sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Skládání Europa Clipperu nabírá tempo

Jádro sondy Europa Clipper je nyní v centru pozornosti pracovníků střediska Spacecraft Assembly Facility v kalifornské JPL. Konstrukce sondy o průměru 1,5 metru výšce 3 metry bude po další dva roky v ultračisté místnosti High Bay 1, kde na ni inženýři a technici postupně připojí další části, až vznikne sonda k průzkumu jupiterova ledového měsíce Europa, která má startovat v říjnu 2024. Vědci se domnívají, že by tento ledem obalený měsíc mohl ukrývat rozsáhlý podpovrchový oceán s podmínkami vhodnými pro život. Během téměř 50 průletů kolem Europy bude pestrá paleta palubních přístrojů sbírat data o atmosféře ledového měsíce, jeho povrchu i vnitřní stavbě. Získaná data pomohou vědcům určit hloubku a slanost oceánu, tloušťku ledové krusty, ale i potenciální gejzíry, které mohou vyvrhovat podpovrchovou vodu do velké výšky.

Se základem Europa Clipperu se pracuje v čisté místnosti.
Se základem Europa Clipperu se pracuje v čisté místnosti.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Několik vědeckých přístrojů již bylo dokončeno a mohou tak být instalovány do těla sondy v JPL. Zatím jako poslední dorazily zásilky z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v marylandském městě Laurel. Konkrétně šlo o přístroj Plasma Instrument for Magnetic Sounding a širokoúhlou kameru Europa Imaging System. Snímač tepelných emisí E-THEMIS a ultrafialový spektrograf Europa-UVS už byly usazeny na nadirovou desku, kde bude ještě několik dalších senzorů. Bude tak zajištěno, že všechny přístroje na této desce budou orientovány stejným směrem.

Usazování těla Europa Clipperu
Usazování těla Europa Clipperu
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Tento klíčový kus hardwaru vytvořený v JPL se již brzy přesune do High Bay 1, kde se na své historické mise chystaly třeba legendární sondy Galileo, Cassini, nebo všechna americká marsovská vozítka.

Ochranné pouzdro s připojenou nadirovou deskou čeká na přesun do čisté místnosti.
Ochranné pouzdro s připojenou nadirovou deskou čeká na přesun do čisté místnosti.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Do High Bay 1 se brzy přesune také hliníkové ochranné pouzdro na elektroniku, které se přišroubuje k hlavnímu tělu sondy. Jeho úkolem bude chránit citlivé elektronické součástky před drsnou radiací u Jupiteru. Budou zde uloženy systémy, které umožní letovému počítači komunikovat s anténami sondy, vědeckými přístroji a dalšími subsystémy. Měděná kabeláž ovinující hliníkové jádro sondy obsahuje tisíce kabelů a konektorů, které byly ručně vyrobeny v JPL. Pokud bychom je položili všechny za sebe, měly by téměř 640 metrů. V samotném jádru sondy jsou dvě nádrže na pohonné látky. Palivo a okysličovadlo z nich potečou do svazku 24 malých raketových motorů, kde dojde k jejich řízené reakci a výsledkem bude vyvinutí tahu.

Na konci roku 2022 má být podle očekávání většina letového hardwaru včetně zbylých vědeckých přístrojů dokončena. Následovat bude série různých testů, které budou směřovat ke startu v roce 2024. Poté, co sonda během šesti let urazí více než 2,9 miliardy kilometrů, se má v roce 2030 usadit na oběžné dráze kolem Jupiteru.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-main-europa-clipper-module.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2-europa-clipper-module-lift.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/3-europa-clipper-up-close.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/4-europa-clipper-vault-moving.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
2 let před

Co je uvnitř toho velkého válce (jádro sondy)?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  SaturnV

Viz článek: „V samotném jádru sondy jsou dvě nádrže na pohonné látky.“

https://kosmonautix.cz/2022/08/21/skladani-europa-clipperu-nabira-tempo/