sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

12. let Ingenuity

Malý stroj, který měl původně pouze vyzkoušet, zda může vrtulový stroj létat ve velmi řídké atmosféře Marsu, nepřestává překvapovat. Zatímco původně se u něj počítalo pouze s pěti vzlety, teď už jich má na svém kontě dvanáct (a stejný počet přistání). Namísto původně plánovaného měsíc dlouhého testování tu máme misi, která samostatně (byť v těsné spolupráci s roverem Perseverance) funguje už 4 měsíce, jelikož k vysazení na povrch došlo 3. dubna. Odborníci z Jet Propulsion Laboratory, kteří za tímto projektem stojí, tak mají náběh na další misi, která se zařadí do kategorie legendárních překonání původních očekávání.

Snímek z černobílé navigační kamery vrtulníku perseverance pořízený při 12. letu.
Snímek z černobílé navigační kamery vrtulníku perseverance pořízený při 12. letu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

V rámci dvanáctého letu Ingenuity zamířila do lokality South Séítah, který experti z JPL označují jako geologický ráj. Stroj vystoupal do výšky 10 metrů a z výšky 10 metrů snímkoval složitý terén pod sebou. Oblast South Séítah je totiž tvořena písečnými dunami, což klade na navigační software (především pak data z výškoměru) zvýšené nároky. Ingenuity se nejprve vznesla a pak zamířila směrem na východoseverovýchod. Po zhruba 235 metrech se vrtulník posunul o 5 metrů do strany, aby mohly pořízené fotky vytvořit 3D snímky. Při zachování stejné orientace kamery se pak vrtulník vrátil zpět na místo, odkud vzlétl. JPL naplánovala pořízení deseti barevných snímků, které mají pomoci týmu kolem roveru Perseverance při rozhodování, které útvary si zaslouží bližší analýzu. Dvanáctý let trval 169 sekund, ale zatím nemá přesně určenou délku, protože se uvádí +/- 450 metrů

Ingenuity během svých 12 letů urazila vzdálenost zhruba 2670 metrů, přičemž slovo „zhruba“ souvisí s výše zmíněnou nejistotou při posledním letu. Poletováním pak Ingenuity celkově strávila 21 minut a 48 sekund. Pro lepší představu o překonané vzdálenosti přidejme ještě porovnání s roverem Perseverance – ten měl k 5. srpnu ujeto 1,63 km.

Porovnání tras roveru perseverance (šedobíle) a vrtulníku Ingenuity (zeleně) před 12. letem. V horní žluté elipse se nachází oblast South Séítah, kterou vrtulník navštívil během 12. letu.
Porovnání tras roveru perseverance (šedobíle) a vrtulníku Ingenuity (zeleně) před 12. letem. V horní žluté elipse se nachází oblast South Séítah, kterou vrtulník navštívil během 12. letu.
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/layout/helicopter/images/Mars_Helicopter-web.png
https://pbs.twimg.com/media/E895Ei0VUAMlMd0?format=jpg&name=large
https://mars.nasa.gov/images/mepjpl/PIA24797-Flight12.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kuban
kuban
3 let před

tečka za dvanáctkou je zákeřná 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  kuban

Ale bylo by dobré jednou vydat článek 12 let Ingenuity. 😉

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jsem zvědavý, jak dlouho výdrží. Doufám, že má před sebou ještě hodně solů!

KarelT
KarelT
3 let před

Zajímavé je, že ten malý solární panýlek stači jako dostatečný zdroj energie nejen pro let, ale i vyhřívání elektroniky. Naprvní pohled by to člověk ani nečekal, i když se to pro let dobíjí několik dní. Ano, gravitace je tam sice menší, ale dopadajícího záření od slunce taky. Omezením bude letní období, až skončí, nebude asi dost energie.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
3 let před
Odpověď  KarelT

Spíš než nedostatek slunečního svitu začne Ingenuity trápit pokles okolní teploty, a to hlavně v noci. Topidla pak už zřejmě nedokážou bateriím zajišťovat potřebný tepelný komfort a začne jejich rychlejší degradace, zkrátka zmrznou a pro tuto skvělou demo misí nastane game over. I tak už toho dokázala mnohem víc, než se čekalo v těch nejoptimističtějších scénářích. 🙂

V_dur
V_dur
3 let před

Bol by som max. spokojný (a zrejme nielen ja:), keby vrtuľníček Ingenuity zvládol v zdraví a pohode misiu v trvaní 12 mesiacov (pozemských), vždy sa moc teším na článok o jeho ďalšom lete – vďaka, kosmonautix.cz!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  V_dur

Není zač, také o tom rádi informujeme. Uvidíme, co vše tenhle úžasný stroj zvládne. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.