Dvojice družic, které na oběžné dráze v rámci mise Proba-3 poletí v přesné formaci, jsou již dokončeny. Všechny palubní přístroje a senzory, které jim umožní vůči sobě manévrovat s milimetrovou přesností již byly integrovány na jejich paluby. Obě družice jsou také již zabaleny do mnohovrstvé izolace a připraveny na zkoušky v simulovaném kosmickém prostředí. Družice se momentálně nachází proti sobe v čisté místnosti firmy Redwire Space (dříve QinetiQ Space) v belgickém Kruibeke. Při příležitosti jejich integrace zástupci projektu Proba-3 přizvali k návštěvě areálu delegace z Belgie a Španělska.
Manažer mise Proba-3, Damien Galano z ESA, vysvětluje: „Na projektu Proba-3 se podílí zástupci z celé Evropy, ale její hlavní přístroj, koronograf, pochází z belgického Centre Spatial de Liège a družice byly integrovány zde, u Redwire Space. Družicové platformy byly navrženy firmou Airbus Defence and Space ve Španělsku a španělská firma SENER sloužila jako primární dodavatel. Proto jsou tyto země v čele vývoje této mise a tato návštěva nám dává šanci osobně ukázat jejich delegacím tento milník.“ Mezi pozvanými byli také zástupci vědeckého týmu mise Proba-3 a vědeckého direktoriátu ESA. Proba-3 je sice misí ke zkouškám technologií, ale jejím hlavním nákladem je vědecký přístroj zaměřený na Slunce, který bude produkovat jedinečná data.
Během pozorovací fáze každého oběhu se dvojice zarovná do přímky se Sluncem, přičemž obě sondy bude dělit přesně 144 metrů. Při této vzdálenosti se kulatým diskem vybavená družice označovaná jako „stínítko“ postará o vržení stínu na druhou družici, které se přezdívá koronograf. Díky tomu „stínítko“ zakryje jasný sluneční disk a umožní druhé družici pozorovat jemnou vnější atmosféru Slunce, které se říká koróna. Toto pozorování bude trvat pokaždé až šest hodin. Ze Země můžeme korónu pozorovat pouze pár chvil během vzácných zatmění Slunce, ovšem dlouhodobé pozorování koróny by mohlo vyřešit hned několik s ní spojených záhad. Jednou z nich je třeba otázka, proč je koróna o několik milionů stupňů Celsia teplejší než povrch Slunce, ze kterého vyzařuje.
Jorg Versluys, inženýr palubních systémů dodává: „Pozemní i kosmické observatoře často využívají koronografů k blokování Slunce, známým příkladem může být evropsko-americká sonda SOHO. Ovšem jejich účinnost je omezena světlem, které pronikne kolem okrajů disku v důsledku takzvané difrakce. Tím, že umístíme koronograf na jinou družici, dojde ke snížení vlivu difrakce a zvýšení celkové viditelnosti okolí Slunce. Podrobný pohled na okraj družice-stínítka ukáže, že zde byl povrch pečlivě vytvarován, aby ještě více snížil efekt difrakce.“ Výše zmíněná dlouhodobá pozorování mohou být možná pouze pokud sondy udrží vzájemnou formaci po dlouhou dobu.
To zase vyžaduje pokročilý soubor navigačních, orientačních a řídících metod včetně přijímačů signálů navigačních družic, mezidružicového rádiového spojení, nebo laserů a optických kamer. „Ten bude naváděn světelnými displeji umístěnými na čelní straně obou družic, aby je druhá strana viděla. Jedním z důvodů, proč je povrch vícevrstvé izolace těchto družic černý, je snaha zajistit maximální kontrast vůči palubním LED diodám, aby je kamery mohly dobře pozorovat.“ Družice budou obíhat kolem Země po protáhlé eliptické dráze s dobou oběhu 19,5 hodin, na které se dostanou až 60 530 km od Země. K pozorování bude docházet v blízkosti apogea, tedy lidově řečeno „u vrcholu oběžné dráhy“, aby se minimalizovaly gravitační a světelné efekty naší planety. Po zbytek oběhu družice nebudou udržovat formaci a poletí volně.
Už příští měsíc čeká na misi Proba-3 další významný milník. Obě družice se přesunou do zázemí německé společnosti IABG, kde na ně bude čekat čtyřměsíční kampaň environmentálních testů. V rámci těchto zkoušek se nasimuluje každý aspekt startu i pobytu na oběžné dráze. Pokud se nic nepokazí, měla by mise Proba-3 odstartovat na indické raketě PSLV během příštího roku.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/16898131-1-eng-GB/Proba-3_s_pair_of_satellites.jpg
https://www.esa.int/…/Proba-3_Coronagraph_spacecraft.jpg
https://www.esa.int/…/proba-3/16068600-1-eng-GB/Proba-3.jpg
https://www.esa.int/…/24769433-1-eng-GB/Proba-3_Occulter_spacecraft.jpg
https://www.esa.int/…Proba-3_s_Coronagraph_spacecraft_in_multi-layer_insulation.jpg