Kosmické agentury její velikost s oblibou přirovnávají k římskému Koloseu – na délku totiž měří jen něco mezi 100 a 200 metry. Řeč je o planetce objevené mezinárodním týmem astronomů, kteří využili data z Teleskopu Jamese Webba. V rámci svého projektu se zaměřili na analýzu údajů, které byly nasbírány při kalibraci přístroje MIRI (Mid-InfraRed Instrument). Při analýze tým náhodou objevil planetku, která prolétávala zorným polem přístroje a byla tak zvěčněna. Velmi pravděpodobně se jedná o nejmenší objekt, jaký zatím Teleskop Jamese Webba pozoroval. Z vědeckého hlediska může mít význam v tom, že se jedná o příklad objektu menšího než 1 kilometr, který pochází z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Pro více informací i vlastnostech planetky však budou potřebná další pozorování.
„My jsme – absolutně neplánovaně – ve veřejně dostupných kalibračních datech MIRI objevili malou planetku,“ vysvětluje Thomas Müller, astronom z německého Institutu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku a dodal: „Tato pozorování patřila mezi vůbec první, která přístroj MIRI prováděl a mířil při nich na rovinu ekliptiky. Naše studie naznačuje, že by se pomocí tohoto přístroje mohlo detekovat mnoho nových objektů.“ Tato pozorování z JWST byla publikována v časopise Astronomy and Astrophysics a jejich cílem nebylo objevování nových planetek. Skutečnost je taková, že šlo o kalibrační snímky, kdy jako cíl posloužila planetka (10920) 1998 BC1 z hlavního pásu, kterou astronomové objevili už v roce 1998. Pozorování měla prověřit funkčnost některých filtrů na MIRI, ale tým zodpovědný za kalibraci zhodnotil, že se test nezdařil z technických důvodů kvůli jasu cílového objektu a posunutí teleskopu. Navzdory tomu se data z pozorování planetky 10920 nezahodila. Tým je využil k vytvoření a otestování nové techniky pro určení dráhy objektu a odhad jeho velikosti. Platnost metody byla prokázána pro planetku 10920 pomocí pozorování MIRI v kombinaci s daty z pozemních teleskopů a evropské kosmické mise Gaia.
V průběhu analýzy dat z MIRI si tým všiml malého „vetřelce“ v zorném poli. Výsledky analýzy expertů naznačují, že objekt měří mezi 100 a 200 metry, nachází se na dráze s velmi nízkým sklonem vůči rovině ekliptiky a v době pozorování se pohyboval ve vnitřní části hlavního pásu planetek. „Naše výsledky ukazují, že i „neúspěšná“ pozorování Webbova teleskopu mohou být vědecky užitečná, pokud na to jdete ze správné strany a máte i trochu štěstí,“ popisuje Müller a dodává: „Náš objev se nachází v hlavním pásu planetek. Byla to právě mimořádná citlivost JWST, která nám umožnila spatřit zhruba stometrový objekt na vzdálenost více než sto milionů kilometrů!“
Detekce planetky, kterou tým považuje za nejmenší objekt, který zatím JWST pozoroval i za nejmenší zatím objevenou planetku z hlavního pásu – by mohla mít, pokud bude objev uznán za novou planetku, významný vliv na naše chápání vzniku a vývoje Sluneční soustavy. Současné modely předpovídají množství planetek různých velikostí až po velmi malé objekty. Ovšem malé planetky zatím byly studovány méně podrobně – ve srovnání s většími objekty. Důvodem je složitější pozorování menších planetek. Budoucí vyhrazená pozorování pomocí JWST by umožnila astronomům studovat planetky menší než 1 kilometr.
A aby toho nebylo málo, tenhle objev navíc naznačuje, že by se data z Webbova teleskopu mohla neplánovaně podílet na detekcích nových planetek. Tým se domnívá, že i krátká pozorování přístrojem MIRI prováděná v okolí roviny ekliptiky budou vždy obsahovat aspoň pár planetek, z nichž většina budou neznámé objekty. Aby bylo potvrzeno, že pozorovaný objekt je nově objevenou planetkou, je zapotřebí nasbírat více dat o jeho relativní pozici vůči hvězdnému pozadí. Navazující pozorování by tak měla upřesnit jeho oběžnou dráhu. „Jde o fantastické výsledky, které zvýrazňují schopnosti MIRI náhodně objevovat planetky z hlavního pásu s dříve nedetekovatelnými rozměry,“ nešetří chválou Bryan Holler, vědec ze Space Telescope Science Institute z marylandského Baltimoru a dodává: „Opakování těchto pozorování jsou v procesu plánování a očekáváme, že se mezi snímky objeví nové planetky-vetřelci.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E2uW4zwXoAUWrLl?format=jpg&name=4096×4096
https://www.nasa.gov/…/image/stsci-01gqqpmmf1zczptf7n1t7nqe92-lowres.png
https://www.esa.int/…/MIRI_the_Mid-InfraRed_Instrument.jpg
https://webb.nasa.gov/images/miri.jpg