sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Indie dokázala přistát na Měsíci

Indická kosmická mise Chandrayaan-3 dokázala dnes ve 14:32 SELČ dosednout na povrch Měsíce – konkrétně u kráteru Manzinus U. Indie se tak stala teprve čtvrtým státem světa, který to po Sovětském svazu, Spojených státech a Číně dokázal. Přistání landeru Vikram navíc proběhlo do oblasti, kterou můžeme označit jako širší okolí jižního pólu Měsíce. Tato lokalita zatím byla studována pouze z oběžné dráhy, ale v dalších letech se sem chystá hned několik výprav – robotických i pilotovaných. Indická mise tedy může během 14 pozemských dnů přinést cenné informace o podmínkách, které zde panují. Lander přistál bezpečně i přesto, že musel na poslední chvíli provést úhybný manévr, aby dosedl do bezpečnějšího místa. Následná komunikace amerických i evropských antén s landrem potvrdila, že stroj funguje a na Zemi dorazily i první snímky.

Nejprve začneme sérií snímků, které byly pořízeny kamerou Lander Horizontal Velocity Camera během sestupu.

Objevil se také snímek z řídícího střediska na kterém je v pozadí vidět monitor s fotografií pořízenou na povrchu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se Indové pochlubí oficiálně.

Agentura ISRO nakonec se zveřejněním příliš neotálela. Níže přiložený obrázek tedy můžeme považovat na první oficiálně zveřejněný snímek pořízený landerem Vikram na povrchu Měsíce. Indii se podařil ohromný úspěch a nyní již nezbývá nic jiného, než držet palce, aby úspěšně proběhl i nachystaný vědecký program landeru i roveru.

A s vysazením roveru Pragyaan Indové rozhodně neztrácí čas, jak potvrzuje níže přiložený obrázek. O dalších novinkách Vás budeme informovat na našich sociálních sítích, ale i na našem webu formou článků a krátkých zpráv.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://theshillongtimes.com/wp-content/uploads/2023/08/CHANDRAYAAN-P-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Regulus sector
Regulus sector
1 rok před

No co jen říct???
Jen dobrá práce!!
( Na rozdíl od Rusů)
Rusové se budou muset vrátit k rýsovacím prknům a programovacím konzolím!
Protože vesmír neodpouští ani ty nejmenší chyby – i kdyby mu vyhrožovali atomovými zbraněmi.
Sergej Pavlovič Koroljov by mohl vyprávět!

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  Regulus sector

Indům se bezesporu podařil významný úspěch.

MilanHrudka
MilanHrudka
1 rok před
Odpovědět  Regulus sector

Je úžasné, jaká nenávist z těch Vašich pár řádku čiší. Možná by bylo dobré si uvědomit, že těm ruským rýsovačům od prken se v kosmonautice povedlo oproti našim českým rýsovačům ten kosmos dobýt. Zatím co my jsme stále jen na zemi a můžeme jen obdivovat ty ostatní. A že ho doprovází i neúspěchy? A které ostatní ne?
Jen ta česká malost je asi světová. MH

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  MilanHrudka

Abychom byli féroví, sluší se říct, že současná generace „ruských rýsovačů“ kosmické techniky se nepodařilo vyslat žádnou samostatnou kosmickou sondu mimo oběžnou dráhu Země. Pro poslední úspěch musíme do éry Sovětského svazu k misi Vega 2.

Regulus sector
Regulus sector
1 rok před
Odpovědět  MilanHrudka

No….
A víte, že Sergej Koroljov byl za 2sv. války v Gulagu??? A né zrovna ve fešáckým- protože mu zlomili obě (!!!! ) čelisti- tedy horní i dolní???
Ostatně to také přispělo k jeho smrti- díky této anatomické -řekněme zvláštnosti- nebylo možno přistoupit k obvyklé technice intubování, ale byla nutné přistoupit k tracheostomii….
No..
A k té současné generaci.
Ono se dá prostě říci, že se bude muset naučit létat na Měsíc znovu. Od piky!
Dovolím si tvrdit, že nikdo ze současných výkonných pracovníků nezažil slavnou éru sovětské kosmonautiky jinak než jako dítě školou povinné.
To znamená, že nikdo ze současné generace nebyl tou slavnou družinou okolo Koroljova a jeho přímých spolupracovníků upozorněn na jakékoli problémy,které nastaly…
Ona ta slavná sqradra moc dobře věděla, že si musí nechat nějaké důležité znalosti pro sebe- aby byli cenní a nemohli prostě zmizet na Sibiři..
Ta přestávka zhruba 40let znamená naprosté odepsání všech důležitých zkušeností!

O nenávist z mé strany nemůže být ani řeči.
Já jsem totiž rusům jejich úspěch přál.
Když se tedy bavíme o politice! Doufal jsem, že se vyprofiluje skupina, která bude něco umět a se kterou by se dalo navázat nějak dialog a která díky svému umu a dovednosti bude i pro Putina nedotknutelná.
Takže si prosím o nenávisti běžte blábolit někam na WC- do odpadní roury si vyřvávejte cokoli- to co tam plave si to určitě přebere!

M.U.
M.U.
1 rok před

Nádhera už se těším na vědeckou misi a obrázky!! Držím Indům palce!

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

S novináři je někdy sranda. Tohle napsala BBC o Luně 25:

The crash also put the spotlight on how difficult it is to land in the south pole region where the surface is very uneven and full of craters and boulders.

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Uvidime, jake budou dalsi fotky. Indove maji jen 13 dni, nez zapadne Slunce. Je jen mala sance, ze lander a rover preziji noc. Ale kdyz uz dokazali pristat, mozne je vsechno. Skoda, ze dalsi misi planuji az na 2026 (Lupex s Japonci).

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  Radek V.

Mise s tím počítá. Za tu dobu by měla být provedena všechna základní věda. A pořád je tu šance, že bude mise prodloužena. Pokud se zvládne noc.

itbart
itbart
1 rok před
Odpovědět  Radek V.

Ahoj, prosím, proč je takový problém přežít noc? teplota? Předpokládal bych, že až nastane zase den, přístroje obnoví svůj chod a mise může pokračovat? Díky za odpověď!

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  itbart

Ano, v noci (která na Měsíci trvá 14 pozemských dní) klesají teploty velmi hluboko pod nulu, což je pro elektroniku (zejména akumulátory) zničující.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  itbart

Jak lander, tak vozítko jsou napájené solárními panely. Přežít 14 dnů bez slunečního svitu je náročné. Bez energie není vyhřívání. A kruté podmínky mohou být pro rover i lander fatální.

Jan Karpis
Jan Karpis
1 rok před

Konečne niekto zosadol v jednom kuse. Úprimne z každého dosadnutia sa ozaj teším. Preto ani nechcem pochopiť takých, čo sa úprimne tešia z dielčieho neúspechu Ruska.

Ivono
Ivono
1 rok před

Dušane, chci se Vás zeptat kolik tento indický projekt stal. Bez předchozího neúspěšného pokusu. Na ČT24 placku podle mne nesmyslné číslo 1,5 mld. Kč.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  Ivono

Dobrý den, je uváděno 75 milionů dolarů. Což není mnoho. Nepřiklad film Interstellar stal asi 165 milionů dolarů.

Regulus sector
Regulus sector
1 rok před

No co jen říct???
Jen dobrá práce!!
( Na rozdíl od Rusů)
Rusové se budou muset vrátit k rýsovacím prknům a programovacím konzolím!
Protože vesmír neodpouští ani ty nejmenší chyby – i kdyby mu vyhrožovali atomovými zbraněmi.
Sergej Pavlovič Koroljov by mohl vyprávět!

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  Regulus sector

Indům se bezesporu podařil významný úspěch.

MilanHrudka
MilanHrudka
1 rok před
Odpovědět  Regulus sector

Je úžasné, jaká nenávist z těch Vašich pár řádku čiší. Možná by bylo dobré si uvědomit, že těm ruským rýsovačům od prken se v kosmonautice povedlo oproti našim českým rýsovačům ten kosmos dobýt. Zatím co my jsme stále jen na zemi a můžeme jen obdivovat ty ostatní. A že ho doprovází i neúspěchy? A které ostatní ne?
Jen ta česká malost je asi světová. MH

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  MilanHrudka

Abychom byli féroví, sluší se říct, že současná generace „ruských rýsovačů“ kosmické techniky se nepodařilo vyslat žádnou samostatnou kosmickou sondu mimo oběžnou dráhu Země. Pro poslední úspěch musíme do éry Sovětského svazu k misi Vega 2.

Regulus sector
Regulus sector
1 rok před
Odpovědět  MilanHrudka

No….
A víte, že Sergej Koroljov byl za 2sv. války v Gulagu??? A né zrovna ve fešáckým- protože mu zlomili obě (!!!! ) čelisti- tedy horní i dolní???
Ostatně to také přispělo k jeho smrti- díky této anatomické -řekněme zvláštnosti- nebylo možno přistoupit k obvyklé technice intubování, ale byla nutné přistoupit k tracheostomii….
No..
A k té současné generaci.
Ono se dá prostě říci, že se bude muset naučit létat na Měsíc znovu. Od piky!
Dovolím si tvrdit, že nikdo ze současných výkonných pracovníků nezažil slavnou éru sovětské kosmonautiky jinak než jako dítě školou povinné.
To znamená, že nikdo ze současné generace nebyl tou slavnou družinou okolo Koroljova a jeho přímých spolupracovníků upozorněn na jakékoli problémy,které nastaly…
Ona ta slavná sqradra moc dobře věděla, že si musí nechat nějaké důležité znalosti pro sebe- aby byli cenní a nemohli prostě zmizet na Sibiři..
Ta přestávka zhruba 40let znamená naprosté odepsání všech důležitých zkušeností!

O nenávist z mé strany nemůže být ani řeči.
Já jsem totiž rusům jejich úspěch přál.
Když se tedy bavíme o politice! Doufal jsem, že se vyprofiluje skupina, která bude něco umět a se kterou by se dalo navázat nějak dialog a která díky svému umu a dovednosti bude i pro Putina nedotknutelná.
Takže si prosím o nenávisti běžte blábolit někam na WC- do odpadní roury si vyřvávejte cokoli- to co tam plave si to určitě přebere!

M.U.
M.U.
1 rok před

Nádhera už se těším na vědeckou misi a obrázky!! Držím Indům palce!

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

S novináři je někdy sranda. Tohle napsala BBC o Luně 25:

The crash also put the spotlight on how difficult it is to land in the south pole region where the surface is very uneven and full of craters and boulders.

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Uvidime, jake budou dalsi fotky. Indove maji jen 13 dni, nez zapadne Slunce. Je jen mala sance, ze lander a rover preziji noc. Ale kdyz uz dokazali pristat, mozne je vsechno. Skoda, ze dalsi misi planuji az na 2026 (Lupex s Japonci).

Karel Zvoník
Editor
1 rok před
Odpovědět  Radek V.

Mise s tím počítá. Za tu dobu by měla být provedena všechna základní věda. A pořád je tu šance, že bude mise prodloužena. Pokud se zvládne noc.

itbart
itbart
1 rok před
Odpovědět  Radek V.

Ahoj, prosím, proč je takový problém přežít noc? teplota? Předpokládal bych, že až nastane zase den, přístroje obnoví svůj chod a mise může pokračovat? Díky za odpověď!

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  itbart

Ano, v noci (která na Měsíci trvá 14 pozemských dní) klesají teploty velmi hluboko pod nulu, což je pro elektroniku (zejména akumulátory) zničující.

Karel Zvoník
Editor
1 rok před
Odpovědět  itbart

Jak lander, tak vozítko jsou napájené solárními panely. Přežít 14 dnů bez slunečního svitu je náročné. Bez energie není vyhřívání. A kruté podmínky mohou být pro rover i lander fatální.

Jan Karpis
Jan Karpis
1 rok před

Konečne niekto zosadol v jednom kuse. Úprimne z každého dosadnutia sa ozaj teším. Preto ani nechcem pochopiť takých, čo sa úprimne tešia z dielčieho neúspechu Ruska.

Ivono
Ivono
1 rok před

Dušane, chci se Vás zeptat kolik tento indický projekt stal. Bez předchozího neúspěšného pokusu. Na ČT24 placku podle mne nesmyslné číslo 1,5 mld. Kč.

Karel Zvoník
Editor
1 rok před
Odpovědět  Ivono

Dobrý den, je uváděno 75 milionů dolarů. Což není mnoho. Nepřiklad film Interstellar stal asi 165 milionů dolarů.

https://kosmonautix.cz/2023/08/23/indie-dokazala-pristat-na-mesici/