Axiom Space dodá skafandry pro návrat na Měsíc

Agentura NASA oznámila 7. září, že pro dodání „systémů pro vycházky na Měsíci“ pro misi Artemis III, vybrala firmu Axiom Space. Půjde o návrat lidí na povrch měsíce po více než 50 letech. Tato smlouva – mimochodem první uzavřená v rámci smlouvy na kosmické skafandry vyvíjené v konkurenčním režimu – se týká zakázky na vývoj nové generace skafandru Artemis, ale také podpůrných systémů a demonstrace jejich použití na povrchu Měsíce během mise Artemis III. Uzavřením této smlouvy NASA udělal další z mnoha důležitých kroků pro návrat svých astronautů na povrch Měsíce. Bude tak možné pokračovat v jedinečném vědeckém výzkumu, ze kterého budou ve výsledku profitovat i lidé na Zemi. Součástí chystaných lunárních výprav bude také přistání první ženy na povrchu Měsíce a také prvního nebělošského astronauta.

Poté, co NASA pečlivě zhodnotila návrhy od dvou již dříve vybraných dodavatelů (Axiom Space a Collins Aerospace) se zástupci agentury rozhodli, že s firmou Axiom Space uzavřou dohodu o základní hodnotě 228,5 milionu dolarů. V budoucnu se počítá s tím, že bude vysoutěžena zakázka na opakované služby, které se týkají skafandrů pro podporu dalších misí Artemis. „NASA je hrdá, že může navázat partnerství s komerčními průmyslovými hráči, kteří se budou podílet na této historické misi, která odstartuje americkou snahu o vybudování dlouhodobé přítomnosti na povrchu Měsíce,“ uvedla Lara Kearney, manažerka programu NASA Extravehicular Activity and Human Surface Mobility, který se věnuje výstupům do volného kosmického prostoru a mobilitě astronautů na povrchu cizích kosmických těles a dodává: „To, co se naučíme při misi Artemis III, ale i při dalších misích na Měsíci a u něj, nám vyšlape cestu k misím mířícím k Marsu. Skafandry nám doslova umožní udělat další krok.

Nové skafandry budou využívat některé znalosti získané při vývoji skafandru xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit)

Nové skafandry budou využívat některé znalosti získané při vývoji skafandru xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit)
Zdroj: https://s1.cdn.autoevolution.com

S využitím více než 50 let bohatých zkušeností spojených s vývojem kosmických skafandrů se NASA podařilo definovat jak technické, tak i bezpečnostní požadavky na novou generaci kosmických obleků. Vybraná společnost Axiom Space bude zodpovědná za návrh skafandrů, zajistí proces jejich kvalifikace, certifikace i produkce. Tyto kroky se však netýkají pouze samotných skafandrů, ale také nezbytného podpůrného vybavení. Vše přitom musí splňovat klíčové požadavky agentury NASA, které se týkají mise Artemis III. Experti z agentury NASA si i do budoucna ponechají pravomoci spojené s výcvikem astronautů, plánováním misí a schvalováním servisních systémů. NASA si také vyžádala, že firma Axiom Space bude muset své skafandry otestovat před zahájením mise Artemis III v prostředí, které připomíná kosmické podmínky.

V rámci smlouvy s neurčitou dobu dodání a neurčitým množstvím na služby v oblasti průzkumných aktivit spojených s výstupy do volného kosmického prostoru se způsobilé průmyslové firmy ucházejí o zakázky, které mají za úkol poskytnout kompletní soubor schopností, které NASA potřebuje v otázce výstupů do volného kosmického prostoru i přímo na Měsíc. Zmíněná smlouva má období plnění do roku 2034. Další zakázky uzavřené v rámci smlouvy budou závislé na opakovaných přistáních na Měsíci, ale i vývoji skafandrů pro použití na nízké oběžné dráze a ve speciálních případech. Agentura v současné době vyhodnocuje možnosti zadání zakázky na skafandry pro kosmickou stanici. Samotný kontrakt, který má rozšířit možnosti pří výstupech do volného kosmického prostoru na nízké oběžné dráze Země i na Měsíci, spravuje program EHP (Extravehicular Activity and Human Surface Mobility Program) sídlící v Johnsonově středisku v Houstonu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/samplecollection-2crew-xeva-final2.png
https://s1.cdn.autoevolution.com/i…spacesuit-for-the-moonwalks-looks-like_1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Axiom Space dodá skafandry pro návrat na Měsíc”

 1. MOZE napsal:

  Celé to je o tom, že astronauti sú tak trochu pokusné králiky, vedci potrebujú dostať na povrch mesiaca čo najrôznorodejšie vzorky (rasa, pohlavie, vek, zdravotný stav…) to, že všade prezentujú, že tam dopravia ženu je skôr o tom, že si odškrtnú ďalšie prvenstvo, podobne ako počas studenej vojny,navyše je to vlastne prvenstvo zadarmo,pretože by tam aj tak letela

  nehľadal by som za tým nič iné, rovnako by sa chválili, keby so sebou zobrali psa, prvý pes na mesiaci 😀 zaslúžili by si to (Lajka a spol)

 2. -gt- napsal:

  Když jsem dočetl první odstavec, tak nějak mi hned naskočil seriál „For All Mankind“ :-)).

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   To mi naopak zablikal pojem politické korektnosti. Opravdu je to, co a v jaké barvě budou mit astronauti v kalhotách tak důležité, že je třeba na to upozorňovat?

   Jedna věta ale nijak nesnižuje hodnotu a příjemné ranní počteníčko!

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    V týmu astronautů NASA jsou muži i ženy, astronauti různých barev pleti. Tisková zpráva NASA v podstatě říká, že ani na Měsíci nebude nikdo diskriminován.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Proč by měl být? Napadne snad tady někoho, že v NASA by mohli někoho diskriminovat?

    Chápu, že v USA je takové vyjádření povinné. Respektuji, že to tam mají takhle nastavené a nehodnotím jestli to je špatně nebo dobře.. Ale musíme přebírat všechno, co se kde ve světě zavede? V našich podmínkách podle mě plně stačí to, co jste napsal v té první větě.
    Dušan v tom prvním odstavci necituje tiskovou zprávu NASA, je to jeho věta. Proto mi ta poslední věta prvního odstavce přijde zbytečná, na českém webu nepřirozená.

    Ale článek je dobrý, ta jedna věta je v jeho kontextu nepodstatná.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pokud to NASA ve svých materiálech uvádí, je vhodné to občas zmínit. Zatajování informací není nikdy správné.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    To, že se kosmického/ mezinárodního programu účastní astronauté bez rozdílu pohlaví a barvy pleti není už dneska informace, ale fakt. Takhle to v NASA je už 30 let, bylo to tak u STS, je to tak na ISS. Soudného člověka ani nenapadne, že by to na Artemis mělo být jinak.

    To že to nezazní v souvislosti s Artemis není tedy zatajování informace. NASA to uvádí proto, že v USA je to společenská, politická a kulturní povinnost. V ČR to tak (asi zatím) není.

    Ale na téma, neřku-li kvalitu, článku to žádný vliv nemá. Ten je zajímavý.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jasně, neříkám, že to budu dávat do každého článku o tématu (byť to tak NASA dělá). Jen to občas zmíním.

   • Tom napsal:

    Pane Majere, myslim ze uvadet je to potreba, protoze treba pan Pretsch mam dojem ne zcela pochopil pravy stav veci.
    Na mesic nepoleti 4 nejlepsi kandidati.
    Na Mesic poleti nejlepsi kandidat, v pripade ze to nebude zena, pak jako druhy poleti nejlepsi zena, pokud prvni i druhy jsou beloch pak treti poleti nejlepsi ne-beloch, atd.
    V extremnim pripade kdyz by bylo poradi 100 nejlepsich bili muzi a 101. bude zena tak ta zena preskoci tech 99 muzu a poleti jak odruhy clen posadky.
    V tomto kontextu je tudiz tato informace dulezita.
    Muze se nam to nelibit, ale tak to je tak se nema smysl kvuli tomu rozcilovat a rozhodne to netajit pokud to je ve zpravach uvadene. Neni to Vase rozhodnuti, je to rozhodnuti NASA 🙂
    Osobne budu rad ze se konecne zase poleti na Mesic, kdyz se tam letelo naposledy tak jsem byl takovej prcek ze si to nemuzu pamatovat. Ted se tesi mjak si to vychutnam, vezmi si volno a budu prilepeny u TV 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já to beru tak, že v oddílu amerických astronautů jsou samí špičkoví odborníci. Rozdíly mezi nimi jsou minimální. Navíc do oddílu Artemis, ze kterého se budou vybírat členové posádek, byli vybráni ti nejlepší z nejlepších. Rozdíly z hlediska odbornosti mezi nimi jsou už prakticky zanedbatelné.

   • athlo napsal:

    Jasne, ze je takove vyjadreni povinne. Vzdyt se tu bavime o NASA, ktera pred 50 lety poslala na Mesic jenom bile muze.

   • MartinH napsal:

    Ano před 50 lety, dnes je jiná doba. Proto mi přijde to zdůrazňování kdo tam poletí jako trochu přehnané, ale zase bych to netajil. Někde v textu níže ať je klidně zmíněno, že kvůli korektnosti bude takové složení posádky… (Není rozhodujícím faktorem vhodnost kandidáta, ale vhodnost kandidáta předepsané barvy pleti a pohlaví. Jsem proti diskriminaci a to i proti té pozitivní)

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Barva pleti není pro Artemis III předepsána.

   • Spytihněv napsal:

    V Artemis III poletí minimálně jedna žena a ta se i podívá na povrch Měsíce (tedy předpokládám, že se tak stane již při prvním návratu na Měsíc). To je dané. A stejně tak bych se klidně vsadil, že minimálně jeden člen posádky bude tmavé pleti, i když oficiálně to předepsáno není a ani být nemůže. No proč ne. Rozhodně se najde nebělochů dost, kteří splní požadavky a navíc se NASA vyhne potížím s aktivisty. Apollo bylo naopak v době, kdy bílí byli tlačeni vpřed i v NASA a diskriminace fungovala, to si nutno přiznat.

   • Pajuc napsal:

    Ne, není nutno za vším hledat diskriminaci! Dokonce i von Braun se v NASA prosadil, ačkoliv neměl politické předpoklady.

   • HM napsal:

    Tak do vesmíru už letěl i senátor a např. celá řada lidí, kteří si to prostě zaplatili. Není moc důvodů řešit kým kdo je.

    Ale nezbývá než věřit tomu, že odpovědní lidé, kteří rozhodují o kritických místech v kosmické lodi, kde jsou třeba opravdoví profesionálové (případně najímají vývojáře a manžéry projektů) mají ještě stále dostatek zdravého rozumu pro to, aby pro ně jediným kritériem byly schopnosti pro daný úkol.

    Prostě naprosto primitivní filtr: umí/neumí; je/není psychicky a fyzicky schopen.
    …a musí být úplně jedno jestli je žlutý, černý, bílý, červený, fialový nebo třeba doma spí s klokanem.

    Jak jsem psal – nezbývá než doufat, že zdravý rozum dosud zcela nezmizel. Občas se i skoro zdá, že to má nahnuté. Já osobně ale věřím, že stále žije.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.