sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Setkání s Merkurem

Snímek Merkuru z průletu sondou Bepi-Colombo

Průletu evropsko-japonských sond v rámci mise BepiColombo kolem Merkuru, jsme se už věnovali. Dnes Vám však přinášíme video, které z tohoto průletu vzniklo. Už před průletem se očekávalo, že se ESA pokusí složit přijaté snímky ze dvou inženýrských kamer MCAM (Monitoring Cameras) a vytvoří tak časosběrné video. Ostatně stejné to bylo i u předešlých gravitačních manévrů této mise. Očekávání se potvrdila. ESA zveřejnila video složené z 53 snímků. Video je složené z černobílých fotek s rozlišením 1024 × 1024 pixelů a v záběrech můžeme vidět i různé části sestavy BepiColombo. Kamera MCAM-2 zabírá středněziskovou anténu a magnetometr, MCAM-3 má zase ve výhledu vysokoziskovou anténu.

Nejbližší snímky byly pořízeny ve vzdálenosti zhruba 1000 km od planety, přičemž maximální přiblížení bylo 2. října v 1:34:41 SELČ na 199 kilometrů. Během půl hodiny po maximálním přiblížení se fotilo střídavě oběma kamerami. MCAM-2 zabírala spíše severní polokouli, MCAM-3 zase převážně tu jižní. Snímky se tak navzájem doplňovaly. Samotná sekvence začíná ve vzdálenosti zhruba 2420 km a trvá do vzdálenosti 6140 km od povrchu. Na snímcích jsou vidět krátery a další útvary, které bude za pár let BepiColombo studovat přímo z oběžné dráhy Merkuru.

Závěrečná část videa zachycuje odlet sestavy od planety – Merkur přitom zdánlivě mění svou pozici, což je dáno změnou orientace sestavy v prostoru. Poslední snímek byl pořízen v 5:03:49 ve vzdálenosti zhruba 93 000 kilometrů. Závěrečná sekvence byla zrychlena zhruba 900×. Během celé sekvence bylo použito různých expozičních časů, aby se podařilo zachytit rychle se měnící jas planety. V některých případech je tak Merkur přeexponován, což platí hlavně pro závěrečnou sekvenci. Na snímcích jsou také vidět artefakty optického i elektronického rázu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23492679-1-eng-GB/Hello_Mercury_pillars.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Borin
Borin
3 let před

Neuvěřitelný pokrok, jsme na vyhlídkové cestě kolem první planety sluneční soustavy.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.