sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jupiter (téměř) na dosah

9. dubna provedla sonda Juno svůj 41. průlet nejnižším bodem své dráhy kolem Jupiteru a její kamera JunoCam během této fáze zachytila, co by viděl člověk, který by se na sondě v danou chvíli nacházel. O zpracování dat do snímků a následně i do animované sekvence se postarala amatérka Andrea Luck, jelikož projekt JunoCam cílí právě na zájemce z řad veřejnosti, kteří si chtějí vyzkoušet zpracování skutečných vědeckých dat. Jupiter je s průměrem zhruba 140 000 kilometrů největší planetou Sluneční soustavy. V okamžiku maximálního přiblížení se sonda Jun dostala na vzdálenost pouze 3 300 kilometrů nad vrcholky barevných jupiterových mraků. V té chvíli si to díky zákonům orbitální mechaniky uháněla rychlostí přibližně 210 000 km/h vůči planetě.

Pro lepší představu – v době, kdy sonda prolétala nejbližším bodem dráhy k planetě, byla k vrcholkům jupiterových mraků 10× blíže, než jak jsou od povrchu Země vzdáleny geostacionární družice. Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci. Veřejnost může využívat volně dostupných dat, která je možné zpracovávat do obrázků. Více informací o tomto programu najdete na webu NASA.

Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Kamera JunoCam 9. dubna 2022 zachytila, jak vypadal 41. průlet nejnižším bodem dráhy sondy Juno kolem Jupiteru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/h5DH34KoSQ7z9Vt77KzcEm.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pj41_full.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
3 let před

Fascinujuce 🙂

Ivo
Ivo
3 let před

„Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci.“

Nevím zda jde o vhodné srovnání vzhledem k tomu, že rychlost těchto lodí byla velice proměnlivá kdy v momentě přechodu mezi gravitačními poli rychlost spadla až na 3578km/h.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpověď  Ivo

Z kontextu je snad zřejmé že se jedná o srovnání maximálních hodnot.

Honzax
Honzax
3 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Zrejme.. jak se to vezme. Ja ten zpusob neurciteho prirovnani nemam uplne rad a kdyz uz bych tam chtel prirovnani uvest, spis bych volil formulaci typu ze „sonda letela vuci Jupiteru rychlosti xxxx km/s, coz je asi 5x rychleji nez…“. Mozna je to profesni deformace, ale mam rad presna/surova data.
Ale nerad bych, aby to vyznelo jako kritika clanku, naopak, Dusan (a ostatni redaktori) maji muj obrovsky obdiv za vsechny informace, ktere nam z oboru poskytuji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.