Jsou malé, dostávají stále více prostoru a je o nich čím dál tím víc slyšet. Tak nějak by se daly stručně popsat malé družice postavené na základě standardu označovaného CubeSat. Družice tvořené základními krychlemi s délkou hrany 100 milimetrů otevřely kosmický prostor mnohem většímu množství vědeckých pracovníků, tak i akademické sféře. Celý příběh těchto malých družic, které se staví i v České republice, se začal psát v 90. letech 20. století na Stanfordově univerzitě v Kalifornii.
Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.
Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .
Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.
Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV
Díky, kvalitní a zajímavé video.
Děkujeme za pochvalu.
Proč mají ty solární panely takový divný tvar? Dva ze čtyř rohů jsou skosené.
Podkladní materiál fotovoltaického článku tohoto typu se vyrábí řezáním tenkého plátku (wafer) z válcového ingotu monokrystalického křemíku. Vzniknou tak „kruhové oplatky“, které ale nejsou optimální pro skládání vedle sebe do panelů a proto se ze 4 stran trochu ořežou, takže vzniknou čtvercové destičky se 4 zkosenými/zaoblenými rohy. Tyto destičky se pak ještě mohou rozřezat na polovinu, takže vzniknou 2 menší články obdélníkového tvaru, každý se dvěma zkosenými rohy.
Např: https://pv-manufacturing.org/silicon-production/cz-monocrystalline-silicon-production/
Díky moc!