Technologický demonstrátor LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) by měl na podzim letošního roku startovat společně s družicí JPSS-2, kterou připravuje agentura NOAA. Poté co se LOFTID sveze jakožto sekundární náklad na nosné raketě Atlas V od firmy United Launch Alliance, dojde k jeho oddělení, interní systémy zajistí nafouknutí flexibilních částí a technologický demonstrátor zamíří z nízké oběžné dráhy zpět do zemské atmosféry. Jeho úkolem je totiž prokázat, jak dokáže nafukovací tepelný štít zpomalit vracející se těleso a také, jak jej dokáže ochránit před žárem při průchodu atmosférou.
Celé zařízení LOFTID se skládá z několika dílů. Přední segment zajišťuje propojení samotného nafukovacího štítu se systémem, který obstará jeho nafouknutí. Střední část obsahuje rozhraní pro spojení s raketou, ale také nejrůznější elektroniku – řídící, datové a s energií hospodařící systémy. Zadní segment zase obsahuje odhoditelná záznamová zařízení, kamery, ale i padákový systém. Všechny části již byly sestaveny, spojeny a připraveny na závěrečné environmentální zkoušky, ke kterým dojde na Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii. Tady proběhnou testy kompletního systému, které ověří, že je LOFTID připraven k letu. Následně bude přepraven na Goddardovo středisko v maryladském Greenbeltu, kde jej čekají závěrečné schvalovací zkoušky před odesláním na Vandenbergovu základnu v Kalifornii, odkud má startovat.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/05/loftid_wearth.jpg
Velice zajímavá technologie, ale záleží na tom kolik dodatečného nákladu zvládne na zem dostat. Je mi jasné, že se dá navrhnout podle potřeby, ale nevíte někdo např. kolik by zvládnul tento LOFTID? nebo nějaký teoretický limit?
Děkuju