Poté, co byl vloni v prosinci posvěcen výběr první mise Scout, dala ESA zelenou zahájení vyjednávání s britskou firmou Surrey Satellite Technology Ltd, která má vést vývoj druhé mise Scout – HydroGNSS. Mise Scout mají doplnit sérii existujících družic ESA z programu Earth Explorer (Průzkumník Země) a jsou součástí nového programu Earth Observation FutureEO Programme. Jejich úkolem je demonstrovat možnosti malých družic, které mohou přinášet údaje s přidanou vědeckou hodnotou. Jde jednak o miniaturizaci existujících technologií, ale i o prověření nových metod. Jelikož se má u tohoto programu využívat svižný vývojový proces, měly by mít mise v projektu Scout úctyhodné parametry – od začátku jednání do startu mají uplynout maximálně tři roky a cena je omezena třiceti miliony Euro. Do této sumy jsou započítány všechny náklady – od vývoje kosmického i pozemního segmentu, startu i uvedení do provozu na oběžné dráze.
První mise projektu Scout, ESP-MACCS se zaměří na porozumění a kvantifikaci procesů ve vyšších vrstvách atmosféry nad tropy. Tyto procesy hrají důležitou roli v celkovém vývoji atmosféry. Druhá mise Scout, již zmíněná HydroGNSS, má poskytnout měření klíčových hydrologických proměnných – vlhkosti půdy, procesu tání a tuhnutí permaforstu, záplavy mokřin, nebo množství nadzemní biomasy s využitím techniky zvané GNSS (Global Navigation Satellite System) reflektometrie. Tím budou doplněny údaje z misí jako jsou evropské SMOS, Biomass, Sentinel-1 a nebo americká SMAP.
Družice bude měřit signál odražený od zemského povrchu – ať už hlíny, ledu nebo oceánu. Využije přitom již existující signály navigačních družic jako je GPS či Galileo. Ačkoliv jsou tyto signály velmi slabé, je možné je zachytávat nízkoenergetickým přijímačem, který se vejde na malou družici obíhající na nízké oběžné dráze Země, takže jde o systém v možnostech programu Scout. V čele průmyslového konsorcia stojí zmíněná britská firma Surrey Satellite Technology Ltd, která bude zodpovědná za vývoj kompletního systému. Konsorcium vědeckých institucí, které má vyvinout přijímací techniku, která zpřístupní klíčové hydrologické proměnné z odraženého signálu tvoří National Oceanography Centre (Velká Británie), Nottingham Geospatial Institute (Velká Británie), univerzita La Sapienza (Itálie), Katalánský institut kosmického výzkumu (Španělsko) a Finský meteorologický institut.
Úřadující ředitel ESA pro programy pozorování Země, Toni Tolker-Nielsen, říká: „Rozhodnutí implementovat po ESP-MACCS i projekt HydroGNSS ukazuje, že komunita pro sledování Země je opravdu zaujatá konceptem misí Scout. Jsme si jistí, že tento zájem bude i nadále vzkvétat, až se v roce 2024 dočkáme prvních dat.“
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/hydrognss/23232138-1-eng-GB/HydroGNSS.png
https://www.esa.int/…/23232182-1-eng-GB/HydroGNSS_reflectometry.png