sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová ruská duální komunikační družice

Na úterních 13:00 SEČ je plánován start nosné rakety Sojuz-2.1a s horním stupněm Fregat-M. Tento nosič má startovat z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti a nákladem při této misi bude družice Meridian-M n°20L. Tato telekomunikační družice by měla zamířit na velmi protáhlou oběžnou dráhu Molnija (900 × 39 000 km se sklonem 65° vůči rovníku). Družice programu Meridian-M mají duální režim. Primárně slouží armádní komunikaci, ale využívají se i k civilním účelům. Výrobcem této komunikační družice je výrobní závod ISS‍ Rešetněv a odhaduje se, že družice neváží více než dvě tuny. Jejím úkolem by mělo být zajištění komunikace s loděmi a letouny, které se pohybují v oblasti Severního ledového oceánu, ale i s pozemními stanicemi na Dálném Východě a na Sibiři.

Pod aerodynamickým krytem se ukrývá i horní stupeň Fregat-M.
Pod aerodynamickým krytem se ukrývá i horní stupeň Fregat-M.
Zdroj: https://www.russianspaceweb.com/

Oběžná dráha typu Molnija se pro pokrytí oblastí daleko od rovníku hodí lépe než geostacionární oběžná dráha. Zákony nebeské mechaniky nám říkají, že na protáhlé dráze se družic v apoapsidě (nejvzdálenějším bodě dráhy) pohybuje nejpomaleji. To znamená, že zde z celého oběhu stráví nejvíce času. Jelikož je dráha Molnija vůči rovníku skloněna, je možné pozici apogea posunout nad severní polokouli.

Tím je zajištěno, že družice bude při pohledu ze severních polárních oblastí po většinu času nad obzorem a schopná zajišťovat komunikaci. Dobu, kdy se schová pod obozrem, musí vykrýt další družice. V aktuálním případě půjde již o třetí vypuštěnou družici z řady Meridian-M. Tato řada družic společně se s družicemi programu Glonass-M vytváří tzv. Ruský integrovaný systém komunikačních družic ISSS.

Program Meridian-M by měl postupně nahradit hned tři starší řady družic – Molnija-1T (11F658T), Molnija-3 (11F637) a Parouss (11F627). Družice řady Meridian-M mají oproti zmíněným starším projektům delší životnost (sedm let oproti jednomu až dvěma rokům), vyšší produkci elektrické energie (3 kW oproti 1 kW) a unesou větší užitečný náklad (tři transpondéry namísto jednoho). Jejich platforma je přetlaková a stabilizovaná ve třech osách. Část systémů tzv. užitečného vybavení je odvozena od technologií používaných na navigačních družicích GLONASS-M.

Jelikož se startuje z kosmodromu Pleseck, nedá se očekávat zajištění přímého přenosu ze startu.

Oběžná dráha Molnija s vyznačením hodin, kde se družice nachází
Oběžná dráha Molnija s vyznačením hodin, kde se družice nachází
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Přeloženo z:
https://nextspaceflight.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://space.skyrocket.de/img_sat/meridian__3.jpg
https://www.russianspaceweb.com/…/meridian/meridian_kgch_2.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/5696654_orig.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Borin
Borin
2 let před

Mám 3 dotazy k obrázku oběžné dráhy:
Doba oběhu je 12 hodin?
To znamená, když se Země otočí jednou za 24 hodin, pak apoapsida je v 6. hodině jednou nad Ruskem a podruhé nad Grónskem?
Jsou tedy roviny oběžných drah těchto družic v počtu tří až čtyřech vzhledem k ose Země pootočeny o 360°/počet a posunutý o 12 hodin/počet (aby byly vždy nad „ruským obzorem“)?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Borin

Ano, oběh na této dráze trvá 12 hodin. Dobře je to vidět na tom posledním obrázku.
Přesně tak, jedno otočení Země vychází na dva oběhy družice.
Ano, dochází k synchronizaci jejich drah, což je hezky vidět na animacích na této wiki stránce. Ale díky dostatečné výšce (okolo 40 000 km) a výraznému sklonu dráhy vůči rovníku mohou pozemní stanice dostatečně blízko severnímu pólu vidět nad obzorem družici i když je zrovna v apogeu „grónského“ oběhu.

Borin
Borin
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Děkuji za odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Borin

Není zač.

John Peri
John Peri
2 let před
Odpovědět  Borin
mauron
mauron
2 let před

Úplně nejlíp ty oblety charakterizuje obrázek „Groundtrack“ na tom odkazu pana Majera. Skoro jedenáct hodin „kouká“ na prostor nad Ruskem a druhých jedenáct hodin nad Spojenými státy. Nad jižní polokoulí vždy prosviští během hodinky. Stanice umístěná na sevením pólu s ní může během dne komunikovat celých dvacet hodin z dvacetičtyř.

mauron
mauron
2 let před
Odpovědět  mauron

.. tohle mělo být pod panem Borinem.

Borin
Borin
2 let před
Odpovědět  mauron

Děkuji za odpověď.

TomasUrbanec
TomasUrbanec
2 let před

Zkusil jsem google, ale neúspěšně, věděl by někdo odkaz na podrobnosti toho komunikačního systému, pásma, kmitočty majáků, vlastnosti těch transpondérů, jestli někde existuje nějaký popis pozemní stanice pro ty civilní účely a tak.

Matej
Matej
2 let před

Na aerodynamickém krytu Sojuzu bylo při startu dobře vidět velké „Z“. Nechutné.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Matej

Bohužel … taky jsme si toho všimli. Je to smutné.

yapock
yapock
2 let před

Molnia-M: Jejich platforma je přetlaková a stabilizovaná ve třech osách.

Co znamená tady ta přetlaková platforma? Elektronika je v přetlakovém modulu s nějakou inertní atmosférou kvůli zajištění chlazení?

yapock
yapock
2 let před
Odpovědět  yapock

Pardon, překlep. .. Meridian-M platforma nikoliv Molnia dráha

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  yapock

Přesně tak. Pro různé elektronické prvky je fungování v plynné atmosféře jednodušší než ve vakuu.

https://kosmonautix.cz/2022/03/21/nova-ruska-dualni-komunikacni-druzice/