sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Sophia Space

Společnost Sophia Space získala předběžné financování ve výši 3,5 milionu dolarů na vývoj výpočetních a datových center na oběžné dráze s klíčovými aplikacemi geoprostorové inteligence.

Apophis T-4 Years Workshop

Doporučení nedávno zveřejněná z workshopu Apophis T-4 Years Workshop, který se konal minulý měsíc v Tokiu, vyzývají vědci NASA, aby reagovala na dotazy, které obdržela v  žádosti o informace o tom, jak využít dvojici družic Janus k průzkumu asteroidu Apophis dříve, než v dubnu 2029 proletí kolem Země.

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jupiter (téměř) na dosah

9. dubna provedla sonda Juno svůj 41. průlet nejnižším bodem své dráhy kolem Jupiteru a její kamera JunoCam během této fáze zachytila, co by viděl člověk, který by se na sondě v danou chvíli nacházel. O zpracování dat do snímků a následně i do animované sekvence se postarala amatérka Andrea Luck, jelikož projekt JunoCam cílí právě na zájemce z řad veřejnosti, kteří si chtějí vyzkoušet zpracování skutečných vědeckých dat. Jupiter je s průměrem zhruba 140 000 kilometrů největší planetou Sluneční soustavy. V okamžiku maximálního přiblížení se sonda Jun dostala na vzdálenost pouze 3 300 kilometrů nad vrcholky barevných jupiterových mraků. V té chvíli si to díky zákonům orbitální mechaniky uháněla rychlostí přibližně 210 000 km/h vůči planetě.

Pro lepší představu – v době, kdy sonda prolétala nejbližším bodem dráhy k planetě, byla k vrcholkům jupiterových mraků 10× blíže, než jak jsou od povrchu Země vzdáleny geostacionární družice. Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci. Veřejnost může využívat volně dostupných dat, která je možné zpracovávat do obrázků. Více informací o tomto programu najdete na webu NASA.

Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/h5DH34KoSQ7z9Vt77KzcEm.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pj41_full.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
2 let před

Fascinujuce 🙂

Ivo
Ivo
2 let před

„Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci.“

Nevím zda jde o vhodné srovnání vzhledem k tomu, že rychlost těchto lodí byla velice proměnlivá kdy v momentě přechodu mezi gravitačními poli rychlost spadla až na 3578km/h.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpověď  Ivo

Z kontextu je snad zřejmé že se jedná o srovnání maximálních hodnot.

Honzax
Honzax
2 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Zrejme.. jak se to vezme. Ja ten zpusob neurciteho prirovnani nemam uplne rad a kdyz uz bych tam chtel prirovnani uvest, spis bych volil formulaci typu ze „sonda letela vuci Jupiteru rychlosti xxxx km/s, coz je asi 5x rychleji nez…“. Mozna je to profesni deformace, ale mam rad presna/surova data.
Ale nerad bych, aby to vyznelo jako kritika clanku, naopak, Dusan (a ostatni redaktori) maji muj obrovsky obdiv za vsechny informace, ktere nam z oboru poskytuji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.