sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Fotky Marsu od Tianwen-1

První samostatná čínská sonda na oběžné dráze Marsu rozhodně nezahálí. Tianwen-1 se na oběžné dráze usadila již před měsícem a půl a od té doby posílá na Zemi povedené fotografie Rudé planety. V dnešním článku Vás seznámíme s několika vybranými. Už samotná náhledová fotka článku stojí za to. Sonda Tianwen-1 ji pořídila v době, kdy se nacházela 11 000 kilometrů od planety. Na barevném snímku je perfektně vidět slaboučká vrstva marsovské atmosféry, která je dobře vidět díky vhodnému nasvětlení Sluncem.

Barevný snímek Marsu z kamery se středním rozlišením od sondy Tianwen-1
Barevný snímek Marsu z kamery se středním rozlišením od sondy Tianwen-1
Zdroj: https://i.imgur.com/
Monochromatický snímek z kamery s vysokým rozlišením vznikl ve výšce 350 kilometrů a má rozlišení 0,7 metru. Měřítkem může být kráter, jehož průměr je 620 metrů.
Monochromatický snímek z kamery s vysokým rozlišením vznikl ve výšce 350 kilometrů a má rozlišení 0,7 metru. Měřítkem může být kráter, jehož průměr je 620 metrů.
Zdroj: https://i.imgur.com/
Monochromatický snímek z kamery s vysokým rozlišením vznikl ve výšce 350 kilometrů a má rozlišení 0,7 metru.
Monochromatický snímek z kamery s vysokým rozlišením vznikl ve výšce 350 kilometrů a má rozlišení 0,7 metru.
Zdroj: https://i.imgur.com/

Zdroje informací:
https://forum.kosmonautix.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/ExZoTKxXMAEEPP1?format=jpg&name=4096×4096
https://i.imgur.com/Ufk22YZ.jpg
https://i.imgur.com/ka0NMAM.jpg
https://i.imgur.com/s7z7bFx.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před

Díky za fotky.

Nevím čím to je, ale tady kupodivu na první pohled vidím krátery a ne „puchejře“, jako obvykle. Možná to je zrovna ideálně nasvícené, nebo mám jen dobrý den.

Nedvidky
Nedvidky
4 let před

Nepřijímá NASA signály od čínské sondy a opačně? Jak se toto řeší? Mají jiné kódování nebo je to o domluvě?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Nedvidky

Čína má vlastní anténu pro komunikaci s hlubším vesmírem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.