sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Struktura družice monitorující lesy prošla testy

Umělecká představa družice Biomass s rozloženou anténou o průměru 12 metrů.

Kvůli překážkám, které všem lidem přináší celosvětová pandemie Covid-19, museli inženýři  tvořící a testující evropskou družici Biomass přijít s inovativními a chytrými postupy, jak nezpozdit harmonogram příprav a přitom dodržet všechna bezpečnostní pravidla. A výsledek? Struktura družice je nejen kompletní, ale také prošla sérií náročných testů, které ověřovaly, jak zvládne podmínky při startu. Díky tomu se o velký krok přiblížil start zajímavé mise, která se zaměří na mapování uhlíku vázaného v lesích.

Testy struktury družice Biomass.
Testy struktury družice Biomass.
Zdroj: https://www.esa.int/

Lesy hrají v pozemském uhlíkovém cyklu kritickou roli – pohlcují a ukládají v sobě velké množství uhlíku z atmosféry a tím pomáhají udržovat planetu relativně chladnou. Jenže s tím, jak se kácí rozsáhlé lesní plochy, dochází k uvolnění uhlíku zpět do atmosféry. Jelikož se lidstvo snaží zpomalit proces klimatické změny a zároveň zabránit ztrátě biodiverzity, představuje dobrý stav světových lesů prioritu číslo jedna. Když budeme vědět, kolik uhlíku je v lesích uloženo, budeme moci lépe prozkoumat jejich stav i to, jak se mění. Zlepší se také naše znalosti o uhlíkovém cyklu. A právě v tuto chvíli se hodí představit projekt Biomass.

Tato družice má totiž přenést měření lesů na novou úroveň. Ponese totiž přístroj, který se zatím do kosmického prostoru ještě nikdy nedostal – jedná se o radar se syntetickou aperturou v pásmu P. Zmíněné pásmo P představuje nejdelší vlnovou délku, jaká se u radaru dá pro pozorování Země využít. Družice bude z výšky více než 650 kilometrů schopna díky tomuto přístroji vidět skrz olistěné koruny stromů v lese a změřit tak výšku stromů. Tato informace se využije k výpočtům, kolik biomasy (a tedy uhlíku) se v lesích nachází.

Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot.
Struktura družice Biomass během testů vlivu změn teplot.
Zdroj: https://www.esa.int/

Družice Biomass má startovat v roce 2023, ale pandemie Covid-19 změnila běžné pracovní postupy, které používá jak agentura ESA, tak i její průmysloví partneři. Jejich týmy zodpovědné za stavbu a testy družice totiž často nemohly cestovat. Janice Patterson, systémová inženýrka a manažerka, k tomu říká: „Strukturu družice Biomass navrhli ve firmě OHB v Itálii a její výrobu zajistila firma APCO ve Švýcarsku. Původní plán počítal s tím, že OHB zajistí také integraci a stavbu struktury. Ovšem kvůli omezením způsobeným Covid-19 nemohlo konsorcium inženýrů cestovat jako normálně. Museli jsme tedy přijít s inovativním přístupem. Abychom překonali tyto problémy, byla úkolem konstrukce družice pověřena firma Airbus z Velké Británie, která se stala hlavním kontraktorem, který navázal vzdálenou spolupráci s OHB. Vše se povedlo udělat tak šikovně, že struktura byla dokončena na konci roku 2020. Poté mohla začátkem roku 2021 zamířit do Toulouse. Nyní máme velkou radost, že můžeme oznámit, že pod vedením Airbusu a s podporou OHB, Arianespace a francouzského testovacího zázemí Airbusu byla kompletní série mechanických testů úspěšná. Jednalo se o sinusoidové vibrace, akustické zkoušky, testy nárazů i ověřování uvolnění držáků.

Stefan Kiryenko, hlavní mechanický inženýr z ESA pro misi Biomass k tomu dodává: „To, že jsme prošli testovací kampaní, je velký milník. Je inspirativní vidět, jak všichni směřují ke společnému cíli. Efektivita a skvělá týmová práce, kterých jsem byl svědkem, byly působivé. Postavili jsme krásnou družici, která si zaslouží letět.“ Kromě výše zmíněných testů se firma OHB zaměřila také na specifické zkoušky zkreslení vlivem tepelné elasticity. Při nich se ověřuje, že teplotní změny, kterým bude družice vystavena, neovlivní velmi přísné požadavky na přesné zaměření. První výsledky ukazují, že tyto výkyvy teplot nepřináší žádná zkreslení, která by mohla ovlivňovat způsob měření.

Tyto pozoruhodné úspěchy jsou uznáním pro všechny členy zúčastněných týmů. Speciální poděkování patří všem, kteří strávili měsíce daleko od svých rodin, což nám umožnilo tento milník překonat,“ říká Patterson. Struktura družice Biomass se nyní vrátí do Velké Británie, kde bude probíhat integrace dalších palubních systémů.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/biomass_satellite/23275357-1-eng-GB/Biomass_satellite.jpg
https://www.esa.int/…/23285772-3-eng-GB/Biomass_satellite_structure_being_tested.jpg
https://www.esa.int/…/23285816-1-eng-GB/Biomass_feels_the_heat.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adam Rrezzaabek
Adam Rrezzaabek
4 let před

Díky za článek!
Osobně se mi víc než „struktura“ líbí slovo „konstrukce“. Strukturu má v češtině IMO spíš jídlo. Ale inženýr nejsem, třeba je struktura korektní výraz

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Adam Rrezzaabek

On by se určitě více či méně daly použít i výrazy jako skelet, páteř nebo i jádro. Ale pokud se ozve více lidí, klidně to upravím.
A rádo se stalo. 😉

tommy
tommy
4 let před

Taky jsem nevěděl, co si představit pod pojmem struktura. Britové stavěli tedy “jen”skelet a přístrojové vybavení někdo jiný? A skelet je myšleno i rameno s parabolou? Švýcarská firma tedy nestavěla nic? Děkuji za případné objasnění.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  tommy

Mám stejné informace jako Vy. Z toho, co napsala ESA v článku, by to tak mělo být.

Michal Václavík
4 let před
Odpověď  tommy

Na tom, co se v článku myslí jako „struktura“ pracovaly firmy z Itálie, Německa, Polska, Švýcarska a Velké Británie. Na dalších částech a subsystémech se podílejí další firmy včetně českých. Na vědeckém přístroji se podílejí firmy z Itálie, Rumunska, Finska, Německa, Španělska, Francie, Švýcarska, Česká republiky, Dánska a Rakouska.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Díky moc za perfektní doplnění.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.