Sovětský jaderný reaktor Romaška se sice nikdy do vesmíru nedostal, ale při pozemních testech si vedl velice dobře – fungoval téměř 21 měsíců. To všechno zvládl i navzdory relativně jednoduché konstrukci – především ve srovnání s téměř stejně výkonným americkým protějškem SNAP-10A. Sovětský svaz však dal nakonec přednost paralelně vyvíjenému programu jaderného štěpného reaktoru BES-5 Buk.
Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .
Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.
Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV
Mám dotaz. Odkud jste čerpali, že bylo používáno beryllium pro moderaci? Je to sice lehký prvek a pro moderaci jej lze využít, ale v reaktorech se dominantně využívá jeho schopnost odrazit neutronový tok. Čili něco jako beryliové zrcadlo. V tomto případě také pro řízení reaktoru ve formě tyčí. Mimo to se u těchto reaktorů spíše mluví o rychlém spektru. Ale informace jsou pochopitelně někdy protichůdné.
Zdroje pro přípravu podkladů pro video byly z Kurčatovova institutu, Suchumského fyzikálního a technologického institutu, Wisconsinské univerzity v Madisonu, NASA PPED, IAEA a CIA.
Mě zajímá ,odkud byla ta informace o funkci beryliových částí reaktoru a využívaném spektru neutronu. Pokud se podívám například zde: David Buden: Space Nuclear Propulsion and Power: Book 3, Space Nuclear Fission Electric Power Systems, Polaris Books, 2011, tak je to spíše, jak jsem psal já. Poprosil bych tak o konkrétní zdroj a citaci.
Ach tak. S tím beryliovým zrcadlem máte spíše pravdu.
Proč se reaktor jmenuje Romaška?
Poškození reaktorových tyčí a prasklina v obalu reaktoru SNAP10? – ve videu jsem to neslyšel zdůvodněné.