9. dubna provedla sonda Juno svůj 41. průlet nejnižším bodem své dráhy kolem Jupiteru a její kamera JunoCam během této fáze zachytila, co by viděl člověk, který by se na sondě v danou chvíli nacházel. O zpracování dat do snímků a následně i do animované sekvence se postarala amatérka Andrea Luck, jelikož projekt JunoCam cílí právě na zájemce z řad veřejnosti, kteří si chtějí vyzkoušet zpracování skutečných vědeckých dat. Jupiter je s průměrem zhruba 140 000 kilometrů největší planetou Sluneční soustavy. V okamžiku maximálního přiblížení se sonda Jun dostala na vzdálenost pouze 3 300 kilometrů nad vrcholky barevných jupiterových mraků. V té chvíli si to díky zákonům orbitální mechaniky uháněla rychlostí přibližně 210 000 km/h vůči planetě.
Pro lepší představu – v době, kdy sonda prolétala nejbližším bodem dráhy k planetě, byla k vrcholkům jupiterových mraků 10× blíže, než jak jsou od povrchu Země vzdáleny geostacionární družice. Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci. Veřejnost může využívat volně dostupných dat, která je možné zpracovávat do obrázků. Více informací o tomto programu najdete na webu NASA.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/h5DH34KoSQ7z9Vt77KzcEm.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pj41_full.gif
Fascinujuce 🙂
„Letěla přitom vůči Jupiteru zhruba 5× rychleji než lodě Apollo, když mířily s kosmonauty od Země k Měsíci.“
Nevím zda jde o vhodné srovnání vzhledem k tomu, že rychlost těchto lodí byla velice proměnlivá kdy v momentě přechodu mezi gravitačními poli rychlost spadla až na 3578km/h.
Z kontextu je snad zřejmé že se jedná o srovnání maximálních hodnot.
Zrejme.. jak se to vezme. Ja ten zpusob neurciteho prirovnani nemam uplne rad a kdyz uz bych tam chtel prirovnani uvest, spis bych volil formulaci typu ze „sonda letela vuci Jupiteru rychlosti xxxx km/s, coz je asi 5x rychleji nez…“. Mozna je to profesni deformace, ale mam rad presna/surova data.
Ale nerad bych, aby to vyznelo jako kritika clanku, naopak, Dusan (a ostatni redaktori) maji muj obrovsky obdiv za vsechny informace, ktere nam z oboru poskytuji.