sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA dokončila plány nové kosmické observatoře

Připravovaný americký teleskop SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) by měl dokázat nasnímat celou oblohu během šesti měsíců. Vytvoří tak mapu vesmíru, jaká tu zatím nebyla. Jeho start je plánovaný nejpozději na duben roku 2025 a vědci od něj hodně očekávají. Mohl by jim totiž prozradit, co se dělo během několika sekund po velkém třesku, jak vznikly první galaxie a jak probíhal jejich vývoj. Mohl by také vystopovat přítomnost molekul, které jsou nezbytné pro vznik nám známého života – třeba vody, která se v podobě ledu nachází v naší galaxii. Dosažení těchto smělých cílů bude vyžadovat špičkové technologie. NASA tento měsíc schválila konečné plány všech prvků této kosmické observatoře.

Jsme v přechodové fázi mezi prací na počítačových modelech a prací se skutečným hardwarem,“ popisuje Allen Farrington, projektový manažer mise SPHEREx z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a dodal: „Návrh družice, tak jak je nyní, byl schválen. Prokázali jsme, že se to dá udělat a šli jsme až do nejmenších podrobností. Můžeme tedy nyní skutečně začít stavět jednotlivé díly a postupně vše skládat dohromady.“

K zodpovězení velkých otázek spojených s vesmírem se vědci musí dívat na oblohu různými metodami. Některé teleskopy (třeba známý Hubbleův teleskop) mají za úkol zaměřit se na jednotlivé hvězdy, galaxie, či jiné kosmické objekty, které pak podrobně studují. Ovšem SPHEREx patří k jiné skupině teleskopů. Tyto stroje zvládnou rychle nasnímat velké části oblohy a v krátkém čase tak prozkoumají mnoho objektů. SPHEREx by měl naskenovat každého půl roku více než 99% oblohy. Pro lepší srovnání – Hubbleův teleskop funguje více než 30 let a za tu dobu pozoroval méně než 0,1% oblohy. Je pravda, že přehledové teleskopy jako SPHEREx nemohou pozorovat objekty zájmu se stejnou úrovní detailů jako teleskopy určenék cíleným pozorováním, ale přesto jsou ohromně užitečné. Mohou totiž zodpovědět otázky spojené s typickými vlastnostmi různých objektů v celém vesmíru.

Vizualizace teleskopu SPHEREx
Vizualizace teleskopu SPHEREx
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Abychom byli konkrétnější, dáme si opět jeden příklad. Nedávno vypuštěný Teleskop Jamese Webba bude kromě jiného cílit na pozorování individuálních exoplanet (planet mimo Sluneční soustavu). Bude měřit jejich velikost, teplotu, složení a možná i základní projevy počasí. Ovšem vznikají exoplanety alespoň zhruba v prostředí, které je vhodné pro život tak, jak jej známe? Díky observatoři SPHEREx budou moci vědci změřit výskyt látek důležitých pro život – třeba vody, která je vázána ve formě ledovo-prachových zrnek v galaktických mračnech, ze kterých se rodí nové hvězdy a jejich planetární systémy. Astronomové věří, že pozemská voda, která je pro nám známý život nezbytná, pochází z tohoto mezihvězdného materiálu.

Optika teleskopu SPHEREx
Optika teleskopu SPHEREx
Zdroj: http://spherex.caltech.edu/

Je to asi jako rozdíl mezi osobním poznáním několika různých lidí oproti sčítáním lidu, při kterém se dozvíte o populaci jako celku,“ vysvětluje Beth Fabinsky, zástupkyně projektového manažera mise SPHEREx z JPL a dodává: „Oba typy studií jsou důležité a navzájem se doplňují. Ovšem jsou tu otázky, na které vám přinese odpověď pouze zmíněné sčítání lidu.“ SPHEREx a Webbův teleskop se od sebe budou lišit nejen svým přístupem ke studiu kosmických objektů, ale i velikostí. Teleskop Jamese Webba je největší astronomickou observatoří, jaká se kdy dostala do kosmického prostoru – jeho primární zrcadlo má průměr 6,5 metru a dokáže tak pořídit nejdetailnější snímky ze všech kosmických teleskopů. JWST chrání své citlivé přístroje od oslňujícího slunečního světla a tepla pomocí slunečního štítu, jehož rozměry se dají přirovnat k tenisovému kurtu. SPHEREX bude oproti tomu mnohem menší. Jeho primární zrcadlo bude mít průměr jen 20 centimetrů a sluneční štít bude široký sotva 3,2 metru.

Schopnost rozlišení různých misí v jednotlivých vlnových délkách.
Schopnost rozlišení různých misí v jednotlivých vlnových délkách.
Zdroj: http://spherex.caltech.edu

Obě observatoře budou pracovat s infračerveným zářením. Jde o elektromagetické záření s vlnovou délkou, která je pro lidské oči neviditelná. Infračervené záření bývá někdy označováno také jako tepelné vyzařování, protože jej vydávají teplé objekty, což se využívá třeba v systémech pro noční vidění. Oba teleskopy také využijí techniku zvanou spektroskopie, při které rozloží přicházející infračervené záření na různé vlnové délky podobně, jako skleněný hranol rozloží bílé světlo do barev duhy. Díky spektroskopickým měřením může SPHEREx i JWST odhalit, z čeho se daný objekt skládá, jelikož různé chemické prvky pohlcují a vyzařují záření o specifických vlnových délkách.

Konstrukce teleskopu SPHEREx
Konstrukce teleskopu SPHEREx
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Než dostanou možnost pátrat po odpovědích na velké otázky, museli nejprve experti z týmu kolem mise SPHEREx vyřešit několik praktických otázek. Ty se točily třeba kolem toho, zda přístroje na palubě teleskopu dokáží fungovat v kosmickém prostředí, nebo zda jednotlivé systémy po složení do celku zvládnou spolupracovat. Minulý měsíc přišel významný milník – konečné plány vytvořené experty z přípravného týmu schválila agentura NASA. Tento krok (známý též jako kritické zhodnocení návrhu) se označuje zkratkou CDR (critical design review). Pro celou misi je to významný krok na cestě ke startu.

COVID je pro nás stále velkou výzvou při vývoji nových kosmických misí. Vším, čím si naše země v uplynulém roce prošla, od narušení dodavatelského řetězce až po práci doma s dětmi, jsme si prošli i my,“ vzpomíná James Bock, hlavní vědecký pracovník mise SPHEREX z JPL a Caltechu v kalifornské Pasadeně a dodává: „Je opravdu úžasné být součástí týmu, který tyto složitosti zvládl s nadšením a zdánlivě neomezeným odhodláním.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/1a-sphere_x_slider_image_left-corrected.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/1b-spherex_slider_image_right.png
http://spherex.caltech.edu/images/SPHEREx_MIDEX_raytrace.png
http://spherex.caltech.edu/images/SPHEREx-MissionWavelengthsChart-v5.png
http://spherex.caltech.edu/images/SPHEREx_MIDEX_cutaway.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Josif
Josif
3 let před

Vypadá to jako lepší TESS v IR spektru.

Borin
Borin
3 let před

Asi jsem nepozorný …na jaké oběžné dráze se má SPHEREx pohybovat?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Borin

Bude to polární dráha ve výšce 700 km se sklonem 97° vůči rovníku.

Borin
Borin
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Borin

Není zač.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.