Ne každý vědecký experiment vyžadující prostředí mikrogravitace musí za každou cenu letět na oběžnou dráhu. Možnosti jsou pestré a vždy záleží na potřebách konkrétního experimentu. V minulých dílech jsme si stručně představili tři pozemní prostředky k navození podmínek snížené gravitace či mikrogravitace. Dnes se zaměříme na rozdíly mezi nimi, rozebereme si výhody a nevýhody jednotlivých typů a také si řekneme, které metody se hodí pro které vědní obory.
Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .
Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.
Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV
Pekné zhrnutie, vďaka za Vašu prácu.
Mám taký malý nápad na ďalšiu tému pre vesmírnu techniku – umelé vyvolanie preťaženia (na zemi centrifúga), opak nulovej gravitácie, resp. mikrogravitácie. Čo myslíte, vydalo by to na jeden diel?
Na centrifugy se jistě někdy dostane, ale ne teď. Další díl Vesmírné techniky se bude zabývat něčím jiným, aby byla uspokojena další skupina zájemců o kosmonautiku 🙂
Děkuji za tento díl, je to pěkné shrnutí. Snad to přispěje k tomu, aby si více lidí přestalo myslet, že na oběžné dráze je „vypnutá gravitace“, zatímco všude jinde je „vždy plná“ 🙂
Zároveň tento díl shrnuje důležitou část kosmického výzkumu, resp.příprav na něj. Nebo naopak, jak lze pro vědecké experimenty využít i jiné nástroje než ISS.
Jsme rádi, že se Vám video líbilo a budeme rádi, když pomůže osvětě. 😉