Pražské Planetum bude mít vlastní družici

O platformě Planetum, která sdružuje pražské hvězdárny a planetárium, jsme už na našem webu psali. Dnes se k této instituci vrátíme, ovšem nenabídneme Vám informace z návštěvy, ale horkou novinku, kterou zástupci této organizace 9. listopadu večer oznámili veřejnosti v rámci aktuálně probíhající akce Czech Space Week. Jde o věc s malými rozměry, ale velikým významem. Zástupci platformy Planetum se totiž rozhodli posunout popularizaci kosmonautiky a astronomie na zcela novou úroveň – bez přehánění přímo na oběžnou dráhu! „(Planetum) bude totiž první organizací svého druhu na světě, která vyšle do vesmíru družici určenou pro výuku a popularizaci astronomie a kosmonautiky,“ stojí v oficiální tiskové zprávě.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.
Zdroj: Planetum

CubeSat Planetum 1 je tvořen jednou základní CubeSatovou jednotkou standardizovaných rozměrů cca 10 × 10 × 10 cm, takže odpovídá verzi s označením 1U. O vynesení družice se postará raketa Falcon 9, která má na misi Transporter 5 startovat v červnu roku 2022. Nosič dosáhne oběžné dráhy zhruba osm minut po startu a k uvolnění vynášených družic z transportních kontejnerů dojde po ověření všech parametrů. Planetum 1 má obíhat Zemi po sun-synchronní oběžné dráze ve výšce zhruba 550 kilometrů nad zemským povrchem, která bude vůči rovníku skloněna o přibližně 98 stupňů. „Na heliosynchronní dráze se družice pohybuje mezi póly planety tak, že je nad osvětlenou stranou zemského povrchu, ale zároveň relativně blízko terminátoru – rozhraní světla a stínu. Než družice doputuje od jednoho pólu k druhému, posune se na opačné straně terminátor tak, že družice bude opět přelétat nad osvětleným povrchem. Jinými slovy – na družici bude stále svítit slunce, což jí umožní neustále dobíjet akumulátory ze solárních panelů,“ uvádí oficiální tisková zpráva.

K finálnímu rozhodnutí došlo na jaře letošního roku, kdy jsme měli plodnou diskuzi s naším aktuálně nejdůležitějším partnerem, Kubou Kapušem ze Spacemanic. Ta myšlenka nebyla ale úplně nová, protože dokonce ředitel Planetum, Jakub Rozehnal měl projekt vlastní družice již ve svém návrhu na post ředitele, kterým se stal 1. 1. 2018,“ vysvětluje Jan Spratek z pražského planetária a dodává: „Nejsložitější byl boj s místem. Máme samozřejmě finanční a kapacitní omezení a do 1U cubesatu se toho příliš nedostane. Řešili jsme otázky přístrojového vybavení a požadavků bylo mnoho. Především jsme chtěli, aby žáci, kteří budou procházet našimi kosmickými workshopy, měli skutečnou možnost s družicí na oběžné dráze manévrovat. Tak se přišlo s pokročilým orientačním systémem od VZLÚ, který ovšem spolkne místa nejvíce. Zároveň tradičně řešíme plně otázky odstínění od radiace ze Slunce. Slunce se blíží do maxima aktivity a neradi bychom o spojení přišli příliš brzy. Planetum1 bude na dráze cca 25 let, ale spojení může vypadnout v zásadě kdykoliv.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.
Zdroj: Planetum

Tato malá družice má se Zemí komunikovat přes rádiové signály na radioamatérských frekvencích. Radioamatéři z celého světa tedy budou mít možnost přijímat signál z družice i její data. „Planetum1 bude pravděpodobně nejlépe v prostoru orientovaným 1U satelitem na světě, díky aktivnímu systému orientace, který umožní manévrování, a tak i nastavení kamery družice s přesností lepší než 1,5 stupně. K docílení takové úrovně bylo zapotřebí spolupráce s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, VZLU, a.s. Družice bude rovněž vybavena zařízením na měření magnetického pole Země. Magnetometr bude na výklopném rameni, které se po vypuštění družice uvolní tak, aby bylo měření co nejméně ovlivňováno elektromagnetickým šumem palubních přístrojů. Senzory na palubě tak umožní měření základních fyzikálních parametrů blízkého kosmického prostředí,“ uvádí tisková zpráva.

Jedné stěně CubeSatu dominuje hlavní kamera pro sledování Země a v levé části vidíme rameno magnetometru.

Jedné stěně CubeSatu dominuje hlavní kamera pro sledování Země a v levé části vidíme rameno magnetometru.
Zdroj: Planetum

CubeSat Planetum-1 má především sloužit edukačním účelům. Řídící centrum v pražském planetáriu bude otevřeno školním exkurzím, ale i různým workshopům. Během těchto akcí se studenti středních škol, ale i žáci posledního ročníku základní školy seznámí s praktickými aspekty kosmonautiky.

CubeSat Planetum-1.

CubeSat Planetum-1.
Zdroj: Planetum

S družicí budou moci přímo komunikovat a získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy. Pro vysokoškoláky bude k dispozici prostor pro spolupráci v rámci bakalářských či diplomových prací,“ avizuje tisková zpráva, která dále uvádí: „Cílem je nejen vzdělávání žáků a studentů, ale také přitáhnutí pozornosti pedagogů. Oboje má pomoci vychovat v ČR generaci budoucích špičkových odborníků v kosmickém průmyslu, kteří najdou uplatnění v rychle se rozvíjejících programech Evropské kosmické agentury (ESA), jejímž členem je ČR od roku 2008. Od roku 2021 je ČR také sídlem Evropské agentury pro kosmický program EUSPA,“ stojí v tiskové zprávě.

Za účelem vývoje CubeSatu Planetum-1 navázalo pražské Planetum spolupráci s českým startupem Spacemanic. „Tento projekt je výzvou z niekoľkých dôvodov. Cela družica bude pripravená v rekordne krátkom čase a zároveň bude na palube niesť niekoľko nových technológii,“ říká Jakub Kapuš, zakladatel Spacemanic a dodává: „Na palube budú aj niektoré úplne nové komponenty z našej firmy, ako napríklad výkonný palubný počítač, alebo napríklad kompaktný a veľmi presný orientačný systém od VZLU vďaka čomu bude Planetum1 asi najpresnejšie orientovaný 1U CubeSat na svete, resp. na orbite. Okrem samotnej platformy a subsystémov, naša firma zabezpečuje aj vynesenie družice do kozmu, získanie povolení a licencii, environmentálne testy, transport družice, stavbu pozemnej stanice, vývoj software pre pozemnú stanicu a mnoho ďalších menších služieb. Sme poctení, ze si Planetum vybralo práve Spacemanic a ďakujeme za dôveru, ktorú do nás vložili. Veľmi si to ceníme a tešíme sa na túto spoluprácu.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.

Rozložený pohled na CubeSat Planetum-1.
Zdroj: Planetum

Stavba a vypuštění družice přijdou na zhruba dva miliony korun českých a vybudování zmíněného řídícího střediska spolkne dalšího půl milionu. „Blížíme se do úplného závěru, co se týká konceptu a nastávají finální rozhodnutí, jak využít poslední, doslova, milimetry krychlové prostoru. Základní kostra již je hotová, počítače, solární panely jsou připraveny a orientační systém, kamery a hlavní senzory také. Chybí především ta softwarová stránka věci, ale mohu říci, že práce probíhají velmi dobře. Již se podepisují smlouvy i se samotnou SpaceX. Rádi vás budeme o dalším průběhu stavby informovat podrobněji,“ doplňuje Jan Spratek. Na závěr ještě drobné odlehčení přímo z tiskové zprávy: „Družice Planetum 1 bude mít na palubě jednoho velmi slavného člena posádky, díky kterému budou mít povědomí o družici i ti nejmenší z nás. Jeho jméno brzy oznámíme.

Zdroje informací:
Oficiální tisková zpráva
Jan Spratek – Planetum

Zdroje obrázků:
Planetum

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

14 komentářů ke článku “Pražské Planetum bude mít vlastní družici”

 1. MilanV napsal:

  Tohle mi přijde jako opravdu skvělý počin. Být teď student SŠ nebo i VŠ, tak po tom skočím okamžitě. Samozřejmě je to „jen“ o ovládání družice a jejím využívání, ale zase to budou mít ti lidé v rukách ihned. A pak by hned můj další krok byl „vecpat“ se někam, kde se ty přístroje pro družice staví 🙂 Co může být lepší motivace než vidět, že už to není teoretizování a snění o tom, co dělají jen vládní agentury, ale že se může každý dostat ke skutečné práci. Nejen technické, ale i vědecké – zamýšlet se už rovnou nad tím, k čemu se dá taková družice opravdu využít, navázat spolupráci s vědeckým týmem, podílet se připadně na vývoji přístroje pro další družici nebo naopak na zpracování dat z ní a navrhování projektů na měření…

  proto si myslím, že tohle je z edukativního a motivačního hlediska opravdu důležitý projekt a jsem moc rád, že u nás v ČR vzniká.

 2. ldx napsal:

  Zajímalo by mně rozlišení a možnosti toho fotoaparátu a kapacita downloadu. Jak hodně to bude dělat kvalitní fotky, jestli bude možnost zaměřovat se podle potřeby různým směrem (Pan/Tilt/Zoom jako u webkamer), možnost měnit optické spektrum a filtry (IR atp.).

 3. Petr Melechin napsal:

  Díky za článek. Zajímavá mise! Neví někdo, jestli ta družice bude v některém z vypouštěčů třetích stran (Exolaunch, Spaceflight, Momentus apod.)?

 4. Albert napsal:

  „Družice Planetum 1 bude mít na palubě jednoho velmi slavného člena posádky, díky kterému budou mít povědomí o družici i ti nejmenší z nás. Jeho jméno brzy oznámíme.“

  Krtek už tam byl.. no. Já už nejsem nejmenší a tak netuším o koho slavného mají naši nejmenší.

  Přeji hodně zdaru Planetum 1.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.