První evropskou družici Meteosat třetí generace (MTG-I1) čeká start 13. prosince a proto bylo potřeba v minulých dnech přistoupit k tankování jeho nádrží. Jde o klíčový a také svým způsobem nebezpečný milník na dlouhé cestě ke startu. Až se tato zbrusu nová meteorologická družice usadí na geostacionární oběžné dráze ve výšce zhruba 36 000 kilometrů nad rovníkem, začne poskytovat špičková pozorování zemské atmosféry včetně sledování blesků v reálném čase, což ve výsledku posune obor předpovědi počasí na novou úroveň. Družice MTG-I1 pobývá na kosmodromu ve Francouzské Guyaně od poloviny října, kdy začaly její předstartovní přípravy. V uplynulých týdnech experti naposledy na pevné zemi zkontrolovali funkčnost družice i všechny její pohyblivé části – fotovoltaické panely, ale i antény.
Jakmile družice úspěšně prošla těmito kontrolami a byla tedy připravena k letu, přišel čas na další krok. Tím bylo natankování dvou tun silně těkavých pohonných látek do nádrží družice, které se bude používat během přesunu na geostacionární dráhu a umožní manévry k udržování dráhy během patnáctileté služby. Tankování družice je mimořádně pečlivá a potenciálně nebezpečná fáze, protože se z přepravních sudů do nádrží v těle družice přečerpává vysoce toxický hydrazin (palivo) a oxid dusičitý (okysličovadlo).
Aby celý proces tankování proběhl bezpečně, byla družice MTG-I1 převezena do místnosti S5B Hazardous Processing Facility, která je vybavena veškerými detekčními, ale i dekontaminačními systémy, které jsou k tomuto opatrnému procesu zapotřebí. Jak můžete sami vidět na přiložených fotografiích, tým provádějící tankování je pro svou činnost náležitě vybaven ochrannými skafandry, které pracovníky dokonale ochrání i v případě, že by při plnění nádrží došlo k nečekanému úniku.
Manažer agentury ESA pro startovní kampaň, James Champion, uvedl: „Všechno proběhlo hladce a týmy jsou velmi spokojené, že jsme přešli přes tento významný milník předstartovního procesu. Tankovací tým z Thales Alenia Space, který provedl tuto pečlivou operaci bez jakéhokoliv zaváhání odvedl skvělou práci.“ Nyní, když je družice MTG-I1 plně natankovaná, ji čeká další krok – 3,8 tuny těžká družice bude usazena na vypouštěcí adaptér.
Půjde o první část fáze tzv. kombinovaných činností, které budou prováděny společně s firmou Arianespace. V rámci této fáze bude družice postupně spojena s dalšími částmi, které společně vytvoří vrchol pro raketu Ariane 5. Na svá místa tedy budou usazeni i dva spolucestující – telekomunikační družice Galaxy 35 a 36, které obsadí horní část aerodynamického krytu.
Na 13. prosince je naplánován start rakety Ariane 5 a MTG-I1 se tak (snad) konečně dostane do kosmického prostoru. Datum startu se nedávno posunulo o jeden den v důsledku zpoždění startu rakety Vega-C, která měla původně startovat před Ariane 5, ale nyní je posunuta až za její start. MTG-I1 je první ze šesti družic, které budou tvořit systém MTG. Jejich úkolem bude poskytovat kriticky důležitá data pro předpověď počasí v následujících 20 letech. V ostrém provozu budou na oběžné dráze spolupracovat dvě družice z řady MTG-I a jedna z řady MTG-S.
Družice z řady MTG-I mají na své palubě dva zbrusu nové přístroje – Flexible Combined Imager a první evropský snímač blesků Lightning Imager, díky kterým bude družice poskytovat vysoce kvalitní data pro předpověď počasí. Zmíněný přístroj Flexible Combined Imager má více spektrálních kanálů a je také schopen snímkovat ve vyšším rozlišení, než co zvládne přístroj Spinning Enhanced Visible and Infrared instrument na aktuálních družicích Meteosat druhé generace. Snímač blesků přináší do rodiny evropských meteorologických družic úplně nové možnosti. Tento přístroj bude nepřetržitě monitorovat více než 80 % zemského disku, na kterém bude hledat bleskové výboje – ať už k nim dojde mezi dvěma mraky, nebo mezi mrakem a zemí.
Na družicích MTG-I najdeme také dvě menší zařízení pro sběr dat z odlehlých vědeckých bójí, ale i z nouzových vysílaček používaných ve chvílích ohrožení. Družice MTG-I mají díky svým novým přístrojům umožnit expertům detekovat nebezpečné bouře už v jejich časné fázi, což je klíčové pro vydání včasných varování. Celý program NTG je společným dílem mezi agenturou ESA a společností Eumetsat. Zatímco agentura ESA zodpovídá za vývoj a pořízení šesti družic MTG, Eumetsat definuje požadavky na systém, vyvíjí pozemní segment, obstarává start a zajišťuje dostupnost naměřených dat koncovým uživatelům.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24612350-1-eng-GB/Preparing_to_fuel_MTG-I1.jpg
https://www.esa.int/…/24612260-1-eng-GB/Geared_up_for_fuelling.jpg
https://www.esa.int/…/MTG-I1_being_moved_to_the_Hazardous_Processing_Facility.jpg
https://www.esa.int/v…/MTG-I1_meets_its_launch_adapter.jpg
https://www.esa.int/…/24612835-1-eng-GB/Fuelling_underway.jpg