sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Mars Sample Return

NASA stále očekává, že do konce roku vydá doporučení ohledně nové architektury pro program Mars Sample Return (MSR), a to navzdory změně ve vedení klíčového revizního výboru.

Viasat

Společnost Viasat pokročila v jednání o koupi širokopásmové kapacity z budoucích družic Telesat na nízké oběžné dráze Země (LEO). Důvodem je konkurence ze strany Starlinku, která pravděpodobně zesílí s administrativou nového amerického prezidenta.

APEX

NASA 3. října oznámila, že vybrala dva návrhy pro další studium pro svou novou řadu misí Astrophysics Probe Explorer. Každý z těchto dvou návrhů obdržel 5 milionů dolarů na jednoroční studie. NASA nyní obhajuje výběr dvou konceptů ke studiu.

U.S. Space Command

U.S. Space Command dne 6. listopadu oznámilo, že rozšiřuje svou iniciativu pro sdílení komerčních zpravodajských informací a přidává pět nových společností do programu, který pomáhá koordinovat reakce na vesmírné hrozby a družicové anomálie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic navrhuje získat 300 milionů dolarů dodatečného kapitálu na urychlení výroby suborbitálních kosmických letadel a druhého nosného letounu.

IFT-6 Super Heavy/Starship

Společnost SpaceX dne 6. listopadu oznámila, že na odpoledne 18. listopadu plánuje šestý integrovaný let sestavy Starship/Super Heavy ze své základny v Boca Chica v Texasu. Oznámení se časově shodovalo s oznámenín o omezení vzdušného prostoru.

Latitude

Společnost Latitude oznámila 5. listopadu, že najala Aurélie Bressollette jako novou výkonnou ředitelku. Nahradí Stanislase Maximina, spoluzakladatele společnosti, který přešel do role výkonného předsedy.

Anuvu

Americký specialista na mobilní konektivitu, společnost Anuvu, minulý týden oznámila partnerství se společností D-Orbit USA, nově založenou dceřinou společností italské vesmírné logistické společnosti D-Orbit.

Gilmour Space

Společnost Gilmour Space 5. listopadu oznámila, že obdržela od Australské vesmírné agentury povolení ke startu pro první let své malé nosné rakety Eris z Bowen Orbital Spaceport. První let by se mohl uskutečnit do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jupiter (téměř) na dosah

9. dubna provedla sonda Juno svůj 41. průlet nejnižším bodem své dráhy kolem Jupiteru a její kamera JunoCam během této fáze zachytila, co by viděl člověk, který by se na sondě v danou chvíli nacházel. O zpracování dat do snímků a následně i do animované sekvence se postarala amatérka Andrea Luck, jelikož projekt JunoCam cílí právě na zájemce z řad veřejnosti, kteří si chtějí vyzkoušet zpracování skutečných vědeckých dat. Jupiter je s průměrem zhruba 140 000 kilometrů největší planetou Sluneční soustavy. V okamžiku maximálního přiblížení se sonda Jun dostala na vzdálenost pouze 3 300 kilometrů nad vrcholky barevných jupiterových mraků. V té chvíli si to díky zákonům orbitální mechaniky uháněla rychlostí přibližně 210 000 km/h vůči planetě.

Pro lepší představu – v době, kdy sonda prolétala nejbližším bodem dráhy k planetě, byla k vrcholkům jupiterových mraků 10× blíže, než jak jsou od povrchu Země vzdáleny geostacionární družice. Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci. Veřejnost může využívat volně dostupných dat, která je možné zpracovávat do obrázků. Více informací o tomto programu najdete na webu NASA.

Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/h5DH34KoSQ7z9Vt77KzcEm.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pj41_full.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
2 let před

Fascinujuce 🙂

Ivo
Ivo
2 let před

„Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci.“

Nevím zda jde o vhodné srovnání vzhledem k tomu, že rychlost těchto lodí byla velice proměnlivá kdy v momentě přechodu mezi gravitačními poli rychlost spadla až na 3578km/h.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpověď  Ivo

Z kontextu je snad zřejmé že se jedná o srovnání maximálních hodnot.

Honzax
Honzax
2 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Zrejme.. jak se to vezme. Ja ten zpusob neurciteho prirovnani nemam uplne rad a kdyz uz bych tam chtel prirovnani uvest, spis bych volil formulaci typu ze „sonda letela vuci Jupiteru rychlosti xxxx km/s, coz je asi 5x rychleji nez…“. Mozna je to profesni deformace, ale mam rad presna/surova data.
Ale nerad bych, aby to vyznelo jako kritika clanku, naopak, Dusan (a ostatni redaktori) maji muj obrovsky obdiv za vsechny informace, ktere nam z oboru poskytuji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.