi tohoto přístroje. Experti by se raději zaměřili na něco ještě odvážnějšího – třeba na vytvoření plnorozměrového systému, který by obnášel generátor kyslíku podobný MOXIE doplněný o systém pro zkapalnění a skladování vyrobeného kyslíku. Dodejme ještě, že u MOXIE byl vyprodukovaný kyslík po analýze čistoty a zvážení vypuštěn do okolí atmosféry. Ze všeho nejvíc by si však Hecht přál, aby se na Marsu uplatnily i další technologie. „Musíme se rozhodnout, které věci potřebujeme ověřit na Marsu,“ uvedl a dodal: „Myslím, že na tomto seznamu je mnoho technologií; jsem však velmi rád, že MOXIE byla první.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23154-16.jpg
https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S009457651630203X-gr3.jpg
https://www.nasa.gov/…/3-pia24100-moxiepreheat-x-ray-image-1041.jpg
https://www.nasa.gov/…/first_operations_-_moxie_oxygen_production.jpg
https://4.bp.blogspot.com/…/s1600/mars-2020-rover-moxie.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2023/09/08/pristroj-moxie-zakoncil-svou-veleuspesnou-misi/