sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA připravila pro Aeolus řízený zánik

Oběžná dráha evropské družice Aeolus určené k měření větru se začne již brzy snižovat, což v důsledku povede k jejímu ohnivému zániku v atmosféře. Agentura ESA se nyní snaží naplánovat celý postup tak, aby z hlediska bezpečnosti výrazně překonal mezinárodní standardy a agentura ESA se dostala na vrchol v oboru bezpečného fungování v kosmickém prostoru. Samotná družice Aeolus vážící 1360 kilogramů již překonala svou plánovanou životnost. V jejích nádržích už zbývá jen velmi málo pohonných látek, ale i tohle malé množství bude stačit pro závěrečné manévry, které operátoři naplánují tak, aby se Aeolus dostal řízeně do atmosféry, kde zanikne. Experti se budou snažit navést družici k zániku nad oceánem, což ještě více sníží už tak hodně malou pravděpodobnost, že by nespálené úlomky mohly při dopadu na Zemi někomu ublížit. Sama agentura ESA tvrdí, že půjde o první asistovaný zánik svého druhu, který bude i ukázkou zodpovědného přístupu k eliminaci stále většího problému kosmické tříště a neřízených vstupů do atmosféry.

Družice Aeolus vypuštěná v roce 2018 překonala původní očekávanou tříletou životnost o 18 měsíců. Během své mise, se palubní laser, který byl svého času považován za téměř nerealizovatelný výtvor, postaral o významné zlepšení předpovědi počasí na celém světě. Aeolus je už nyní hodnocen jako jedna z nejúspěšnějších misí, kterou kdy agentura ESA postavila a provozovala. Původně šlo pouze o výzkumnou misi z programu Earth Explorer, která měla vyzkoušet novou kosmickou technologii, ale stala  se z ní jedna z meteorologických družic s největším dopadem na pozorování a její laser je stále stejně výkonný.

Princip fungování družice Aeolus.
Princip fungování družice Aeolus.
Zdroj: https://www.esa.int

Zásoby pohonných látek v nádržích se ale tenčí a nyní jsou již téměř vyčerpané. Jelikož se Aeolus pohybuje na nízké oběžné dráze ve výšce 320 kilometrů, má na něj stále vliv řídká zemská atmosféra. Jeho zánik navíc urychluje i Slunce. Právě sluneční erupce a výrony koronální hmoty, které zasáhnou Zemi, způsobí zvýšení hustoty atmosféry. Zvýšená sluneční aktivita v minulých měsících způsobila, že družice musela k udržení oběžné dráhy využívat více pohonných látek. S lehkou nadsázkou to můžeme přirovnat k situaci, jako kdyby Aeolus běžel proti větru, což je pro něj namáhavější. Právě proto po téměř pěti letech úžasného vědeckého výzkumu ESA k 30. dubnu ukončila provoz této větrné mise. Vědci proto uvedli palubní systémy do speciálního režimu, který byl nachystán pro konec služby. Činnosti provedené v tomto režimu by měly pomoci připravit nástupnickou misi Aeolus-2.

V průběhu následujících měsíců bude Aeolus přirozeně klesat ze současné výšky 320 kilometrů do 280 kilometrů. Poté se řízení opět ujmou operátoři z centra ESOC v německém Darmstadtu, kteří postupně sníží oběžnou dráhu družice až do výšky 150 kilometrů. Tady už je odpor atmosféry velmi silný a Aeolus shoří ve výšce zhruba 80 kilometrů. Jelikož obydlené oblasti tvoří jen relativně malou část zemského povrchu, tak pravděpodobnost, že padající trosky někoho ohrozí, je mimořádně malá. Datum zániku v atmosféře bude záviset na tom, jak moc sluneční aktivita celý proces urychlí. Předpokládá se však, že letos na konci srpna by už Aeolus neměl existovat.

Družice Aeolus
Družice Aeolus
Zdroj: http://marcthiebaut.com

Inženýři mise společně s průmyslovými partnery pečlivě vypracovali nejvhodnější pozice družice v zemské atmosféře, aby po shoření případné trosky dopadly do oceánu, čímž by se významně snížil podíl pevniny, na který mohou úlomky dopadnout. „Přesné detaily navedení k zániku v atmosféře, stejně jako série manévrů a činnosti včetně podrobné časové osy budou zveřejněny v polovině června,“ avizuje Tommaso Parrinello, manažer mise Aeolus z ESA a dodává: „Zatím můžeme předpokládat, že se zaměříme na nejlepší oceánský koridor pro vstup do atmosféry.“ Díky asistovanému zániku ESA uvolňuje cestu budoucím misím, které mohou sledovat naši planetu. To bude možné pouze tehdy, pokud oběžná dráha naší planety nebude zaplněna nebezpečnými úlomky kosmické tříště.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/14329793-1-eng-GB/Understanding_Earth_s_winds.jpg
https://www.esa.int/…/06/lidar_concept/8554114-9-eng-GB/Lidar_concept.jpg
http://marcthiebaut.com/images/admaeolus2.jpg?crc=39367922

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
1 rok před

Pochopil jsem to správně tak, že nepůjde o klasickou řízenou deorbitaci v tom smyslu, že družice ve správný čas zažehne svůj motor proti směru letu, čímž ztratí část své rychlosti, posune perigeum pod zemský povrch nebo i mírně nad něj do hustších vrstev atmosféry a půjde tak určit i relativně přesně místo přístání? V tomto případě to vypadá, že chtějí družicí jen vhodně natáčet. Napadá mě, že třeba chtějí využít fotovoltaických panelů jako aerodynamické brzdy – narozdíl od vědecké mise už nebude nutné je natáčet úplně na Slunce, protože po vypnutí laseru bude značná rezerva jejich výkonu.

PetrDub
PetrDub
1 rok před

Pochopil jsem to správně tak, že nepůjde o klasickou řízenou deorbitaci v tom smyslu, že družice ve správný čas zažehne svůj motor proti směru letu, čímž ztratí část své rychlosti, posune perigeum pod zemský povrch nebo i mírně nad něj do hustších vrstev atmosféry a půjde tak určit i relativně přesně místo přístání? V tomto případě to vypadá, že chtějí družicí jen vhodně natáčet. Napadá mě, že třeba chtějí využít fotovoltaických panelů jako aerodynamické brzdy – narozdíl od vědecké mise už nebude nutné je natáčet úplně na Slunce, protože po vypnutí laseru bude značná rezerva jejich výkonu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.