sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Kymeta

Společnost Kymeta pracuje na technologii konformní antény, která by mohla být integrována do těla raket Shockwave vyvíjených společností iRocket. Umožní tak propojení na více oběžných drahách, které bude podle nich zásadní pro americkou síť protiraketových raket Golden Dome.

Revolv Space

Italsko-nizozemská společnost Revolv Space má svého prvního zákazníka pro svou novou generaci pohonných jednotek solárních panelů (SADA) pro středně velké platformy a konstelace, produkt je známý jako MARA.

OHB

Šéf německé kosmické společnosti OHB uvedl, že má obavy z plánovaného společného evropského podniku složeného z dalších třech konkurentů, a to i přesto, že společnost vidí nové příležitosti v rostoucích evropských výdajích na vesmírné programy.

Dcubed

Německá společnost Dcubed, která se zabývá výrobou družicových komponentů, se přesouvá k technologii výroby ve vesmíru a sérií misí demonstruje výrobu velkých solárních panelů na oběžné dráze.

Ursa Major

Startup Ursa Major 18. listopadu oznámil, že získal financování ve výši 100 milionů dolarů v rámci série E a zajistil další dluhové závazky ve výši 50 milionů dolarů, což společnosti poskytlo nový vlastní kapitál a přístup k vypůjčenému kapitálu v rámci expanze na americký trh s obrannými technologiemi.

FAA

Federální úřad pro letectví (Federal Aviation Administration) zrušil omezení týkající se načasování komerčních startů, která byla vyvolána dopady vládního uzavření na správu vzdušného prostoru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy velké antény pro misi Biomass

Je to největší anténa, jaká se kdy testovala v radiofrekvenční komoře Hertz, která patří agentuře ESA. Tato anténa s průměrem 5 metrů není určena k letu na oběžnou dráhu, přesto s kosmonautikou souvisí. Bude sice umístěna na povrchu Země, ovšem měla by pomoci zkalibrovat měření družice Biomass, jejímž úkolem je zmapování všech lesů na Zemi. „Jde o obzvlášť náročnou testovací kampaň kvůli velkým rozměrům a velmi nízkým frekvencím v pásmu P, které bude Biomass používat, aby pronikly skrz koruny stromů,“ vysvětluje Luis Rolo, inženýr ESA, který dohlíží na testy a dodává: „Většinou tu testujeme větší družice a sondy, ale jejich antény bývají výrazně menší – běžně mají průměr od půl do dvou metrů. Ovšem celý tenhle díl je samostatná vysílací anténa, jejíž okraje se téměř dotýkají stěn. To znamená, že během testů zaznamenáváme aspekty testovací komory, které jsme dříve během několika let zkoušek nezachytili. Vyvinuli jsme však metodu měření založenou na vícenásobném příjmu z různých zdrojů v komoře. Tato zkombinovaná data pak pomohou odečíst podobné environmentální efekty, takže získáme velmi přesné výsledky.

Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Zdroj: https://www.esa.int/

Komora Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone) se nachází v technologickém středisku agentury ESA, v nizozemském ESTECu. Jde o místnost s kovovými zdmi, která je odstíněna od vnějších vlivů. Její vnitřní stěny jsou pokryté pěnovými bezozvěnovými pyramidami, které pohlcují rádiové vlny.

Mohou zde probíhat radiofrekvenční zkoušky bez rušivých odrazů signálů. Jak je uvedeno výše, její celý název začíná slovem hybrid. Komora totiž dokáže vyhodnocovat rádiové signály z antén jak v místním „blízkém poli“, tak ve „vzdáleném poli“, jako by signál překonal vesmírem tisíce kilometrů.

Umělecká představa družice Biomass s rozloženou anténou o průměru 12 metrů.
Umělecká představa družice Biomass s rozloženou anténou o průměru 12 metrů.
Zdroj: https://www.esa.int/

Družice Biomass má startovat příští rok a po dosažení oběžné dráhy rozloží svůj reflektor o průměru 12 metrů, který bude s pomocí radarových signálů v pásmu P po dobu 5 let provádět sčítání stromů na Zemi. Tento testovaný transpondér se bude nacházet v Austrálii, kde bude integrován do mobilního polohovacího systému v ochranném radomu. Tento pohyblivý systém umožní sledovat pohyb družice Biomass po obloze. Anténa transpondéru bude odrážet radarové signály z družice Biomass zpět, aby bylo možné potvrdit optimální fungování mise. Transpondér vyvinula a vyrobila italská společnost IDS.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24028818-1-eng-GB/Radio_eye_on_tree-counting_Biomass.jpg
https://www.esa.int/…/inside_hertz_chamber/17188260-1-eng-GB/Inside_Hertz_Chamber.jpg
https://www.esa.int/…/biomass_satellite/23275357-1-eng-GB/Biomass_satellite.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
3 let před

Pro doplnění, „pásmo P“ (písmeny abecedy se označují mikrovlnná pásma) je podle Wikipedie zastaralé označení, jakési použití mikrovlnné terminologie pro rádiové vlny UHF v rozsahu 300 MHz – 1 GHz. Pro zajímavost, v tomto pásmu vysílá i pozemní TV vysílání DVB-T/DVB-T2. Tak doufejme, že nám družice nebude rušit příjem 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.