sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkušební nafouknutí tepelného štítu

LOFTID: experimentální velký nafukovací tepelný štít

Agentura NASA připravuje technologii nafukovacího tepelného štítu, který by jednou mohl pomoci dostat lidskou posádku na Mars. Experimentální prototyp LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator), který by měl nejdříve letos na podzim letět jako sekundární náklad na polární dráhu, by mohl v praxi otestovat všechny klíčové prvky tohoto systému. Zatímco primární náklad poletí vstříc oběžné dráze, LOFTID zamíří do zemské atmosféry, přičemž má prokázat, že nafukovací štít dokáže zpomalit a ochránit případný náklad, který by k němu mohl být připojen.

Jedním z nezbytných dílů takového systému je nafukovací zařízení, které pomalu naplní útroby štítu plynem a tím se postará o pomalé rozložení celého kompaktního útvaru do finálního tvaru, než dojde ke vstupu do atmosféry. Ke zkoušce, kterou NASA natočila, byl tento systém otestován na maketě, kterou tvoří několik prstenců, jejichž vnitřní objem je stejný jako u letového modelu. Těchto testů proběhlo několik a pokaždé se simulovaly různé situace, které mohou za letu nastat. Inženýry zajímalo, zda nafukovací systém zareaguje podle očekávání jak při plánovaném průběhu, tak i při potenciálních anomáliích.

Tyto testy představují závěrečnou fázi zkoušek nafukovacího systému. Jejich provedení ukázalo, že systém je připraven k integraci do návratového zařízení, které obsahuje několik dílů spojujících nafukovací systém se samotným tělem štítu, palubní elektronikou, odhazovacími záznamovými zařízeními a padákovým systémem. V průběhu dalších měsíců budou všechny části návratového zařízení integrovány do jednoho celku, který následně zamíří na environmentální testy. Po jejich dokončení bude připravený technologický demonstrátor připraven k odeslání do firmy ULA, která obstará jeho start i následné vylovení.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2019/05/loftid_wearth.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Maniak
Maniak
2 let před

Chápu to správně, že díky větší ploše začne brzdit dřív, než se dostane do hustých vrstev atmosféry?
Co mi není jasné – jak se zbaví tepla, aby neshořel? Nebo díky řídké atmosféře toho tepla bude méně, ale po delší dobu?

Tom
Tom
2 let před
Odpověď  Maniak

Tohle by mne take zajimalo. Stejne jako vyrovnavani tlaku. Plyn se bude rozpinat pri zvysovani teploty, ale na druhou stranu na nej bude pusobit vetsi tlak jak se bude propadat nize do atmosfery. Na druhou stranu ten tlak na Marsu zas neni tak velky jak ona zemi, takze doplnovani plynu asi portreba nebude, ale nejaky pretlakovy ventil ktery se vyporada s tou tepelnou expanzi tam asi bude?

hansnasa
hansnasa
2 let před

Já bych vyrobil štít s odolných ablatívních plátů ve formě vějíře, který by se před vstupem do atmosféry jako vějíř roztáhl.

Maniak
Maniak
2 let před
Odpověď  hansnasa

Tak nekecat a makat. Ukázaná platí. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.