sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Meteosat třetí generace se blíží ke startu

Bylo potřeba překonat celou řadu technických i programových výzev, ale první družice nové generace řady Meteosat je na dobré cestě ke svému startu, který je aktuálně plánován na podzim roku 2022. V návaznosti na úspěch první a druhé generace družic Meteosat se již brzy dočkáme generace třetí. Družice MTG (Meteosat Third Generation) převezme od svých předchůdců žezlo a zajistí pokračování sběru dat pro předpověď počasí v dalších dvou desetiletích. Tato nová generace meteorologických družic nabídne oproti současným možnostem snímání družicemi druhé generace výrazné zlepšení. Vědci se mohou těšit třeba na snímání blesků v reálném čase nebo na včasnou detekci ničivých bouří pomocí infračerveného sondování.

Po dokončení prvního letového exempláře přístroje FCI (Flexible Combined Imager) v červenci letošního roku byl nyní přístroj úspěšně usazen na platformu. Sestava se nyní připravuje na termálně-vakuové zkoušky, které by měly začátkem října začít ve francouzském Cannes. Při testech se bude demonstrovat správné fungování družice v simulovaných teplotách podmínkách kosmického prostoru.

Usazení přístroje FCI na platformu.
Usazení přístroje FCI na platformu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ještě předtím byl FCI, vyvinutý firmou Thales Alenia Space, vystaven zevrubné kampani pro zkoušky systémů v různých prostředích. Vše tehdy vyvrcholilo komplexním testem, který měřil všechny důležité optické a radiometrické charakteristiky přístroje. Testy potvrdily, že toužebně očekávaný přístroj, který představuje špičku současné techniky, funguje podle očekávání. Souběžně s tím se testovala tříose stabilizovaná platforma vyvinutá v brémském areálu firmy OHB. Tyto testy ověřovaly její chování a datové spoje související s vědeckými přístroji. Platforma pak také prošla testem validace systémů, při kterém byla úspěšně řízena jak firmou Telespazio (ta demonstrovala chování při nominálním startu a prvotní orbitální fázi) tak i evropskou meteorologickou organizací Eumetsat (demonstrace ostrého provozu).

„Je opravdu velice potěšující vidět, jak významného pokroku se v posledních několika letech dosáhlo, a to navzdory mnoha technickým a programovým problémům, které nás potkají. Průmyslové konsorcium i týmy ESA by měly být velmi hrdé na to, čeho společně dosáhly, zejména s ohledem na bezprecedentní omezení, která přinesla krize kolem Covid-19,“ říká Paul Blythe, manažer programu Meteosat z ESA a dodává: „Nedávno naměřené výsledky výkonu FCI jsou skutečně působivé a potvrzují prvotřídní schopnosti, které evropské firmy nabízí. Opravdu se těším na vypuštění družice MTG-I1, které přijde na konci příštího roku. Ten totiž zahájí zavádění třetí generace meteorologických pozorovacích kapacit z geostacionární dráhy.

Přístroj FCI (Flexible Combined Imager) během mechanických zkoušek.
Přístroj FCI (Flexible Combined Imager) během mechanických zkoušek.
Zdroj: https://www.esa.int/

Zmíněná družice MTG-I1 bude první z celkem šesti družic, které se vyvíjí v rámci kontraktu MTG. Čtyři z nich budou snímkovací družice (MTG-I) a zbylé dvě pak „sondovací“ (MTG-S). První družice řady MTG-S je také na dobré cestě ke startu. Zatím se zdá, že by startovní připravenosti mohla dosáhnout koncem roku 2023. Firmou OHB vyvinutý infračervený senzor prochází závěrečnými zkouškami v Mnichově a koncem letošního roku je plánováno jeho mechanické testování.

Program MTG je výsledkem spolupráce mezi agenturami ESA a Eumetsat. ESA v rámci této spolupráce zajišťuje definování a stavbu družic MTG, ale i pořizování hardwaru, který je potřeba na více misích. Eumetsat zase zodpovídá za provoz družic po celou dobu její životnosti. Družice MTG postupně nahradí v současné době provozovaný systém Meteosat druhé generace (MSG – Meteosat Second Generation). Ten disponuje čtyřmi družicemi – první z nich byla vypuštěna v roce 2002 a poslední v roce 2015.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/mtg-i_protoflight_platform/23441408-1-eng-GB/MTG-I_Protoflight_Platform.jpg
https://www.esa.int/…/Final_mating_of_the_Flexible_Combined_Imager_to_the_satellite.jpg
https://www.esa.int/…/The_Flexible_Combined_Imager_under_mechanical_testing.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TritonJ
TritonJ
3 let před

Jsou už nějaké informace, jaké rozlišení budou mít obrazové výstupy ve srovnání s MSG? https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.