Jádro sondy Europa Clipper je nyní v centru pozornosti pracovníků střediska Spacecraft Assembly Facility v kalifornské JPL. Konstrukce sondy o průměru 1,5 metru výšce 3 metry bude po další dva roky v ultračisté místnosti High Bay 1, kde na ni inženýři a technici postupně připojí další části, až vznikne sonda k průzkumu jupiterova ledového měsíce Europa, která má startovat v říjnu 2024. Vědci se domnívají, že by tento ledem obalený měsíc mohl ukrývat rozsáhlý podpovrchový oceán s podmínkami vhodnými pro život. Během téměř 50 průletů kolem Europy bude pestrá paleta palubních přístrojů sbírat data o atmosféře ledového měsíce, jeho povrchu i vnitřní stavbě. Získaná data pomohou vědcům určit hloubku a slanost oceánu, tloušťku ledové krusty, ale i potenciální gejzíry, které mohou vyvrhovat podpovrchovou vodu do velké výšky.
Několik vědeckých přístrojů již bylo dokončeno a mohou tak být instalovány do těla sondy v JPL. Zatím jako poslední dorazily zásilky z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v marylandském městě Laurel. Konkrétně šlo o přístroj Plasma Instrument for Magnetic Sounding a širokoúhlou kameru Europa Imaging System. Snímač tepelných emisí E-THEMIS a ultrafialový spektrograf Europa-UVS už byly usazeny na nadirovou desku, kde bude ještě několik dalších senzorů. Bude tak zajištěno, že všechny přístroje na této desce budou orientovány stejným směrem.
Tento klíčový kus hardwaru vytvořený v JPL se již brzy přesune do High Bay 1, kde se na své historické mise chystaly třeba legendární sondy Galileo, Cassini, nebo všechna americká marsovská vozítka.
Do High Bay 1 se brzy přesune také hliníkové ochranné pouzdro na elektroniku, které se přišroubuje k hlavnímu tělu sondy. Jeho úkolem bude chránit citlivé elektronické součástky před drsnou radiací u Jupiteru. Budou zde uloženy systémy, které umožní letovému počítači komunikovat s anténami sondy, vědeckými přístroji a dalšími subsystémy. Měděná kabeláž ovinující hliníkové jádro sondy obsahuje tisíce kabelů a konektorů, které byly ručně vyrobeny v JPL. Pokud bychom je položili všechny za sebe, měly by téměř 640 metrů. V samotném jádru sondy jsou dvě nádrže na pohonné látky. Palivo a okysličovadlo z nich potečou do svazku 24 malých raketových motorů, kde dojde k jejich řízené reakci a výsledkem bude vyvinutí tahu.
Na konci roku 2022 má být podle očekávání většina letového hardwaru včetně zbylých vědeckých přístrojů dokončena. Následovat bude série různých testů, které budou směřovat ke startu v roce 2024. Poté, co sonda během šesti let urazí více než 2,9 miliardy kilometrů, se má v roce 2030 usadit na oběžné dráze kolem Jupiteru.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-main-europa-clipper-module.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2-europa-clipper-module-lift.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/3-europa-clipper-up-close.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/4-europa-clipper-vault-moving.jpg
Co je uvnitř toho velkého válce (jádro sondy)?
Viz článek: „V samotném jádru sondy jsou dvě nádrže na pohonné látky.“