sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Do kosmu letí italská družice

Zítra 28. 1. 2022 bude u italských příznivců kosmonautiky pěkně rušno. Důvodem je to, že Italská kosmická agentura ASI (Agenzia Speziala Italiane) za podpory italského ministerstva obrany vynesou díky společnosti SpaceX a její rakety Falcon 9 družici. Konkrétně se bude jednat o družici CSG-2, což je zkratka pro název COSMO-SkyMed 2nd Gen. Tento kousek italské techniky vážící zhruba 2200 kg je určen pro dálkové pozorování naší planety pomocí radaru. Je schopen Zemi sledovat, ať se tam dole děje cokoliv. Nezastaví ji ani špatné počasí, ani noc. Její využití může být například pomoc při koordinování akcí v případě nějaké živelné pohromy, jako třeba zemětřesení, požáry, výbuchy vulkánů a tak déle. Jedná se už o druhou družici druhé generace těchto družic. První generace vzlétla do kosmu už mezi lety 2007 a 2010. První kousek druhé generace si odbyl premiéru v roce 2019. CSG-2 měla být vyslána do kosmu na raketě Vega-C, ale jelikož tato nově vyvíjená raketa ESA  ještě ani jednou neopustila startovací rampu, bylo rozhodnuto, že se CSG-2 přestěhuje pod kryt rakety Falcon 9 od SpaceX. Tuto družici postavila pro ASI společnost Thales Alenia Space.

První exemplář družice CSG
První exemplář družice CSG
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Raketu Falcon 9, která bude při této misi použita, není asi třeba nějak dlouze představovat. Jedná se o nejpoužívanější raketu od firmy SpaceX. Tato raketa má dva stupně, měří 70 m na výšku a 3.66 m na šířku. Její největší kouzlo je v její znovupoužitelnosti. Její první stupeň může motoricky přistát jak na mořské plošině, tak i na přistávací ploše na souši. Na pevnině se bude přistávat i při této misi. Konkrétně to bude plocha LZ-1 na Mysu Canaveral. Když už jsme nakousli ten první stupeň, tak ten má v arzenálu 9× motor Merlin 1D, který má tah 854 kN na hladině moře a ke svému chodu využívá speciálně upravený letecký petrolej (RP-1) a kapalný kyslík (LOX). Stupeň druhý má k dispozici motor Merlin 1DVac, který je speciálně upravený pro chod ve vakuu, má tah 981 kN a k životu potřebuje stejné palivo jako motory na stupni prvním, tedy speciálně upravený letecký petrolej (RP-1) a kapalný kyslík (LOX). Konkrétněji k této misi, tak bude použitý první stupeň B1052, který své předešlé dva starty absolvoval jako boční stupeň Falconu Heavy. SpaceX se pokusí i o záchranu aerodynamických krytů.

Údaje na závěr

Datum startu: 28. 1. 2022 v 0:11 SEČ
Místo startu: Startovací rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida, USA
Raketa: Falcon 9 (první stupeň B1052.3)
Náklad: COSMO-SkyMed 2nd Gen
Hmotnost nákladu: cca 2 200kg
Finální oběžná dráha: LEO s výškou 619 km a se sklonem 97,86° vůči rovníku

Náš přenos ze startu spustíme zhruba ve 23:55 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2021/10/COSMO-SkyMed-Second-Generation-2_ASI.jpg
https://everydayastronaut.com/wp-content/uploads/2022/01/Pic2-scaled-1-1200×800.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
Michal Václavík
2 let před

Odklad o 24 hodin.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před

Dobrý den,

po nějaké době si musím opet vylít svoje srdíčko, a poznamenat, že systém aktualizaci uvnitř článku je brutálně nepřehledný, postrádá logiku a uživatel se musí slušně namáhat, aby odhalil, oč aktuálně jde.

Vím, že pan Majer je k tomuto typu (konstruktivních) připomínek silne netecny. Možná by si ale mohl vzít příklad z partnerského webu ElonX.cz, který funguje dokonale.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Opravdu si myslím, že není takový problém otevřít článek a věnovat chvilku čtení – chápu, v dnešní době je to velká námaha.
P.S. Do názvu videa jsem doplnil ODKLAD, snad to už bude méně nepřehledné než brutálně.
P.P.S. Jsme moc rádi, že se vám u ElonX líbí.

fero
fero
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

zabudni, nic sa menit nebude 🙁
on je ako zubar, co 40 rokov robil s amalgamovymi blombami, a mysli si, ze inac to nejde… aj ked vie, ze to ide, len uz je tak proste zlo-zvyknuty… takze zabudni…

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  fero

nechci podléhat současnému trendu, kdy lidé na internetu pasivně přijímají informace a nepřemýšlí u toho. Vycházím ze základního předpokladu. Proč lidé sledují přenosy? Já pevně věřím, že proto, aby se dozvěděli nějaké nové informace. Ty se ale dozví i ze záznamu. Jsou tedy jen tři možnosti:
1) Přijdu do článku, ve kterém je okno přehrávače, ale nejde spustit. To znamená, že přenos ještě nezačal a neexistuje tedy ani záznam, který by šel spustit. Start byl tedy odložen a o novém termínu budeme čtenáře informovat – třeba krátkou zprávou, nebo změnou názvu přenosu, ve kterém je vždy uveden aktuálně platný termín startu.
2a) Přijdu do článku a záznam spustit jde. Pustím si jej a při jeho sledování se dozvím informace, které komentátor sdělil divákům. V průběhu sledování zjistím, že se nestartovalo, start byl odložen. Co by mi na tom ale mělo vadit? Neviděl jsem sice start, ale dozvěděl jsme se nové informace. Není tedy důvod, proč by mi mělo vadit, že jsem dané video sledoval.
3a) Přijdu do článku a záznam spustit jde. Pustím si jej a při jeho sledování se dozvím informace, které komentátor sdělil divákům. Součástí videa je i start.

Jiné možnosti nejsou. Jak je vidět, ani v jednom případě není potřeba nějak složitě přemýšlet. Možnosti jsou dané zcela jasně. Bohužel lidé na internetu jsou stále pasivnější a přemýšlet se jim chce stále méně. Před lety jsme tu vedli dnes již legendární diskusi o tom, že čtenáře prý hrozně mate používání výrazů včera, dnes a zítra v článcích. Bylo to ně hrozně těžké podívat se na datum vydání článku. Tehdy jsem říkal, že jim ustoupím, ale že se bojím toho, že za pár let přijde zase něco nového, co jim bude dělat problémy. A nemýlil jsme se. Přišla diskuse o tom, že lidé jsou zmateni z odkladů startů. Nechci se podílet na trendu, který na internetu sílí. Nechci vodit čtenáře za ručičku. Poskytneme zájemcům veškerý informační servis, ale na oplátku chceme jediné – aby čtenáři nebyli jen pasivními příjemci informací, ale aby při používání našeho webu přemýšleli. Je mi jasné, že tím jdu proti všeobecnému trendu na internetu, který se různými způsoby snaží jednat s uživateli jako kdyby byli nesvéprávní a člověk doslova cítí, jak ho vedou za ručičku. Mně osobně je takový trend mimořádně nepříjemný – skoro jako kdybych tím urážel samostatně uvažující čtenáře, kteří tyto pomůcky nepotřebují. Chci věřit tomu, že na náš web chodí lidé, kteří umí přemýšlet. Nechci je urážet tím, že k nim budu přistupovat jako k dětem ve školce.

fero
fero
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

blablablabla…

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpovědět  fero

Takovýto komentář naprosto postrádá zde na webu smysl. Proč by se něco mělo měnit? Náš web ročně navštíví přes 2,6 milionu lidí, kteří se v tom dobře orientují. V našem systému tedy asi problém nebude.

Ladislav
Ladislav
2 let před
Odpovědět  fero

Nechci do toho rýpat, ale články se mi zdají normálně přehledné. Stačí si ho jen přečíst a u  odkladů je tam vždy informace.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Ladislav

Děkuji za názor. Jsem opravdu rád, že v tom nejsem sám.

Novotny Jiri
Novotny Jiri
2 let před

Naprosto souhlasím s panem Majerem. Za mých mladých let neexistoval internet. A když člověk zháněl nějaké informace, tak musel do knihovny, popřípadě „Otův slovník naučný“. Dneska by někdo chtěl jakékoliv informace přímo pod nos na zlatém podnose?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Novotny Jiri

Jsem rád, že to vidíte stejně. 😉 Děkuji za Váš názor.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Dokaze mi tedy v tomto clanku kdokoliv odpovedet, kdy ta raketa startuje???

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk
Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Horák

Znovu opakuji:

Dokazte mi v tomto clanku, kdy ta raketa startuje!?

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Horák

Chytremu napovez …
blbce…

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Horák

Nemyslím si, ze jsem komukoliv nadával…

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Výraz blbec není úplně vhodný i když není mířený ně konkrétní osobu.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Prosim, naucte se alespon chapat vyznam přísloví…

Pokud budu napriklad do lesa volat, je jasne, ze se to same z neho nebude ozyvat, ikdyz se to rika …

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Já jej chápu, ale leckdo to může pochopit špatně, proto je vhodné tu druhou část daného rčení úplně vynechat a říct jen tu první. Ale to už značně odbíháme od tématu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Nezlobte se, ale předvádíte zde tak trochu trapné představení, ve kterém se snažíte hrát hloupého. Nejde vám to. Jste jistě rozumný člověk a tohle je pod vaši úroveň. V tomto článkuje video s neúspěšným pokusem o start a ve videu se říká, že další start bude zítra. Proto vyšel nový článek, ve které jsou všechny potřebné informace o aktuálně platném startu. Tím, že začalo vysílání v původním pokusu, musel být založen nový přenos, pro který jsme vydali nový článek. Věřím, že své zmatení jen hrajete a chcete poukázat na zdánlivou nesrozumitelnost. Jak jsem napsal výše, věřím, že to jen hrajete, protože pokud by teto systém opravdu někdo nedokázal pochopit, pak by mi jej byl upřímně líto.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Bohuzel…

Snazim se Vam pomoci, ale nejste ochotni naslouchat …

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před

Pane Baumruku, na tomto webu už dlouho funguje zavedený systém. Když ke startům vyjde článek, ve kterém je okno s přehrávačem na náš přenos a ten přenos byl už spuštěn a v průběhu přenosu dojde k odkladu, tak starý článek se starým přenosem kdy se nestartovalo už nejde použít. Proto vychází na našem webu článek nový s nejnovějším přenosem. Takže to kdy ta raketa startuje se dozvíte v tomto článku: https://kosmonautix.cz/2022/01/zive-a-cesky-odstartuje-falcon-na-treti-pokus/

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před

Bohuzel nechapete myslenku v kontextu…

A na moji otazku jste nikdo neodpovedel…

Jesteze se zabyvate jen sledovanim raket, a ne jejich vyvojem 🙂

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před

A tímto tuto zcela zbytečnou diskuzi končím.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Soukup

Mate naprostou pravdu!

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Soukup

Uz fakt nevim, jak vam to mam vysvestlit!

Chtel jsem poukazat na drobe nedostatky na vasem webu, ktere by slo celkem lehce odstranit…

Ale kdyz se nechce, je to horsi nez kdyz to nejde…

Smutne

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Zatím jste nám je pouze naznačil. Pokud máte návrhy na vylepšení webu napište nám konkrétní nápad jak by to mělo vypadat a fungovat. Třeba Váš nápad použijeme. Ale tyhle Vaše útoky ničemu nepomohou a nic se tím nevyřeší.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

A já zase nevím, jak to vysvětlit vám. Chceme od našich čtenářů jen trochu přemýšlení, vlastního úsudku. Když to není v tomto článku, mrknu na jiný, kde to je. Už jsem to tady psal, nechci se podvolit trendu vodění za ručičku na internetu. Povolil jsem u včera dnes a zítra, ačkoliv jsem se bál, že to bude pokračovat. Opravdu to nastalo, takže teď už opravdu neustoupím. Jsme otevřeni podnětům, jak zlepšit náš web – některé jsme dokonce i realizovali.Ale nebudeme podléhat trendu, kdy lidé jen pasivně přijímají informace bez zapojení vlastního úsudku. Pokud Vám náš styl nevyhovuje a potřebujete vodit za ručičku, je mi to líto, je to vaše volba, ale u nás se toho nedočkáte. Je to pro vás tak velká překážka? Zkuste jiný web. Je to pro vás malá překážka a jste ochoten ji překousnout pro zbytek našich ostatních služeb a dál náš web navštěvovat? Budeme jen rádi! Pokud byste měl jiný podnět, zkuste jej předložit, třeba se ujme, ale tohle je uzavřená kapitola.

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Super! Krásně napsané.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před

Podnet byl, lec jak je videt…jesteze uz se nepouziva gilotina, to bych dopadl 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

Ale no tak. Nikoho přece netrestáme. Dal jste podnět, my vám vysvětlili proč jej nerealizujeme. Tím je věc ukončena.

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před

Achjo,

Prosiiiiiim, zablokujte uz me…

To je fakt na palici tady!!!

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před
Odpovědět  Josef Baumruk

To není potřeba. Prostě sem přestaňte psát 😉

Josef Baumruk
Josef Baumruk
2 let před
Odpovědět  Matěj Soukup

AU

https://kosmonautix.cz/2022/01/27/zive-a-cesky-do-kosmu-leti-italska-druzice/