sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: První letošní start Ariane 5

Raketa Ariane 5 startuje pouze párkrát do roka a nyní přišel její první start v roce 2022. Její poslední start se uskutečnil v den, který se nám všem zapsal do paměti. 25. prosince totiž vynášela na oběžnou dráhu dalekohled Jamese Webba. Od té doby nestartovala a při tomto startu se pod aerodynamickým krytem budou nacházet dvě telekomunikační družice. MEASAT-3d a GSAT-24. Družice MEASAT-3d, postavená společností Airbus, je 57. družicí postavenou na platformě E3000. Družice bude umístěna na geostacionární oběžné dráze nad 91,5° východní délky. Prostřednictvím této oběžné dráhy bude družice schopna obsluhovat svou primární oblast, Asii a Tichomoří. Druhá komunikační družice má název GSAT-24 a váží 4 181 kilogramů. Její životnost by měla být 15 let, energii jí dodávají dva fotovoltaické panely a je založena na platformě I-3K (I-3000). Tato družice bude poskytovat vysoce kvalitní televizní, telekomunikační a vysílací služby.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa ELA-3, Guyanské vesmírné středisko, Francouzská Guyana
  • Čas startu: 22. června 23:03 SELČ
  • Raketa: Ariane 5
  • Náklad: Dvě telekomunikační družice
  • Hmotnost nákladu: 10 863 kilogramů
  • Oběžná dráha: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)

Jelikož k tomuto startu nebudeme vysílat česky komentovaný přenos, najdete zde okno s přehrávačem na originální přenos od Arianespace.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://www.arianespace.com/

Zdroje obrázků:
https://everydayastronaut.com/…/ariane252052520gs_image_20190222030450.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
3 let před

Jaký je na Kosmonautix úzus v uvádění hmotnosti nákladu? Přijde mi, že to je halabala a někdy to je pouze hmotnost užitečného nákladu, někdy včetně podpůrného vybavení. Bylo by fajn to nějak sjednotit nebo lépe označovat pro potřeby statistik apod.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před

Většinou je to podle toho, jaký zdroj je k dispozici. A bohužel ne vždy je u zdroje uvedeno, zda jsou v údaji započítány pouze družice, nebo třeba i adaptéry.

tonda
tonda
3 let před

Domnívám se,že by to mělo být uvedeno jako celková hmotnost i s adaptéry,je to součást užitečného zatížení.

Karel Zvoník
Editor
3 let před

Matěji skvělé. Díky za článek. Na tento start se těším. Škoda, že nebude i česky.

Radek V.
Radek V.
3 let před

Gratulace k úspěšnému startu.
Kolik teď vlastně stojí start Ariane 5? Konkurence SpaceX je drtivá a Ariane 6 má zpooždění. na wiki udávají zhruba 150 mil Euro, což je hodně.

Radek
Radek
3 let před
Odpověď  Radek V.

Všechny zbývající Ariane 5 už jsou prodané, takže o aktuální ceně asi nemá smysl spekulovat. 150 milionů euro je dost málo vzhledem ke schopnostem rakety. Problém je spíš to, že se s adopcí Sojuzu zrušila levnější varianta.

Radek
Radek
3 let před
Odpověď  Radek V.

Loni SpaceX poslala jen asi 8 tun nákladu na GTO, navíc samozřejmě s mnohem větší inklinací. Takže tady konkurence zase taková není.

Ferda
Ferda
3 let před
Odpověď  Radek V.

Jenze kdyz on F9 tech 10 tun na GTO nezvedne ani kdyz ho nechaji placnout do vody…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.