sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Sierra Space

Společnost Sierra Space oznámila memorandum o porozumění se společnostmi Astral Materials a Space Forge Inc., o studiu využití technologie lodi Dream Chaser k podpoře mikrogravitační výroby polovodičů.

Umbra Space

Společnost Umbra Space získala prodloužení smlouvy s National Reconnaissance Office. Kalifornský startup, který se specializuje na družicovou radarovou technologii se syntetickou aperturou, spolupracuje s agenturou od roku 2022 v rámci strategické iniciativy komerčních vylepšení.

Telesat

Společnost Telesat uvedla, že předběžná kontrola návrhu konstelace Lightspeed ukázala, že družice, které jako první využívají přeprogramovatelnou platformu Aurora společnosti MDA Space, jsou v souladu s funkčními a výkonnostními požadavky programu.

BentoBox

Společnosti Atmos Space Cargo a Space Cargo Unlimited oznámily 3. prosince, že budou spolupracovat na sérii sedmi misí zařízení BentoBox, které ponese mikrogravitační náklad na oběžné dráze a poté jej vrátí na Zemi.

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Letové testy pro misi Dragonfly

Ještě než se skutečná sonda Dragonfly proletí nad dunami s organickými látkami na měsíci Titanu, musí tým z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory zodpovědný za vývoj mise, otestovat celý koncept. K těmto testům slouží zjednodušený model, který létá nad písečnými pouštěmi naší Země. Právě proto se v září 2021 vydalo devět inženýrů z APL do oblasti Imperial Dunes v Kalifornii. Během tří dnů se testoval let makety sondy nad dunami, pořizování fotografií a sběr dat ze senzorů. Právě tyto údaje budou klíčové pro vývoj algoritmů vizuální navigace pro skutečnou misi Dragonfly, která se má k největšímu měsíci planety Saturn vydat v roce 2027.

Vizualizace projektu Dragonfly
Vizualizace projektu Dragonfly
Zdroj: https://www.nasa.gov

Testy probíhaly od svítání do soumraku a inženýři provedli celou řadu letů za různým světelných podmínek. Podařilo se jim nasbírat nezbytná data pro vývoj a testy navigačních algoritmů. Přirozené pozemské duny v tomto případě slouží jako analog terénu, se kterým se sonda setká na Titanu. Toto prostředí je tak ideální pro zkoušky algoritmů, které využijí snímky z kamery k určení vlastního pohybu a pozice.

Experti celkem postavili dvě identická testovací zařízení ITP (Integrated Technology Platform). Tyto drony mají hardware a software podobný tomu, který poletí na ostrou misi. Jde například o osm nezávislých rotorových sestav, letový počítač, procesor digitálních snímků, navigační kameru, inerciální měřící jednotku vybavenou gyroskopy a akcelerometry, nebo základní verzi algoritmů pro zpracování snímků a řízení letu. Zkušební drony ITP mají podstupovat stále složitější série testů, které dobře zhodnotí jejich chování. V loňském roce si tyto stroje připsaly přes 100 letů na různých místech za různě silného větru ruku v ruce s tím, jak byly jejich systémy stále komplexnější.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dragonfly-landing.png
https://www.nasa.gov/…/image/17-00084_fs_missionoverviewv7a16x9.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
2 let před

Tak mě napadlo,že by stejný dron mohl létat i na Marsu,má 8rotorů,v řídké atmosféře lepší jak 2rotory Ingenuity.Prostě základ pro obě tělesa stejný=levnější.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  tonda

Ingenuity byla (a stále je) jen technologickým demonstrátorem, který měl prověřit, zda to vůbec jde. Když se ukázalo, že ano, začaly (zatím jen teoretické) práce na zatím neschváleném projektu většího létajícího stroje pro Mars, který by mohl nést i nějaké to vědecké vybavení. Tento návrh opravdu počítá s více rotory.

Vrtulník pro Mars a Titan se od sebe ale budou muset minimálně v něčem lišit. Už jen kvůli zcela odlišným hustotám atmosfér. To si vynutí jinak velké rotory či jiné rychlosti otáček.

kuban
kuban
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

na Titanu bude také vyloučeno použití fotovoltaiky a bude nutné použít (těžký) RTG

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  kuban

Ano, to je další rozdíl. Správná poznámka, díky!

Homer
Homer
2 let před

Takže v čase odletu budú mnohé prístroje 7 rokov staré. To je dosť vzhľadom na rýchly rozvoj technológií.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Homer

Plus je potřeba přičíst několik let přeletové fáze. Ale stále to bude to nejdokonalejší, co se k danému objektu vydá. Na Titanu nic nepřistálo už teď dlouhá dvě desetiletí. To znamená, že Dragonfly bude zcela jistě posílat mnoho cenných informací.

Viktor
Viktor
2 let před

Bude mit plovaky pro pristani na jezerech?

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Viktor

To bohužel ne, už jen proto, že mise nemíří do nejatraktivnějších oblastí Titanu a tak se s přistáním na tekutém povrchu nepočítá. Navíc by to byla v současné době asi ještě příliš velká výzva. I když se v minulosti objevily koncepty, které měly zkoumat přímo uhlovodíková moře (ponorka, loďka). Ale už jen to, že neuspěly, je důkazem, že na tohle ještě odvahu asi nemáme. Což mě dost mrzí, ale samozřejmě výběr Dragonfly je lepší než CAESAR s rychlým odběrem vzorku z již známého jádra komety 67P.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.