sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Modul Wentian přilétá ke stanici

Ráno jsme sledovali úspěšný start nejsilnější čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která na nízkou oběžnou dráhu země dopravila téměř 23 tun těžký laboratorní modul Wentian. Ten s pomocí vlastního pohonu začal upravovat svou oběžnou dráhu a přiblížil se k základu stanice Tiangong, což bude jeho pracovní destinace. Spojení se základním modulem Tianhe je naplánováno na nedělní večer středoevropského letního času. Konkrétní termín zatím neznáme, ale ke spojení obou modulů by mohlo dojít mezi 21:00 a 21:30. Jelikož má být zajištěn obrazový přenos z celé události, budeme vysílat i my.

Pokud se bude zdát, že připojení nastane ve 21:00, spustíme náš přenos zhruba ve 20:30 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FYa8LQgXwAMCKDP?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hawk
Hawk
2 let před

Velky uspech, tento rok bude stanice dokoncena a pristi rok se budou moci plne soustredit na Mesic.

Mozna skoda ze budou jen dva moduly(Wentian a v rijnu Mengtian), ale to uz ze me mluvi megaloman, chapu ze tahle konfigurace najde vyuziti pro vedeckou praci na dlouhe roky.

Hawk
Hawk
2 let před
Odpověď  Hawk

Oprava: Mysleno dva pridane moduly k hlavnimu modulu Tianhe.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Hawk

Zcela jistě najde využití. Nenápadně se však naznačuje, že by MOŽNÁ mohla být stanice ještě rozšířena. Modul Tianhe 2 by umožnil připojit další dva moduly. Ale to je zatím daleko a nejisté. 😉

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Je to rezerva pro partnery. Pro čínský výzkum tento rozměr stačí.
Komerční výroba? Nabidka je.

shot77
shot77
2 let před

Díky za pokus o přenos, ale nebuďte/me zklamaní. Cokoliv z jejich přenosu bylo pro mě určitě taktéž zajímavé a přínosné. Všechno špatné je k něčemu dobré.
Nicméně dotaz k hlavnímu dokovacímu uzlu, zajímá mě zda-li to má stejné parametry jako nový dokovací uzel „Pričal“ na ISS? Tzn. 1x aktivní a 5x pasivní uzel pro připojení?
Případně velikost? Zajímá mě to jen z pohledu jak moc je to podobné Pričalu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  shot77

Dokovací uzel na modulu Tianhe je jiný – už jen tím, že jeho spodní pozice funguje jako přechodová komora. Navíc nejde o samostantý modul jako u Pričalu, ale o součást Tianhe.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.