sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Electron se chystá k dalšímu startu

Před pár dny firma Rocket Lab představila oficiálně svou novou raketu Neutron a nyní se fanoušci této společnosti mohou opět  radovat, protože na novozélandském poloostrově Māhia začíná být opět rušno. Na novou misi je připravena další raketa Electron. Stejně jako při minulé misi, která nesla název A Love At First Insight, budou opět dvě družice od firmy BlackSky, které mají snímkovat Zemi. Tyto družice letěly, jak už jsem říkal, i při minulé misi A Love At In First Insight, ale třeba nedávno byly vypuštěny i se zatím poslední várkou družic Starlink. Firma Rocket Lab už vynesla celkem 5 družic této firmy a teď jsou na raketě Electron připraveny dva další. Poprvé se družice firmy BlackSky svezly Electronem už v roce 2019 v rámci mise They Go Up So Fast a nyní jsou další dva exempláře připraveny vstříc obloze na misi, která tentokrát nese název A Data With Destiny, což v překladu znamená „Data s osudem“. Jedinou smutnou informací je to, že se firma Rocket Lab tentokrát nepokusí zachránit první stupeň.

Logo mise A Data With Destiny
Logo mise A Data With Destiny
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Jak už jsem zmiňoval, tak nákladem budou družice druhé generace. Budou dvě a každá z nich váží cca 60 kg. Jejich úkolem bude fotit Zemi. Výhodou je, že dokáží vyfotit jedno a to samé místo na Zemi i několikrát za den a to s rozlišením pod jeden metr.

Vizualizace uložení náladu pod aerodynamickým krytem
Vizualizace uložení náladu pod aerodynamickým krytem
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Teď se podíváme na nosnou raketu Electron. Jedná se o lehký nosič o hmotnosti cca 12 tun, vysoký zhruba 18 m a s průměrem 1,2 m, který na LEO (nízká oběžná dráha Země) dokáže vynést náklad o hmotnosti až 250 kg. Jeho nákladem jsou většinou CubeSaty a malé družice. Electron je v mnoha ohledech jedinečná raketa. Její motory Rutherford jsou z velké části tvořeny 3D tiskem a také jsou vybaveny elektrickým čerpadlem. Je tak první orbitální raketou, která je používá. Motorů Rutherford je na Electronu celkem 10. První stupeň má k dispozici 9 těchto motorů a druhý stupeň zbylý 1, ale ten je speciálně upraven pro chod ve vakuu. Electron má taky možnost použít speciální třetí stupeň zvaný Kick Stage. Ten zvyšuje nosnost rakety a zlepšuje korekci finální oběžné dráhy. Dalším + pro raketu Electron je její možná znovupoužitelnost. Se zkouškami průchodu prvního stupně atmosférou se začalo už v roce 2019 a v roce 2020 přistál první stupeň poprvé na padáku do oceánu. To se má změnit, neboť v budoucnu má první stupeň zachytávat vrtulník. Od roku 2017, kdy Electron letěl poprvé, si připsal celkem 22 startů, z čehož bylo 18 úspěšných a my držíme palce, ať si firma Rocket Lab připíše další.

Zakladatel firmy Rocket Lab Peter Beck držící v rukou motor Rutherford
Zakladatel firmy Rocket Lab Peter Beck držící v rukou motor Rutherford
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Pár údajů na závěr

  • Datum startu: 8.12.2021 ve 23:45 SEČ
  • Místo startu: Startovní komplex-1A, poloostrov Māhia, Nový Zéland
  • Raketa: Electron
  • Náklad: 2 družice od firmy BlackSky Gen-2
  • Hmotnost nákladu: 2× 60 kg (celkem 120 kg)
  • Finální oběžná dráha: LEO o výšce 430 km a se sklonem 42° vůči rovníku

Zde bude vloženo okno přímého přenosu, jakmile bude k dispozici.

Zdroje informací
https://en.m.wikipedia.org/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/200131-D-RQ659-0001.JPG
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Mission-patch_a-data-with-destiny-768×768.jpeg
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Running-Out-of-Toes-payload-768×362.jpg
https://everydayastronaut.com/wp-content/uploads/2020/06/rutherford-768×511.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
2 let před

Hezký článek,jen myslím,že ten čas je UTC.23.45UTC=00,45 SEČ.

https://kosmonautix.cz/2021/12/08/zive-electron-se-chysta-k-dalsimu-startu/