sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Electron se chystá k dalšímu startu

Před pár dny firma Rocket Lab představila oficiálně svou novou raketu Neutron a nyní se fanoušci této společnosti mohou opět  radovat, protože na novozélandském poloostrově Māhia začíná být opět rušno. Na novou misi je připravena další raketa Electron. Stejně jako při minulé misi, která nesla název A Love At First Insight, budou opět dvě družice od firmy BlackSky, které mají snímkovat Zemi. Tyto družice letěly, jak už jsem říkal, i při minulé misi A Love At In First Insight, ale třeba nedávno byly vypuštěny i se zatím poslední várkou družic Starlink. Firma Rocket Lab už vynesla celkem 5 družic této firmy a teď jsou na raketě Electron připraveny dva další. Poprvé se družice firmy BlackSky svezly Electronem už v roce 2019 v rámci mise They Go Up So Fast a nyní jsou další dva exempláře připraveny vstříc obloze na misi, která tentokrát nese název A Data With Destiny, což v překladu znamená „Data s osudem“. Jedinou smutnou informací je to, že se firma Rocket Lab tentokrát nepokusí zachránit první stupeň.

Logo mise A Data With Destiny
Logo mise A Data With Destiny
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Jak už jsem zmiňoval, tak nákladem budou družice druhé generace. Budou dvě a každá z nich váží cca 60 kg. Jejich úkolem bude fotit Zemi. Výhodou je, že dokáží vyfotit jedno a to samé místo na Zemi i několikrát za den a to s rozlišením pod jeden metr.

Vizualizace uložení náladu pod aerodynamickým krytem
Vizualizace uložení náladu pod aerodynamickým krytem
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Teď se podíváme na nosnou raketu Electron. Jedná se o lehký nosič o hmotnosti cca 12 tun, vysoký zhruba 18 m a s průměrem 1,2 m, který na LEO (nízká oběžná dráha Země) dokáže vynést náklad o hmotnosti až 250 kg. Jeho nákladem jsou většinou CubeSaty a malé družice. Electron je v mnoha ohledech jedinečná raketa. Její motory Rutherford jsou z velké části tvořeny 3D tiskem a také jsou vybaveny elektrickým čerpadlem. Je tak první orbitální raketou, která je používá. Motorů Rutherford je na Electronu celkem 10. První stupeň má k dispozici 9 těchto motorů a druhý stupeň zbylý 1, ale ten je speciálně upraven pro chod ve vakuu. Electron má taky možnost použít speciální třetí stupeň zvaný Kick Stage. Ten zvyšuje nosnost rakety a zlepšuje korekci finální oběžné dráhy. Dalším + pro raketu Electron je její možná znovupoužitelnost. Se zkouškami průchodu prvního stupně atmosférou se začalo už v roce 2019 a v roce 2020 přistál první stupeň poprvé na padáku do oceánu. To se má změnit, neboť v budoucnu má první stupeň zachytávat vrtulník. Od roku 2017, kdy Electron letěl poprvé, si připsal celkem 22 startů, z čehož bylo 18 úspěšných a my držíme palce, ať si firma Rocket Lab připíše další.

Zakladatel firmy Rocket Lab Peter Beck držící v rukou motor Rutherford
Zakladatel firmy Rocket Lab Peter Beck držící v rukou motor Rutherford
Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Pár údajů na závěr

  • Datum startu: 8.12.2021 ve 23:45 SEČ
  • Místo startu: Startovní komplex-1A, poloostrov Māhia, Nový Zéland
  • Raketa: Electron
  • Náklad: 2 družice od firmy BlackSky Gen-2
  • Hmotnost nákladu: 2× 60 kg (celkem 120 kg)
  • Finální oběžná dráha: LEO o výšce 430 km a se sklonem 42° vůči rovníku

Zde bude vloženo okno přímého přenosu, jakmile bude k dispozici.

Zdroje informací
https://en.m.wikipedia.org/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/200131-D-RQ659-0001.JPG
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Mission-patch_a-data-with-destiny-768×768.jpeg
https://everydayastronaut.com/…/Rocket-Lab/Running-Out-of-Toes-payload-768×362.jpg
https://everydayastronaut.com/wp-content/uploads/2020/06/rutherford-768×511.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
2 let před

Hezký článek,jen myslím,že ten čas je UTC.23.45UTC=00,45 SEČ.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.