ISS je v současnosti největší mezinárodní kosmický projekt, na kterém se podílelo mnoho kosmických agentur a států. Je to také největší a nejdražší projekt, který kdy člověk ve vesmíru zvládnul postavit. Stavba započala roku 1998, kdy byl vynesen základní modul Zarja, na který se později připojovaly další a další moduly. V současnosti se na ISS provádí nespočet důležitých experimentů a také zde k dnešnímu dni bydlí sedm astronautů. Ti zde ke každodennímu životu potřebují mnoho věcí. Ať už jde o věci osobní, nebo materiál, bez kterého nemůžou na ISS pracovat. Mnoho nezbytných a potřebných položek, jako třeba jídlo, voda, oblečení, nové experimenty a mnoho dalšího se sem musí pravidelně dovážet. K tomu slouží nákladní lodě jako například lodě Progress, Cargo Dragon a nebo Cygnus. Právě o lodi Cygnus dnes bude řeč, protože na startovací rampě LP-0A nacházející se na Wallops Flight Facility v americké Virginii je připravena raketa Antares 230+, která vynese k ISS právě nový exemplář lodi Cygnus. Bude se jednat o misi Cygnus NG-17, která bude mít jako obvykle za úkol doplnit zásoby na Mezinárodní vesmírné stanici. Nákladem bude náklad o hmotnosti přes 3 700 kg a bude se skládat z paliva, vody, dusíku, zásob pro posádku, nového materiálu pro výzkum na ISS, hardwaru pro provoz stanice a mnoha dalších věcí.
Loď Cygnus vznikla kvůli obavám ze závislosti ze strany Američanů na bezpilotních evropských lodích typu ATV, japonských HTV a ruských Progressech. NASA totiž na dopravu nákladu na ISS používala raketoplány, ale po ukončení jejich služby v roce 2011 museli začít Američané hledat náhradu. Spolu s lodí Cygnus byl také vyvinut nosič Antares, který slouží jako hlavní nosič právě pro lodě Cygnus. První let byl proveden v roce 2013 a oba dva systémy se teprve testovaly. První ostrý let se odehrál o rok později. Tehdy létala loď Cygnus ještě v původní menší verzi. Od roku 2015 létá Cygnus ve verzi nové, která je vetší, a také má jinak vyřešené solární panely. Od té doby se Cygnus vydal do kosmu třináctkrát a dokonce se i třikrát místo rakety Antares proletěl na raketě Atlas V. Lodě Cygnus momentálně vyrábí firma Northrop Grumman za pomoci několika států.
Lodě Cygnus nesou při každém startu jméno nějakého astronauta. Pro tento let je Cygnus NG-17 pojmenovaný Piers Sellers. Tento astronaut, který se narodil v Anglii, se dostal do oddílu astronautů v roce 1996. Ve vesmíru strávil 559 hodin a z toho 41 hodin při EVA. Významně se podílel na stavbě ISS, kam bude mít loď s jeho jménem namířeno.
Závěrečný přehled
- Datum startu: 19. února 2022 v 18:39
- Místo startu: Startovací rampa LP-0A, Wallops Flight Facility, Virginie, USA
- Raketa: Antares 230+
- Náklad: Cygnus NG-17 Piers Sellers
- Hmotnost nákladu: 3 723 kg
- Finální oběžná dráha: LEO s výškou 420 × 420 km se sklonem 51,65° vůči rovníku
Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 18:25 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://forum.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://space.skyrocket.de/img_sat/cygnus-crs4__1.jpg
https://www.northropgrumman.com/…Mission-Patch.png?resize=768,910