sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ŽIVĚ A ČESKY: Poslední Ariane 5 uzavírá službu skvělé rakety

Je tomu opravdu tak. Po sto šestnácti startech, které raketa Ariane 5 absolvovala, je 6. července 2023 na řadě vůbec poslední start této krásné a velmi úspěšné evropské rakety. Ze všech sto šestnácti startů potkalo Ariane 5 pouze pět selhání a z toho tři jsou brána jako částečná selhání. Úplná selhání má tak Ariane 5 na kontě pouze dvě, a jde tak vskutku o famózní výkon. Za svou službu také vynášela spoustu zajímavých misí, například Rosettu, Planck, zásobovací lodě ATV, Teleskop Jamese Webba a další. Ariane 5 za svou službu odvedla opravdu velké množství práce především vynášením telekomunikačních družic na geostacionární oběžnou dráhu a ani při posledním startu tomu nebude jinak.

Tentokrát budou vyneseny dvě družice – Syracuse 4B a Heinrich Hertz (H2Sat). První z nich je druhá ze dvou armádních komunikačních družic pro francouzskou agenturu DGA a připojí se k již dříve vypuštěné Syracuse 4A. Obě družice jsou vybaveny velmi účinným systémem proti extrémním metodám rušení signálu díky nejmodernějšímu vybavení, včetně aktivní antény proti rušení a digitálního palubního procesoru. Německá družice Heinrich Hertz si klade za cíl zkoumat a testovat nové komunikační technologie ve vesmíru, například aby se zjistilo, jak může širokopásmová komunikace vést k vysokým přenosovým rychlostem pro koncové uživatele mobilních telefonů. O stavbu družice na platformě SmallGEO se postarala firma OHB.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 6. července v 00:00 SELČ
  • Místo startu: ELA-3, Guyanské kosmické centrum, Francouzská Guyana
  • Raketa: Ariane 5 ECA+
  • Primární náklad: Syracuse 4B a Heinrich Hertz
  • Hmotnost nákladu: 6 950 kilogramů
  • Cíl: Dráha přechodová ke geostacionární

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Fyg9jXpXoAEvVpM?format=jpg&name=4096×4096

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdenecek
Zdenecek
1 rok před

Sbohem Ariane 5, odvedla jsi skvělou práci!

Thales
Thales
1 rok před

Tuhle raketu jsem měl rád 🙁

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpovědět  Thales

Měla své kouzlo.

Zdenecek
Zdenecek
1 rok před

Sbohem Ariane 5, odvedla jsi skvělou práci!

Thales
Thales
1 rok před

Tuhle raketu jsem měl rád 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  Thales

Měla své kouzlo.

https://kosmonautix.cz/2023/07/05/zive-a-cesky-posledni-ariane-5-uzavira-sluzbu-skvele-rakety/