Ráno jsme sledovali úspěšný start nejsilnější čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která na nízkou oběžnou dráhu země dopravila téměř 23 tun těžký laboratorní modul Wentian. Ten s pomocí vlastního pohonu začal upravovat svou oběžnou dráhu a přiblížil se k základu stanice Tiangong, což bude jeho pracovní destinace. Spojení se základním modulem Tianhe je naplánováno na nedělní večer středoevropského letního času. Konkrétní termín zatím neznáme, ale ke spojení obou modulů by mohlo dojít mezi 21:00 a 21:30. Jelikož má být zajištěn obrazový přenos z celé události, budeme vysílat i my.
Pokud se bude zdát, že připojení nastane ve 21:00, spustíme náš přenos zhruba ve 20:30 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FYa8LQgXwAMCKDP?format=jpg&name=large
Velky uspech, tento rok bude stanice dokoncena a pristi rok se budou moci plne soustredit na Mesic.
Mozna skoda ze budou jen dva moduly(Wentian a v rijnu Mengtian), ale to uz ze me mluvi megaloman, chapu ze tahle konfigurace najde vyuziti pro vedeckou praci na dlouhe roky.
Oprava: Mysleno dva pridane moduly k hlavnimu modulu Tianhe.
Zcela jistě najde využití. Nenápadně se však naznačuje, že by MOŽNÁ mohla být stanice ještě rozšířena. Modul Tianhe 2 by umožnil připojit další dva moduly. Ale to je zatím daleko a nejisté. 😉
Je to rezerva pro partnery. Pro čínský výzkum tento rozměr stačí.
Komerční výroba? Nabidka je.
Díky za pokus o přenos, ale nebuďte/me zklamaní. Cokoliv z jejich přenosu bylo pro mě určitě taktéž zajímavé a přínosné. Všechno špatné je k něčemu dobré.
Nicméně dotaz k hlavnímu dokovacímu uzlu, zajímá mě zda-li to má stejné parametry jako nový dokovací uzel „Pričal“ na ISS? Tzn. 1x aktivní a 5x pasivní uzel pro připojení?
Případně velikost? Zajímá mě to jen z pohledu jak moc je to podobné Pričalu.
Dokovací uzel na modulu Tianhe je jiný – už jen tím, že jeho spodní pozice funguje jako přechodová komora. Navíc nejde o samostantý modul jako u Pričalu, ale o součást Tianhe.
tu je odkaz
https://tv.cctv.com/live/cctv1/index.shtml?spm=C28340.P2qo7O8Q1Led.S87602.58&stime=1658700000&etime=1658709495&type=lbacks
Díky. 😉