Raketa Ariane 5 startuje pouze párkrát do roka a nyní přišel její první start v roce 2022. Její poslední start se uskutečnil v den, který se nám všem zapsal do paměti. 25. prosince totiž vynášela na oběžnou dráhu dalekohled Jamese Webba. Od té doby nestartovala a při tomto startu se pod aerodynamickým krytem budou nacházet dvě telekomunikační družice. MEASAT-3d a GSAT-24. Družice MEASAT-3d, postavená společností Airbus, je 57. družicí postavenou na platformě E3000. Družice bude umístěna na geostacionární oběžné dráze nad 91,5° východní délky. Prostřednictvím této oběžné dráhy bude družice schopna obsluhovat svou primární oblast, Asii a Tichomoří. Druhá komunikační družice má název GSAT-24 a váží 4 181 kilogramů. Její životnost by měla být 15 let, energii jí dodávají dva fotovoltaické panely a je založena na platformě I-3K (I-3000). Tato družice bude poskytovat vysoce kvalitní televizní, telekomunikační a vysílací služby.
Závěrečný přehled:
- Místo startu: Rampa ELA-3, Guyanské vesmírné středisko, Francouzská Guyana
- Čas startu: 22. června 23:03 SELČ
- Raketa: Ariane 5
- Náklad: Dvě telekomunikační družice
- Hmotnost nákladu: 10 863 kilogramů
- Oběžná dráha: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)
Jelikož k tomuto startu nebudeme vysílat česky komentovaný přenos, najdete zde okno s přehrávačem na originální přenos od Arianespace.
Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://www.arianespace.com/
Zdroje obrázků:
https://everydayastronaut.com/…/ariane252052520gs_image_20190222030450.jpeg
Jaký je na Kosmonautix úzus v uvádění hmotnosti nákladu? Přijde mi, že to je halabala a někdy to je pouze hmotnost užitečného nákladu, někdy včetně podpůrného vybavení. Bylo by fajn to nějak sjednotit nebo lépe označovat pro potřeby statistik apod.
Většinou je to podle toho, jaký zdroj je k dispozici. A bohužel ne vždy je u zdroje uvedeno, zda jsou v údaji započítány pouze družice, nebo třeba i adaptéry.
Domnívám se,že by to mělo být uvedeno jako celková hmotnost i s adaptéry,je to součást užitečného zatížení.
Matěji skvělé. Díky za článek. Na tento start se těším. Škoda, že nebude i česky.
Gratulace k úspěšnému startu.
Kolik teď vlastně stojí start Ariane 5? Konkurence SpaceX je drtivá a Ariane 6 má zpooždění. na wiki udávají zhruba 150 mil Euro, což je hodně.
Všechny zbývající Ariane 5 už jsou prodané, takže o aktuální ceně asi nemá smysl spekulovat. 150 milionů euro je dost málo vzhledem ke schopnostem rakety. Problém je spíš to, že se s adopcí Sojuzu zrušila levnější varianta.
Loni SpaceX poslala jen asi 8 tun nákladu na GTO, navíc samozřejmě s mnohem větší inklinací. Takže tady konkurence zase taková není.
Jenze kdyz on F9 tech 10 tun na GTO nezvedne ani kdyz ho nechaji placnout do vody…