sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lunární přístroje navržené veřejností

NASA vybrala tři týmy jakožto vítěze výzvy, v rámci které měli vyvinout miniaturní vědecké přístroje, které by jednou mohli astronauti využít při průzkumu Měsíce. Každý tým vytvořil jeden letový exemplář a dva kvalifikační kusy, které začátkem roku dostala NASA k provedení testů. Přístroje o velikosti krabičky na mýdlo by se měly vejít na miniaturní lunární rover. V rámci programu Artemis se mají lidé vrátit na povrch Měsíce, což bude vyžadovat nový hardware pro zajištění dlouhodobé lidské přítomnosti na Měsíci. Pro udržitelnou činnost budou muset astronauti využívat zdroje, které na Měsíci najdou – třeba lunární regolit nebo vodu. Z těchto zdrojů si pak vytvoří, co potřebují – ať už se bavíme o kyslíku, palivu, nebo stavebních materiálech pro kosmické konstrukce.

Úkolem zájemců z řad veřejnosti bylo navrhnout přístroje, které se měly vejít do omezeného prostoru 100 × 100 × 50 milimetrů.
Úkolem zájemců z řad veřejnosti bylo navrhnout přístroje, které se měly vejít do omezeného prostoru 100 × 100 × 50 milimetrů.
Zdroj: https://d253pvgap36xx8.cloudfront.net/

Malé přístroje schopné identifikovat minerály a měřit parametry prostředí mohou hrát klíčovou roli v podpoře udržitelné přítomnosti na Měsíci. Za nižší cenu přitom poskytnou stejně hodnotné informace. V roce 2020 NASA pro veřejnost vytvořila akci Honey, I Shrunk the NASA Payload (Zlato, zmenšil jsem náklad NASA), v rámci které vyzvala veřejnost, aby zájemci z jejích řad předkládali své návrhy pro miniaturizovaný náklad lunárního roveru. Agentura nakonec dostala 132 návrhů z 29 států, z nichž vybrala 14, které si mezi sebe rozdělily 160 000 dolarů. Vítězné týmy se poté utkaly ve dvoufázové soutěži Honey, I Shrunk the NASA Payload, the Sequel (Zlato, zmenšil jsem náklad NASA, pokračování). Po dvou letech vývoje, konstrukce a ladění prototypů byli vybráni definitivní vítězové.

Vítěz na 1. místě: SunSlicer – Miniaturizovaný rentgenový spektrometr od týmu Sun Slicer
Sunslicer je zmenšený, univerzální rentgenový spektrometr s nízkými energetickými nároky, který nabízí možnost uplatnění na mnoha důležitých misích programu Artemis. Je navržen tak, aby se přizpůsobil fungování jak v okolí lunárního rovníku, tak i na mobilním stroji jako je zamýšlená platforma Miniature Lunar Rover.

Puli Lunar Water Snooper od týmu Puli Space Technologies
Puli Lunar Water Snooper od týmu Puli Space Technologies
Zdroj: https://pulispace.com/

Vítěz na 2. místě: Puli Lunar Water Snooper od týmu Puli Space Technologies
Puli Lunar Water Snooper dokáže vyhledávat vodík a všechny těkavé látky obsahující vodu, což je třeba i vodní led. Systém dokáže měřit množství a rozložení těchto látek v povrchovém lunárním regolitu.

Vítěz na 3. místě: µRAD, mikrodetektor lunární radiace od Christian Haughwouta a Thomase (Joey) Murphyho
Přístroj µRAD je miniaturizované zařízení pro měření vysokoenergetického záření využívající mnoha podobných prvků, jakými je vybaven přístroj RAD (Radiation Assessment Detector) na roveru Curiosity. Nový detektor je však přepracován tak, aby jeho velikost, hmotnost a energetické nároky byly kompatibilní s malými průzkumnými vozítky. Schopnost zajistit detekci kosmického záření pomocí malého přístroje je klíčem k lepšímu porozumění lunárnímu prostředí.

Potřebujeme plně porozumět podmínkám a dostupným zdrojům na Měsíci, abychom mohli na jeho povrchu bezpečně žít a pracovat,“ vysvětluje Niki Werkheiser, ředitel pro vyzrávání technologií v rámci ředitelství NASA pro vesmírné technologie (STMD) v ústředí agentury ve Washingtonu a dodává: „Tyto miniaturizované systémy mohou přinést mimořádně cenné informace – třeba o úrovních záření na různých místech, nebo zda se pod povrchem nachází vodní led.

S tím, jak se trend pilotované kosmonautiky bude posouvat vstříc dlouhodobé přítomnosti na Měsíci, začne využívání místních zdrojů, tedy metody ISRU (In-Situ Resource Utilization) nabývat na důležitosti. Praktické a dostupné způsoby identifikace a využívání lunárních zdrojů pomůže snížit náklady na zásobovací mise. Schopnost vyhledávat, zmapovat a charakterizovat tyto místní zdroje v první řadě zlepšuje pokrok NASA na cestě k trvalé přítomnosti lidí na Měsíci, ale v druhé řadě by také mohla podpořit těžbu, systémy oddělování příměsí a další průmyslová odvětví.

Tato série výzev zaměřených na globální komunitu měla podpořit tyto snahy a pomoci vyvinout miniaturizované přístroje, které by mohly být připraveny k vypuštění na Měsíc v horizontu 1 – 4 let, aby bylo možné zaplnit mezery ve strategických znalostech. Ze 14 finalistů původní výzvy byly pouze 4 týmy vybrány k pokračování ve fázi 2. Tyto čtyři týmy si rozdělily 675 000 dolarů na podporu rozvoje. Vítěz (SunSlicer) získá dalších 100 000 dolarů, Puli Space Technologies na druhém místě dostane 25 000 dolarů navíc a dvojice zodpovědná za µRAD se může těšit na bonus 15 000 dolarů. NASA nyní zhodnotí tři vítězné technologie z hlediska jejich potenciálu na budoucích misích. „Tato výzva byla skvělou příležitostí, jak spolupracovat s veřejností na vývoji miniaturních nákladů, které jsou použitelné v našich vědeckých a průzkumných misích,“ hodnotí Josh Ravich, inženýr z kalifornské Jet Propulsion Laboratory, který poskytoval odborné hodnocení všem zapojeným týmům.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/honeyishrunklogo.png
https://d253pvgap36xx8.cloudfront.net/…/Small%20Payload_V04-01_.jpg
https://pulispace.com/images/blog/PLWS_Payload_PuliSpaceTechnologies.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Puli Space Technologies je maďarská společnost se sídlem v Budapešti. Což je řekl bych docela úspěch. Budou mít i časovou schránku na palubě landeru Peregrine, co snad ještě letos přistane na Měsíci. Vypadali nadějně i ve zrušené soutěži GLXP. Takže další z těch účastníků, co to nevzdali a jedou dál.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.