sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA testuje materiály pro lunární přistávací plochy

Experti z NASA pracují na projektu pojmenovaném Large Vehicle Landing Surface Interaction (Interakce přistání velkých strojů s povrchem), v rámci kterého se snaží vyvinout koncepty, které by se jednou mohly uplatit přímo na Měsíci. Výzkumníci z Kennedyho střediska, kteří se zaměřili na vylepšení výpočetních modelů interakce spalin přistávacích motorů s povrchem, se na konci minulého roku vydali do Mohavské pouště v Kalifornii, aby společně s firmou Masten Space Systems provedli testy materiálů. S využitím horkých spalin z raketového motoru provedli sérii statických zážehů a sledovali jejich účinky na různé materiály, které jsou velmi podobné těm, které najdeme na povrchu Měsíce.

Snímek ze statického zážehu pro ověření chování materiálu, ze kterého by mohly vzniknout lunární přistávací plochy.
Snímek ze statického zážehu pro ověření chování materiálu, ze kterého by mohly vzniknout lunární přistávací plochy.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Testy se zaměřovaly především na ověření, zda jsou tyto materiály vhodné k využití při konstrukci přistávacích ploch na povrchu Měsíce, na které by mohly později přistávat velké landery. Kromě získání testovacích dat ze statických zážehů mohl tým lépe porozumět tomu, jak může lander ovlivňovat povrch přistávací oblasti. Tato data pomohou expertům vytipovat vhodné lokality, kam mohou přistávat v rámci programu Artemis velké landery. Projekt Large Vehicle Landing Surface Interaction je společným partnerstvím soukromého a státního sektoru – konkrétně agentury NASA a SpaceX, které bylo uzavřeno v roce 2019 v rámci Oznámení o možnosti spolupráce (Announcement of Collaboration Opportunity). Financování projektu Large Vehicle Landing Surface Interaction (též označovaného LPAD) spadá pod Vývojový program přelomových technologií (Game Changing Development Program) v rámci ředitelství pro technologie kosmických misí (Space Technology Mission Directorate).

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/masten-testing-polymer-regolith-concrete-2021.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/Masten-Testing-Sintered-Regolith-Pavers.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.