sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ariane 6 prošla prvním odpočtem

Týmy, které připravují raketu Ariane 6 na její uvedení do služby, 18. července na kosmodromu v Kourou poprvé úspěšně dokončily proces přípravy spojený se sekvencí předstartovního odpočtu. Zástupci ESA, hlavního řešitele projektu Ariane 6, tedy firmy Arianegroup, řešitele startovní rampy a test provádějící agentury CNES, dokončili důležité úkoly pro kvalifikaci systémů a provedli sérii činností, které plně odpovídají předstartovní chronologii. Simulace startu obnášela i odsun mobilní obslužné věže, chlazení palivových rozvodů na rampě i v raketě, chlazení nádrží horního i centrálního stupně kapalným vodíkem (-253 °C) a kapalným kyslíkem (-183 °C). Na konci testovací sekvence proběhly také kroky pozemního systému, které souvisí s odpočtem. Ten se zastavil před okamžikem, kdy by došlo k zážehu motoru Vulcain 2.1.

Celý nácvik trval 26 hodin a týmy testovaly řadu omezených i nouzových režimů, takže se podařilo prokázat, že si raketa s rampou perfektně rozumí. Provozní procesy, centrální i horní stupeň, avionika, software, rampa i řídící středisko spolupracovaly a průběžně sbírané údaje o chování všech systémů ukazovaly skvělé parametry. Poslední krok celého testu, tedy krátký zážeh motoru Vulcain 2.1, musel být odložen na další testovací období, jelikož čas vyhrazený pro toto kolo zkoušek již vypršel. Týmy nyní pracují na přípravě dalších testů, které budou zahrnovat i delší zážehy. Tyto zkoušky jsou zatím plánovány na letošní léto.

Tým zodpovědný za celý projekt jednohlasně potvrzuje, že ve světle výsledků nasbíraných při zkouškách 18. července zažívá zkušební fáze významný pokrok. „Testy provedené 18. července představují kriticky důležitý milník na cestě k premiérovému startu. Splněním klíčových úkolů jsme byli celkově úspěšní,“ uvedl generální ředitel agentury ESA a předseda pracovní skupiny pro Ariane 6., Josef Aschbacher a dodal: „Chtěl bych poděkovat a poblahopřát týmům z ESA, Arianegroup a CNES za jejich výjimečnou práci a mimořádnou spolupráci.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_testing_at_Europe_s_Spaceport.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TritonJ
TritonJ
1 rok před

Jednalo se o testovací nebo letový exemplář rakety? Podle 562. kosmotýdeníku to vypadá spíš jen na testovací. Nebo jsou tam alespoň některé části určené k letu?

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  TritonJ

Ano, jde o testovací exemplář určený ke zkouškám na rampě.

TritonJ
TritonJ
1 rok před
Odpověď  upgrade

Děkuji za potvrzení.

TritonJ
TritonJ
1 rok před

Jednalo se o testovací nebo letový exemplář rakety? Podle 562. kosmotýdeníku to vypadá spíš jen na testovací. Nebo jsou tam alespoň některé části určené k letu?

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  TritonJ

Ano, jde o testovací exemplář určený ke zkouškám na rampě.

TritonJ
TritonJ
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za potvrzení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.