Jusaku Maezawa poletí na ISS v Sojuzu

Známý japonský podnikatel, který plánoval letět k Měsíci v lodi Crew Dragon a nyní počítá se Starship, si předtím užije let na Mezinárodní kosmickou stanici v lodi Sojuz. Už dlouho se vědělo, že mise Sojuzu MS-20 bude jiná než obvykle. Na palubě nebudou členové dlouhodobé expedice a loď u stanice nezůstane půl roku. Společně s jedním profesionálním kosmonautem, který bude lodi velet, poletí dva kosmičtí turisté, kteří stráví na ISS jen několik dní a pak se ve své lodi zase vrátí na Zemi. Několikaměsíční spekulace o tom, kdo bude tvořit posádku, jsou nyní u konce. Úvahy ukončila oficiální zpráva agentury Roskosmos – lodi bude velet Alexander Misurkin a v roli turistů budou dva Japonci – Jusaku Maezawa a Jozo Hirano.

Alexandr Misurkin

Alexandr Misurkin
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Oba turisté poletí v Sojuzu díky dohodě s firmou Space Adventures, která v minulých letech provedla sedm turistických misí na ISS. V minulých měsících se v souvislosti s touto misí často skloňovalo jméno rakouské pilotky Johanny Maislinger. Druhé křeslo měl podle některých úvah obsadit Satoši Takamacu, který měl letět už v Sojuzu TMA-18M poté, co Sarah Brightman odstoupila z projektu z rodinných důvodů. následovala spekulace o tom, že do křesla usedne neupřesněná japonská celebrita ženského pohlaví. Pokud by letěla s Johannou Maislinger, bylo by to poprvé, kdy by v posádce Sojuzu byly dvě ženy. Tyto úvahy však již můžeme zmačkat a vyhodit do koše.

Jozo Hirano nastoupil po vystudování univerzity do společnosti ZOZO, Ltd., kde se stal ředitelem castingového oddělení fotografického týmu. Aktuálně pracuje ve firmě SPACETODAY na pozici filmového producenta. Během mise ISS bude Hirano zodpovědný za dokumentaci mise svého krajana Maezawy. Sojuz MS-20, který by měl startovat letos 8. prosince naváže na turistické mise lodí Sojuz, které skončily v září 2009 – tehdy v Sojuzu TMA-16 startoval Kanaďan Guy Laliberté.

Jozo Hirano

Jozo Hirano
Zdroj: https://spaceadventures.com/

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://spaceadventures.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E1Q6zS2WUAE2vhC?format=jpg&name=4096×4096
http://upload.wikimedia.org/../Aleksandr_Misurkin.jpg/576px-Aleksandr_Misurkin.jpg
https://spaceadventures.com/wp-content/uploads/2021/05/image-01.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Jusaku Maezawa poletí na ISS v Sojuzu”

 1. Kamil napsal:

  8 turistů během jediného roku? Tak to je revoluce

 2. Kamil napsal:

  A co ten ruský režisér, co měl na ISS točit film? To bylo zrušeno?

 3. Vojta4 napsal:

  Dobrý den, je známá cena za sedadlo/Sojuz? Předpokládám, že musí zaplatit celou lod‘, včetně sedadla pro velitele. Podařilo se mi najít cenu u Spacex/Nasa u AX1 a starších komerčních turistů v Sojuzu, aktuální bohužel ne. Děkuji

 4. pave69 napsal:

  V době, kdy mi bylo kolem 25, bych drsně záviděl. Ale teď je mi už přes 50, navíc jsem zjistil, jak a kde funguje kosmická toaleta a že pro kosmonauty je prvních pár dnů problém kosmická kinetóza, přičemž sám hodně trpím už pouhou silniční kinetózou….
  Takže teď opravdu nezávidím a přeji, ať si to užijí (bez kinetózy, pokud možno).
  🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.