sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Test dokování lodi Orion

Ještě než se lidé vrátí na povrch Měsíce, bude muset dojít k mnoha důležitým krokům. Některé jsou na první pohled jasné, na mnohé se ale spíše zapomíná. Do druhé kategorie patří i nutnost spojení lodi Orion s pilotovaným lunárním landerem od soukromé firmy, případně se stanicí Gateway. V lodi Orion totiž poletí posádka, která se tímto prostředkem dostane až do blízkosti Měsíce, kde dojde ke spojení s cílovým tělesem. Aby bylo možné se řádně připravit na důležité činnosti spojené s dokováním a oddokováním na oběžné dráze Měsíce, začali astronauti společně s inženýry na Johnsonově středisku v Houstonu nacvičovat první sérii zkoušek, do které jsou již zapojeni lidé.

5. března se technici a astronaut Don Pettit pustili do ověření, zda posádka dokáže vykonat činnosti spojené s dokováním, pokud se nachází v maketě otočného dokovacího tunelu. Nově postavený tunel se umí otáčet o 360° a umožňuje vyhodnotit celou řadu různých orientací a úhlů, kterým bude Orion v kosmickém prostoru vystaven. Pettit se také pustil do série úkolů jako je odstranění krytu, či dokovací kamery, aby se mohl dostat z makety Orionu do zařízení, ke kterému se připojil. Hardware byl později umístěn zpět, aby se mohly nacvičovat činnosti spojené s odpojením.

Infografika lodi Orion je sice starší, ale je na ní dobře vidět dokovací tunel.
Infografika lodi Orion je sice starší, ale je na ní dobře vidět dokovací tunel.
Zdroj: https://spaceflight101.com/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pettit_orion_docking_tunnel.jpg
https://spaceflight101.com/…/uploads/sites/18/2015/09/Orion-Structure-2048×622.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
3 let před

Říkám si, jestli nenadešel čas vrátit se k přirozenému postupu a hodit za hlavu Trumpovo politické zadání. Čili nejdříve uvést do provozu Gateway a až pak přistát na Měsíci. Stejně už se šušká, že rok 2024 se nestihne. Ale jak by pak šly expedice? Počítám, že letos bude A1, test lodi. V roce 2023 bude A2, pilotovaný test při obletu Měsíce? A pak se bude čekat 3 roky na A3 a přistání? Co vyslat A3 v roce 2024 k zárodku Gateway a uvést ho do provozu? Pak by se v roce 2025, logicky návazně, ke Gateway připojil lander a na přistání by šla až A4 v roce 2026.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Kamil

Rok 2024 se určitě nestihne, ale Artemis III by skutečně mohla zamířit na Měsíc, jen o pár let později – prostě scénář by zůstal stejný, jen by se prodloužil.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.