Raketa Rocket 3.3 od firmy Astra Space se připravuje na svůj další start s družicemi TROPICS, který by měl proběhnout už zítra v 18:00 hodin našeho času. Dvě družice TROPICS, které se skrývají pod aerodynamickým krytem, budou mít za úkol měřit teplotu a vlhkost v tropických oblastech s velmi krátkým rozestupem. Tato data vědcům umožní studovat dynamické procesy, které se vyskytují v jádru bouře. Tyto dvě družice budou první kusy malé konstelace TROPICS, která bude čítat celkem 6 družic. Každá z nich má velikost 36 × 10 × 10 centimetrů a hmotnost 5,34 kilogramů.
Závěrečný přehled:
- Místo startu: Rampa SLC-46, Mys Canaveral, Florida
- Startovní okno: 18:00 – 20:00 SELČ
- Čas startu: 12. června 18:00 SELČ
- Raketa: Rocket 3.3
- Náklad: Dvě družice TROPICS
- Hmotnost nákladu: 10,68 kilogramu
- Oběžná dráha: Nízká oběžná dráha (LEO) s výškou 550 kilometrů a sklonem 29,75° vůči rovníku.
Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 17:45 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://astra.com/missions/
https://space.skyrocket.de/
Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2022/03/lv0009-launch.jpg
Zaujala mě ta hmotnost satelitů – našel jsem https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/content/-/article/tropics, kde je satelit celkem podrobně popsán a nikde jsem nenašel ani zmínku o pohonu. Zeptám se tedy chytřejších – to opravdu nemají žádnou možnost měnit svou dráhu? Předpokládaná živostnost je 18 měsíců a následná deorbitace tak bude spočívat čistě v pasivním tření o zbytky atmosféry (čistě laicky by to asi pro takto lehký satelit se solárními panely mělo jít rychle…)?
To, že CubeSaty nemají žádný pohon, je relativně běžné. Do malého vnitřního prostoru se klasický pohon nevejde. Proto se většinou sází na kombinaci silových setrvačníků a stabilizátorů pomocí magnetického pole.
První družice TROPICS vypuštěná loni 30. června měla počáteční oběžnou dráhu s výškou perigea 522,71 km, apogea 536,30 km a sklonem 97,51°. K dnešnímu dni je výška perigea 512,89 km, apogea 528,42 km a sklon 97,55°.
Díky moc, pánové, za odpovědi. Znamená to, že oba satelity z dnešního startu, poletí na téměř totožné dráze? Alespoň odkazovaný článek everyday astronauta v časovém schématu neuvádí, že by došlo k více zážehům horního stupně s cílem vypustit družice na odlišné dráze.
Těšil jsem se, jak se to tentokrát povede …příště. Kolik mají v zásobě cubesatů pro misi TROPICS, budou vyrábět dodatečně asi.
Tato informace bohužel není k dispozici.
NASA oznámila, že ji ztráta družic mrzí, ale připomíná, že šlo o součást programu Earth venture, který má poskytnout příležitosti nízkonákladovým misím s vyšším rizikem. i přes ztrátu dvou družic ze šesti TROPICS splní dané vědecké úkoly pomocí čtyř družic na dvou rovinách. I tak bude zajištěno častější sledování tropických cyklonů než co poskytují tradiční metody.
Tak snad nedojde ke ztrátě opakovaně, to by museli ohlásit spokojenost s pouhými dvěmi družicemi.
Opravdu to vypadalo na nedostatečný přísun paliva do komory zakončený malým výbuchem v motoru druhého stupně. Zajímalo by mne, jestli odklad startu měl s pozdější poruchou vůbec nějakou souvislost. Nejen ty proplouvajicí lodě a počasí.
Wow, tak to bola metelica, ten start, paradny zvuk!
To ano, tohle neslyšíme často. 😉