Před pár dny firma Rocket Lab představila oficiálně svou novou raketu Neutron a nyní se fanoušci této společnosti mohou opět radovat, protože na novozélandském poloostrově Māhia začíná být opět rušno. Na novou misi je připravena další raketa Electron. Stejně jako při minulé misi, která nesla název A Love At First Insight, budou opět dvě družice od firmy BlackSky, které mají snímkovat Zemi. Tyto družice letěly, jak už jsem říkal, i při minulé misi A Love At In First Insight, ale třeba nedávno byly vypuštěny i se zatím poslední várkou družic Starlink. Firma Rocket Lab už vynesla celkem 5 družic této firmy a teď jsou na raketě Electron připraveny dva další. Poprvé se družice firmy BlackSky svezly Electronem už v roce 2019 v rámci mise They Go Up So Fast a nyní jsou další dva exempláře připraveny vstříc obloze na misi, která tentokrát nese název A Data With Destiny, což v překladu znamená „Data s osudem“. Jedinou smutnou informací je to, že se firma Rocket Lab tentokrát nepokusí zachránit první stupeň.
Jak už jsem zmiňoval, tak nákladem budou družice druhé generace. Budou dvě a každá z nich váží cca 60 kg. Jejich úkolem bude fotit Zemi. Výhodou je, že dokáží vyfotit jedno a to samé místo na Zemi i několikrát za den a to s rozlišením pod jeden metr.
Teď se podíváme na nosnou raketu Electron. Jedná se o lehký nosič o hmotnosti cca 12 tun, vysoký zhruba 18 m a s průměrem 1,2 m, který na LEO (nízká oběžná dráha Země) dokáže vynést náklad o hmotnosti až 250 kg. Jeho nákladem jsou většinou CubeSaty a malé družice. Electron je v mnoha ohledech jedinečná raketa. Její motory Rutherford jsou z velké části tvořeny 3D tiskem a také jsou vybaveny elektrickým čerpadlem. Je tak první orbitální raketou, která je používá. Motorů Rutherford je na Electronu celkem 10. První stupeň má k dispozici 9 těchto motorů a druhý stupeň zbylý 1, ale ten je speciálně upraven pro chod ve vakuu. Electron má taky možnost použít speciální třetí stupeň zvaný Kick Stage. Ten zvyšuje nosnost rakety a zlepšuje korekci finální oběžné dráhy. Dalším + pro raketu Electron je její možná znovupoužitelnost. Se zkouškami průchodu prvního stupně atmosférou se začalo už v roce 2019 a v roce 2020 přistál první stupeň poprvé na padáku do oceánu. To se má změnit, neboť v budoucnu má první stupeň zachytávat vrtulník. Od roku 2017, kdy Electron letěl poprvé, si připsal celkem 22 startů, z čehož bylo 18 úspěšných a my držíme palce, ať si firma Rocket Lab připíše další.
Pár údajů na závěr
- Datum startu: 8.12.2021 ve 23:45 SEČ
- Místo startu: Startovní komplex-1A, poloostrov Māhia, Nový Zéland
- Raketa: Electron
- Náklad: 2 družice od firmy BlackSky Gen-2
- Hmotnost nákladu: 2× 60 kg (celkem 120 kg)
- Finální oběžná dráha: LEO o výšce 430 km a se sklonem 42° vůči rovníku
Zde bude vloženo okno přímého přenosu, jakmile bude k dispozici.
Zdroje informací
https://en.m.wikipedia.org/
https://everydayastronaut.com/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/200131-D-RQ659-0001.JPG
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Mission-patch_a-data-with-destiny-768×768.jpeg
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Running-Out-of-Toes-payload-768×362.jpg
https://everydayastronaut.com/wp-content/uploads/2020/06/rutherford-768×511.jpg
Hezký článek,jen myslím,že ten čas je UTC.23.45UTC=00,45 SEČ.