sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínský pokus o likvidaci kosmického odpadu

Čína vypustila 24. října utajenou družici Shijian 21, přičemž podle oficiálních míst má jít o experimentální misi k „eliminaci kosmické tříště“. Družici vynesla raketa Dlouhý pochod 3B, která odstartovala ve 3:27 SELČ z kosmodromu Xichang na jihozápadě Číny. Šlo o 39. letošní čínský start, čím tento stát vyrovnal svůj dosavadní rekord v počtu startů za rok, který Čína stanovila v letech 2018 a 2020. Podle údajů americké armády, která sleduje objekty na oběžné dráze, dopravila raketa družici na protáhlou dráhu přechodovou ke dráze geostacionární (výška apogea 35 813 km) se sklonem 28,5 stupně vůči rovníku.

Oběžná dráha naznačuje, že by Shijian 21 mohla použít vlastní pohonný systém k zakulacení oběžné dráhy ve výšce zhruba 36 000 kilometrů. V této výšce (na geostacionární dráze) bude družici jeden oběh kolem Země trvat 24 hodin, což odpovídá rychlosti otáčení naší planety. V prohlášení Čínské aerokosmické a vědecko-technologické korporace bylo potvrzeno, že start byl úspěšný. Dozvěděli jsme se také, že družici postavila Šanghajská akademie kosmických technologií, která spadá pod státní kosmický program. V prohlášení nebyl uveden účel mise, ovšem státní zpravodajská agentura Xinhua oznámila, že Shijian 21 má „sloužit především k testování a ověřování technologií pro omezování kosmického odpadu“.

Očekávalo se, že start družice Shijian 21 upoutá pozornost americké vlády a dalších organizací po celém světě, které se starají o kosmický prostor. Pes je totiž zakopaný v tom, že mise pro demonstraci technologií k omezení kosmického smetí by mohla využívat stejné technologie jako armádní družice – jde především o schopnost přiblížit se k jiné družici, případně ji zachytit nebo deaktivovat. Geostacionární oběžná dráha je oblíbenou destinací pro komerční i armádní komunikační družice. Najdeme tu také některé armádní družice včasné výstrahy či navigační družice. Americká armáda uvedla, že Čína již dříve vypustila nejméně jednu družici schopnou přiblížit se k jinému objektu na geostacionární dráze a zachytit jej. Družice Shijian 17 vypuštěná v roce 2016 má mít robotický manipulátor, který by se u budoucích systémů dal využít k zachycení jiných družic, jak uvedl  generál James Dickinson, velitel amerického vesmírného velitelství, ve svém prohlášení před senátním výborem na začátku tohoto roku. Čína uvedla, že družice z rodiny Shijian jsou navrženy k provádění experimentů a technologických demonstrací. Ostatně samotné slovo Shijian znamená v čínštině  „trénink“ či „cvičení“.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2021/10/lm3b_sj21.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
3 let před

Obecně je samozřejmě dobře, že stále častěji slyšíme o „úklidových“ misích. Jen mám pocit, že pokud je někde opravdu potřeba úklid, tak je to hlavně na LEO (zejména na vzdálenější části LEO, kde samovolná deorbitace trvá dlouho a polárních drahách, kde hrozí kolize na vstřícném kurzu). Na GEO se dá nanejvýš dosáhnout úklidu ve smyslu mírného zvýšení dráhy, aby nefunkční družice udělala místo jiné, ale vzhledem k tomu, že tam všechny družice létají stejným směrem a z principu potřebují držet přesnou pozici, jsou tam rizika srážky poměrně malá. Navíc obvod GEO je cca 250.000 km, takže místa je tam hodně :-). Zkrátka se mi to jako demonstrační mise na úklid odpadu nezdá…

pave69
pave69
3 let před
Odpověď  PetrDub

Jedna rozpadlá družice na GEO by dokázala „rozstřílet“ vše na GEO, protože části by získaly mírně odlišné rychlosti a „protínaly“ by celé GEO. Toho místa je tam strašně málo. Takže úklid je tam nejvyšší prioritou. Na druhou stranu, z téhož důvodu je tam riziková jakákoli demonstrace (=test), která nemusí dopadnout – snad to budou zkoušet na hřbitovní dráze; vzpomeňme na nedávné první spojení tahače/uklízeče MEV-1 na hřbitovní pozici se stárnoucí GEO družicí Intelsat, které prodloužilo její životnost. Možná jdou Číňané stejným směrem.

MOZE
MOZE
3 let před
Odpověď  pave69

Ja by som tam skôr videl veľkú výhodu vo zvolenej dráhe vtom, že budú môcť s družicou udržiavať nepretržite kontakt, pre testovaciu družicu je to výhoda,na nižšej obežnej dráhe to pre Čínu nieje tak jednoduché, narozdiel od ESA, NASA,

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  PetrDub

Nemáte pravdu. Neovladatelná driftující geostacionární družice je pro ostatní velice nebezpečná.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.