sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Studentský CubeSat na tužkové baterie

Podle NASA krouží nad hlavami lidí kromě tisíců aktivních družic i bezpočet větších či menších úlomků kosmické tříště. Podle webu NASA je sledováno okolo 30 000 objektů, kterým průměrně trvá 25 let, než na dráze klesnou tak nízko, aby shořely v atmosféře. S tím, jak se snižují náklady na stavbu družic, která je dostupnější než kdy dříve, mělo by se pracovat i na zkrácení doby, kterou družice po dokončení služby stráví na oběžné dráze, aby byl kosmický průzkum i v budoucnu udržitelný. Jak by to mohlo fungovat, naznačuje projekt studentů z Brown University a National Research Council of Italy pro výzkumné a vzdělávací účely, kteří svým projektem ukázali cestu ke snížení nákladů i zkrácení doby pobytu družice na oběžné dráze.

Hlavní inženýr projektu, Marco Cross.
Hlavní inženýr projektu, Marco Cross.
Zdroj: https://www.brown.edu/

Vloni 25. května se o vynesení jejich 3U CubeSatu SBUDNIC postarala raketa SpaceX v rámci mise Transporter-5. Výrobní náklady činily pouze 10 000 amerických dolarů (cca čtvrt milionu českých korun) a družice stráví na oběžné dráze maximálně 5 let. Při stavbě družice byl kladen důraz na maximální využití dostupné techniky – například mikroprocesoru za 20 USD (cca 450 Kč) nebo 48 AA baterií. SBUDNIC (název je variací na Sputnik, ale i akronymem jmen studentů) se pravděpodobně stal první družicí svého druhu, která byla prakticky kompletně postavena ze součástek, které nebyly primárně vyvinuty pro použití v kosmickém prostoru.

Graf zobrazující pokles oběžné dráhy CubeSatu SBUDNIC.
Graf zobrazující pokles oběžné dráhy CubeSatu SBUDNIC.
Zdroj: https://www.brown.edu/

Studenti také ke svému CubeSatu připevnili 3D tištěnu konstrukci, která drží plachtu z kaptonové fólie, která se rozvinula poté, co družice dosáhla oběžné dráhy ve výšce přibližně 520 kilometrů nad Zemí. Od konce loňského května, kdy studenti začali se sledováním své družice, se již její oběžná dráha snížila na výšku 470 kilometrů. Je tedy o desítky kilometrů níže, než ostatní CubeSaty vynesené raketou Falcon při stejné misi, které zůstávají nad hranicí 500 kilometrů. „Teorie a fyzika, jak to funguje, jsou již poměrně dobře známé,“ vysvětluje Rick Fleeter, docent z Brownovy univerzity a dodává: „Tato mise ukázala spíše cestu, jak tento plán realizovat. Jak máme postavit mechanismus, který to dokáže, a jak to udělat, aby byl lehký, malý a cenově dostupný.“

Jelikož projekt SBUDNIC zatím probíhá skvěle, začali již výzkumníci uvažovat nad možnostmi integrace podobných brzdících plachet na budoucí družice, což by zkrátilo dobu jejich pobytu na oběžné dráze. A podle autorů nemusí být ani cenová hranice 10 000 dolarů konečná. „Snažíme se otevřít tyto možnosti více lidem. Určitě nepřekonáme všechny překážky, ale je potřeba někde začít,“ uzavírá Fleeter.

3U CubeSat SBUDNIC během stavby.
3U CubeSat SBUDNIC během stavby.
Zdroj: https://www.nanosats.eu/

Přeloženo z:
https://www.popsci.com/

Zdroje obrázků:
https://www.popsci.com/uploads/2023/03/17/satellite-shows-a-low.jpg
https://www.brown.edu/sites/default/files/styles/wide_sml/public/2023-03/SBUDNIC-004.jpg
https://www.brown.edu/sites/default/files/styles/wide_sml/public/2023-03/Graph-for-story.jpg
https://www.nanosats.eu/img/sat/SBUDNIC.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.