sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: První letošní start Ariane 5

Raketa Ariane 5 startuje pouze párkrát do roka a nyní přišel její první start v roce 2022. Její poslední start se uskutečnil v den, který se nám všem zapsal do paměti. 25. prosince totiž vynášela na oběžnou dráhu dalekohled Jamese Webba. Od té doby nestartovala a při tomto startu se pod aerodynamickým krytem budou nacházet dvě telekomunikační družice. MEASAT-3d a GSAT-24. Družice MEASAT-3d, postavená společností Airbus, je 57. družicí postavenou na platformě E3000. Družice bude umístěna na geostacionární oběžné dráze nad 91,5° východní délky. Prostřednictvím této oběžné dráhy bude družice schopna obsluhovat svou primární oblast, Asii a Tichomoří. Druhá komunikační družice má název GSAT-24 a váží 4 181 kilogramů. Její životnost by měla být 15 let, energii jí dodávají dva fotovoltaické panely a je založena na platformě I-3K (I-3000). Tato družice bude poskytovat vysoce kvalitní televizní, telekomunikační a vysílací služby.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa ELA-3, Guyanské vesmírné středisko, Francouzská Guyana
  • Čas startu: 22. června 23:03 SELČ
  • Raketa: Ariane 5
  • Náklad: Dvě telekomunikační družice
  • Hmotnost nákladu: 10 863 kilogramů
  • Oběžná dráha: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)

Jelikož k tomuto startu nebudeme vysílat česky komentovaný přenos, najdete zde okno s přehrávačem na originální přenos od Arianespace.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://www.arianespace.com/

Zdroje obrázků:
https://everydayastronaut.com/…/ariane252052520gs_image_20190222030450.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
Michal Václavík
2 let před

Jaký je na Kosmonautix úzus v uvádění hmotnosti nákladu? Přijde mi, že to je halabala a někdy to je pouze hmotnost užitečného nákladu, někdy včetně podpůrného vybavení. Bylo by fajn to nějak sjednotit nebo lépe označovat pro potřeby statistik apod.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před

Většinou je to podle toho, jaký zdroj je k dispozici. A bohužel ne vždy je u zdroje uvedeno, zda jsou v údaji započítány pouze družice, nebo třeba i adaptéry.

tonda
tonda
2 let před

Domnívám se,že by to mělo být uvedeno jako celková hmotnost i s adaptéry,je to součást užitečného zatížení.

Karel Zvoník
Editor
2 let před

Matěji skvělé. Díky za článek. Na tento start se těším. Škoda, že nebude i česky.

Radek V.
Radek V.
2 let před

Gratulace k úspěšnému startu.
Kolik teď vlastně stojí start Ariane 5? Konkurence SpaceX je drtivá a Ariane 6 má zpooždění. na wiki udávají zhruba 150 mil Euro, což je hodně.

Radek
Radek
2 let před
Odpověď  Radek V.

Všechny zbývající Ariane 5 už jsou prodané, takže o aktuální ceně asi nemá smysl spekulovat. 150 milionů euro je dost málo vzhledem ke schopnostem rakety. Problém je spíš to, že se s adopcí Sojuzu zrušila levnější varianta.

Radek
Radek
2 let před
Odpověď  Radek V.

Loni SpaceX poslala jen asi 8 tun nákladu na GTO, navíc samozřejmě s mnohem větší inklinací. Takže tady konkurence zase taková není.

Ferda
Ferda
2 let před
Odpověď  Radek V.

Jenze kdyz on F9 tech 10 tun na GTO nezvedne ani kdyz ho nechaji placnout do vody…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.