sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Horní stupeň Persej nezvládl svou premiéru

27. prosince v osm hodin večer našeho času po několika odkladech odstartovala z kosmodromu Pleseck raketa Angara A5 – o startu samotném jsme ještě před Vánoci vydali samostatný článek. Na Angaru A5 čekal třetí letový test. Tentokrát však nešlo o raketu samotnou, jako spíše o její horní stupeň Persej, který si měl odbýt premiéru. „Jedná se o modernizovaný urychlovací stupeň Blok DM-03 z nosné rakety Proton-M,“ upřesnil Michal Václavík z České kosmické kanceláře a před startem ještě doplnil: „Náklad dnešního startu tvoří hmotnostní demonstrátor GVM, který bude společně s horním stupněm Persej umístěn několik set kilometrů nad geostacionární oběžnou dráhu.“ Nosič samotný pracoval podle dostupných informací bezchybně a horní stupeň Persej svým prvním zážehem dosáhl parkovací oběžné dráhy.

„Následně mělo proběhnout několik motorických manévrů k dopravě nákladu několik set km nad GEO,“ popisuje Michal Václavík a dodává: „Bohužel při druhém zážehu selhal raketový motor 11D58M na horním stupni Persej a ten s nákladem zůstal na nízké oběžné dráze s výškou perigea 178,96 km, apogea 201,42 km a sklonem 63,39° vůči rovníku.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FHoyS_WXMAEXUTY?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ventYl
ventYl
2 let před

Aspon ze je to taka nizka orbita, to asi zanikne dost rychlo, v radoch tyzdnov.

Ivo
Ivo
2 let před

Při té smůle nezbývá než doufat, že nám ten kubík betonu nespadne časem na hlavu. Jinak by mě docela zajímalo, kde ruští soudruzi udělali chybu, ale to se asi nedozvíme jak bývá u soudruhů zvykem.

PetrDub
PetrDub
2 let před
Odpověď  Ivo

Kubík betonu (opravdu je to z betonu?) by snad neměl mít šanci přežít průchod atmosférou, minimálně ne vcelku :-).

hondero3
hondero3
2 let před

Zdálo se mi to, nebo se ta raketa v čase 1:14 zřetelně posouvala doprava ke startovací konstrukci. Pod videem na YT někdo psal, že to je standartní „safety yaw maneuver“ jako u Space Shuttle, ale z toho úhlu by mi to vyšlo směrem ke kameře a ne do strany. Jedná se o chybu, perspetivu nebo opravdu takhle manévrují?Díky.

Jura
Jura
2 let před

Ono to je patrné i z dalšího záběru 1:20 – 1:25, že se raketa posouvá k pravému okraji obrazovky.
Neznám podrobnosti, ale s ohledem na zkušenosti ze startu rakety N1 z 3.7.1969, bych snahu dostat stroj mino rampu viděl jako záměrný.

zvejkal
zvejkal
2 let před

Ale celkom pekne zabery … skoda toho druheho stupna.

athlo
athlo
2 let před

Chápu to správně: Startovali z Plesecku s inklinaci 63,39° a horní stupeň Persej měl tuto inklinaci stáhnout na 0°, aby se náklad mohl dostat nad geostacionární dráhu?
Ví se s jak težkou maketou startovali?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  athlo

Cca 2,1 tuny.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.