sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy antény pro misi k Venuši

Jak nejlépe na Zemi otestovat anténu kosmické mise, která musela být výrazně zvětšena, aby dokázala nahlédnout do podpovrchových vrstev jiné planety? Přesně takovou otázku řešili experti španělské firmy SENER, kteří pracují na kandidátském návrhu konstrukce antény pro evropskou misi EnVision. Ta by měla prozkoumat Venuši od jejího jádra až po nejvyšší vrstvy oblaků. K vyřešení výše popsaného problému se nakonec inženýři rozhodli připojit prototyp svého návrhu k horkovzdušnému balónu.

Sonda EnVision má pomoci zjistit, proč se Země a Venuše, tedy vcelku podobné planety, vydaly úplně jinou cestou vývoje.
Sonda EnVision má pomoci zjistit, proč se Země a Venuše, tedy vcelku podobné planety, vydaly úplně jinou cestou vývoje.
Zdroj: https://www.esa.int

Vývoj klíčových technologií pro budoucí mise, volí direktoriát ESA pro technologie, strojírenství a kvalitu cestu průzkumu různých přístupů,“ vysvětluje Paul Moseley, inženýr, který se v ESA specializuje na antény a dodává: „To obnáší paralelní vývoj prototypů přístroje SRS (Subsurface Radar Sounder) pro misi EnVision. Ten bude vysílat a přijímat rádiové signály, které po odrazu prozradí informace o podpovrchových vrstvách Venuše. Využije k tomu velmi nízké frekvence, pouze 9 MHz, což znamená, že anténa bude muset být hodně velká – měla by mít rozpětí 16 metrů. K přesnému charakterizování chování prototypu od firmy SENER, bylo potřeba prověřit, že nemá žádné interakce s okolím. Prototyp je však tak velký, že se nevejde do žádného k tomu určeného zařízení jako je třeba evropská testovací komora Hertz. Ta navíc není vybavena pro práci s tak nízkými frekvencemi.

Zbývala tedy jediná možnost – vyrazit s prototypem antény ven. Ovšem zemský povrch by rušil provoz antény, což by zkreslovalo prováděná měření. Proto tým rozhodl, že se prototyp antény přístroje SRS společně s plnorozměrovou maketou sondy EnVision zavěsí pod balón, který je pak vynese do výšky více než 200 metrů. „Aby se dále snížila interferenci od zemského povrchu, byla anténa nakloněna směrem k obzoru,“ vysvětluje Moseley a dodává: „Výsledky z testovací kampaně ukazují, že návrh antény fungoval podle očekávání.“ Tyto zkoušky pomohou při závěrečném výběru dodavatele přístroje SRS pro EnVision. Tato mise, která má startovat počátkem příštího desetiletí, s sebou ponese také spektrometry pro analýzu složení atmosféry a povrchu, rádiový experiment k průzkumu gravitačního pole Venuše a NASA dodá snímkovací radar.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23986249-1-eng-GB/Aerial_antenna_for_Venus_mission_test.jpg
https://www.esa.int/…closest_neighbour_is_so_different.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.