sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy antény pro misi k Venuši

Jak nejlépe na Zemi otestovat anténu kosmické mise, která musela být výrazně zvětšena, aby dokázala nahlédnout do podpovrchových vrstev jiné planety? Přesně takovou otázku řešili experti španělské firmy SENER, kteří pracují na kandidátském návrhu konstrukce antény pro evropskou misi EnVision. Ta by měla prozkoumat Venuši od jejího jádra až po nejvyšší vrstvy oblaků. K vyřešení výše popsaného problému se nakonec inženýři rozhodli připojit prototyp svého návrhu k horkovzdušnému balónu.

Sonda EnVision má pomoci zjistit, proč se Země a Venuše, tedy vcelku podobné planety, vydaly úplně jinou cestou vývoje.
Sonda EnVision má pomoci zjistit, proč se Země a Venuše, tedy vcelku podobné planety, vydaly úplně jinou cestou vývoje.
Zdroj: https://www.esa.int

Vývoj klíčových technologií pro budoucí mise, volí direktoriát ESA pro technologie, strojírenství a kvalitu cestu průzkumu různých přístupů,“ vysvětluje Paul Moseley, inženýr, který se v ESA specializuje na antény a dodává: „To obnáší paralelní vývoj prototypů přístroje SRS (Subsurface Radar Sounder) pro misi EnVision. Ten bude vysílat a přijímat rádiové signály, které po odrazu prozradí informace o podpovrchových vrstvách Venuše. Využije k tomu velmi nízké frekvence, pouze 9 MHz, což znamená, že anténa bude muset být hodně velká – měla by mít rozpětí 16 metrů. K přesnému charakterizování chování prototypu od firmy SENER, bylo potřeba prověřit, že nemá žádné interakce s okolím. Prototyp je však tak velký, že se nevejde do žádného k tomu určeného zařízení jako je třeba evropská testovací komora Hertz. Ta navíc není vybavena pro práci s tak nízkými frekvencemi.

Zbývala tedy jediná možnost – vyrazit s prototypem antény ven. Ovšem zemský povrch by rušil provoz antény, což by zkreslovalo prováděná měření. Proto tým rozhodl, že se prototyp antény přístroje SRS společně s plnorozměrovou maketou sondy EnVision zavěsí pod balón, který je pak vynese do výšky více než 200 metrů. „Aby se dále snížila interferenci od zemského povrchu, byla anténa nakloněna směrem k obzoru,“ vysvětluje Moseley a dodává: „Výsledky z testovací kampaně ukazují, že návrh antény fungoval podle očekávání.“ Tyto zkoušky pomohou při závěrečném výběru dodavatele přístroje SRS pro EnVision. Tato mise, která má startovat počátkem příštího desetiletí, s sebou ponese také spektrometry pro analýzu složení atmosféry a povrchu, rádiový experiment k průzkumu gravitačního pole Venuše a NASA dodá snímkovací radar.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23986249-1-eng-GB/Aerial_antenna_for_Venus_mission_test.jpg
https://www.esa.int/…closest_neighbour_is_so_different.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2022/03/07/testy-anteny-pro-misi-k-venusi/