sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Japonský lunární lander využije síť evropských stanic

Anténa sledovací stanice Malargüe v Argentině, která patří agentuře ESA.

Mission 1 je první misí z lunárního průzkumného programu HAKUTO-R, za kterým stojí firma ispace sídlící v Tokyu. Mise odstartuje na Falconu 9 od SpaceX a vydá se k Měsíci po nízkoenergetické přeletové dráze. Cesta, která zabere mezi 3 a 5 měsíci, zavede sondu do vzdálenějšího vesmíru a pak zase zpět k Zemi. Po dosažení Měsíce bude v rámci mise probíhat několik experimentů od různých institucí. „Tohle je budoucnost lunárního průzkumu, ke které se chceme přiblížit,“ uvedl provozní ředitel agentury ESA, Rolf Densing a dodal: „Mise zároveň poskytne týmům na sledovacích stanicích agentury ESA cenné zkušenosti pro budoucí evropské či zahraniční mise jako je Lunar Pathfinder a navazují mise z programu Moonlight.

„Těší nás, že můžeme spolupracovat s ESA a využít jejich rozsáhlou síť sledovacích stanic pro podporu provozu Mission 1,“ zmínil Takeši Hakamada, zakladatel a ředitel firmy ispace a dodává: „Věřím, že tato forma mezinárodní spolupráce je cenná pro budování robustní cislunární ekonomiky, jelikož otevírá dveře firmám jako je ta naše, které se mohou podílet na rozhodování o budoucnosti komercionalizace kosmického prostoru.

Plán cesty landeru HAKUTO-R.
Plán cesty landeru HAKUTO-R.
Zdroj: https://www.esa.int/

Po startu a oddělení od nosiče bude sonda řízená z pozemního střediska v Tokyu. Odsud se budou sledovat parametry důležitých systémů lunárního landeru včetně teploty. Operátoři odsud budou vysílat sondě pokyny a naopak tu přijmou data nasbíraná různými senzory a experimenty na landeru v době, kdy bude pobývat na lunárním povrchu. Nabízí se však otázka, jak budou operátoři sondě posílat pokyny a jak se data z experimentů dostanou na Zemi? Tady do celého příběhu vstupuje Evropská kosmická agentura.

Pozemní stanice Goonhilly.
Pozemní stanice Goonhilly.
Zdroj: https://www.esa.int/

Agentura ESA provozuje síť sledovacích stanic Estrack, což je globální systém pozemních stanic, které poskytují spojení řídícího střediska ESOC v německém Darmstadtu se sondami po celé Sluneční soustavě. Evropské sledovací stanice umožňují operátorům komunikovat s jejich sondami, posílat jim pokyny a přijímat jak naměřená vědecká data, tak i informace o stavu palubních systémů. Lunární lander bude využívat největší kosmické antény, jakými agentura ESA disponuje – talíři o průměru 35 metrů, které se nachází v lokalitách New Norcia v západní Austrálii, Cebreros ve Španělsku a Malargüe v Argentině. Kromě toho se využijí také dvě menší antény agentury ESA umístěné v Kourou ve Francouzské Guyaně a také na zmíněné stanici New Norcia. V rámci programu Estrack extended network by se měla zapojit také komerční stanice Goonhilly Earth Station z Velké Británie.

První evropský kontakt s landerem po startu (anglicky je tento milník označován zkratkou AoS – acquisition of signal) proběhne nad australskou stanicí New Norcia. V tuto chvíli si bude moci firma ispace ověřit stav palubních systémů a zjistit, zda všechny části sondy přečkaly namáhání při startu. Zároveň se bude sledovat, zda je sestava na správné dráze. Pozemní stanice pak budou monitorovat cestu landeru do hlubšího vesmíru a zase zpět. Zvolená trajektorie má výhodu v tom, že snižuje množství pohonných látek, které musí sonda nést. Lander se tak dostane až 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy zhruba 4× dál, než je vzdálenost Země a Měsíce. Ke vstupu na oběžnou dráhu má dojít přibližně jeden měsíc předtím, než dojde k samotnému lunárnímu přistání.

Umělecká představa landeru HAKUTO-R na Měsíci.
Umělecká představa landeru HAKUTO-R na Měsíci.
Zdroj: https://s.hdnux.com/

Provoz na povrchu by měl trvat přibližně dva týdny, přičemž přistání je směřováno co nejblíže svítání v přistávací oblasti, jak to jen půjde, aby se maximalizovala doba strávená na povrchu. Lander totiž lunární noc nepřečká – se soumrakem tak jeho mise skončí. Stanice agentury ESA budou během sestupu k povrchu opět předávat klíčové údaje o průběhu celé operace a snad přes ně dorazí i potvrzení úspěšného přistání. Během zmíněných dvou týdnů po přistání pak přes tyto stanice budou proudit vědecká data z Měsíce k výzkumným týmům.

Agentura ESA chce zlepšit pozici Evropy v procesu komercionalizace kosmického prostoru. Díky mezinárodní spolupráci s firmou ispace se ESA účastní nově se objevující kategorie komerčních kosmických aktivit. Vytváří si tak půdu pro lunární průzkum a tato cesta povede k iniciativě Moonlight. Podpora poskytnutá firmě ispace prostřednictvím její lucemburské pobočky ispace EUROPE (kde firma provozuje druhé řídící středisko), bude prvním případem, kdy ESA poskytne svou pozemní stanici komerční kosmické misi. Bude to také poprvé, kdy její pozemní stanice podpoří komerční lunární přistání.

Firmy jako ispace poskytují důležité služby a jsou budoucností komerčního lunárního průzkumu. Zatím však nemají velké pozemní stanice a infrastrukturu antén, které jsou zapotřebí k přenosu vědeckých dat z komerčních i vládních experimentů zpět k jejich pozemským týmům,“ říká Géraldine Naja, ředitelka oddělení ESA pro komercionalizaci, průmyslové firmy a zadávání veřejných zakázek a dodává: „Mezinárodní spolupráce je klíčem k průzkumu Měsíce. Kromě toho je podpora evropských komerčních kosmických aktivit novou prioritou agentury ESA. Jak mezinárodní spolupráce, tak i podpora komercionalizace pomůže snížit vstupní bariéru k lunárnímu průzkumu pro nováčky.

Agentura ESA nyní buduje čtvrtou anténu o průměru 35 metrů, která by měla pokrýt zvýšenou poptávku po komunikaci, jelikož se agentura chystá na novou generaci svých misí do hlubšího vesmíru i těch, které se týkají kosmické bezpečnosti. Podpora od agentury ESA i komerčních pozemních stanic (jako je Goonhilly), bude nezbytná pro budoucí evropské mise i pro spolupráci v dalších letech – především u Měsíce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/12114560-5-eng-GB/ESA_s_Malarguee_tracking_station.jpg
https://www.esa.int/…/ESA_tracks_ispace_commercial_Moon_landing.jpg
https://www.esa.int/…/21088504-1-eng-GB/Reflecting_on_deep_space.png
https://s.hdnux.com/photos/01/30/45/24/23221567/3/1200×0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Není mi moc jasné, jak bude vypuštěn Lunar Flashlight. Jestli je při startu součástí Hakuta a oddělí se brzy nebo někdy později a nebo jestli je pod krytem upevněn na adaptéru zcela mimo hlavní sondu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Osobně bych to viděl na jeho usazení mimo lander, ale s jistotou to říct nemohu. Přijde mi to logické, ale nemám žádný důkaz.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dává to smysl, navíc když se při stavbě landeru se spolucestujicim nepočítalo, ale různé články to buď neřeší, nebo jsem dokonce viděl něco o tom, že spolu poletí až k Měsíci, kde se rozdělí na oběžnou dráhu a přistáni. Ale asi to bylo myšleno tak, že budou mít podobnou dráhu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

A už je jasno. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky. Tak snad za 2 hodiny skutečně
poletí. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.